تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۴
تایمز اسرائیل:

روسیه تحویل سامانه دفاعی پیشرفته اس سیصد به ایران را براساس توافقنامه به دست آمده میان دو کشور در اوایل سال جاری، آغاز کرده است.

تایمز آو اسرائیل نوشت: روسیه تحویل موشک های اس سیصد به تهران را آغاز کرده است.

به گزارش “گذارخبر”  این روزنامه نوشت: روسیه تحویل سامانه دفاعی پیشرفته اس سیصد به ایران را براساس توافقنامه به دست آمده میان دو کشور در اوایل سال جاری، آغاز کرده است.

در ماه اوت،‌دو کشور اعلام کردند که روسیه تحویل این سامانه دفاعی پیشرفته را در اواخر سال جاری شروع خواهد کرد. ضمن این که دو کشور بعد از به دست آمدن توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی در ماه ژوئیه درباره توسعه روابط نظامی گفتگو کردند.

اسرائیل، همواره به دنبال این بوده است که فروش سامانه دفاعی اس سیصد به ایران را بلوکه کند، بویژه این که تحلیلگران معتقدند این سامانه موشکی می تواند مانع حمله نظامی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران شود.

برخی مقامات ابراز نگرانی کرده اند که این سیستم ها به دست سوریه و حزب الله برسد و تفوق هوایی منطقه ای اسرائیل را کم رمق کند.

ماه گذشته، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مسکو بر سر مکانیزمی به منظور جلوگیری از رویارویی اسرائیل و دولت اسد در سوریه بحث و گفتگو کرد.

در این دیدار نتانیاهو به پوتین گفت که ایران و روسیه در حال مسلح کردن حزب الله با تسلیحات و موشک های پیشرفته هستند که هزاران مورد آن به سمت شهرهای اسرائیلی هدایت می شود.

وی در این گفتگو همچنین تاکید کرد که اسرائیل همچنان به ادامه هدف قرار دادن نقل و انتقال تسلیحات برای گروه تروریستی مستقر در مرز شمالی اسرائیل ادامه خواهد داد.

پوتین هم در پاسخ او گفته بود که سوریه چنان درگیر جنگ داخلی است که دیگر به فکر جنگ با اسرائیل نیست. وی در عین حال تاکید کرد که نگرانی های اسرائیل را درک می کند.

اس سیصد قادر است که چندین جنگنده را به یکباره ردگیری کند و برخی از آنها تا ۲۰۰ کیلومتر برد دارد. این سامانه به عنوان یکی از پیچیده ترین تسلیحات ضد موشکی در جهان شناخته می شود.
روسیه در سال ۲۰۰۷ توافق کرده بود که این سامانه پیشرفته را به ایران بفروشد، ولی بعد از آن در نتیجه تحریم های اعمال شده توسط سازمان ملل از این توافق سرباز زد.

مدت کوتاهی بعد از به دست آمدن چارچوب توافق هسته ای در لوزان بین قدرت های گروه پنج به علاوه یک و ایران در ماه آوریل، روسیه علیرغم مخالفت های آمریکا و اسرائیل اعلام کرد که ممنوعیت فروش این سامانه دفاعی موشکی پیشرفته به ایران را برمی دارد.

مسکو در آن زمان اعلام کرد که توافق به دست آمده اجازه تحویل موشک ها به ایران را می دهد، بدون این که بخواهد در انتظار برداشته شدن تحریم ها علیه ایران در ازای اعمال محدودیت هایی برای ممانعت تهران از دستیابی به تسلیحات هسته ای ایران بماند.

 

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس