مجله امریکایی تاکید کرد،
تحویل اس-300 به سوریه با هدف فشار به اسراییل در مذاکرات است

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، این مجله افزود، سامانه دفاع هوایی روسی اس-300 که قرار است از ماه مارس (اسفند-فروردین ماه) در خاک سوریه فعال شود، بزرگ ترین تهدید برای تجهیزات هوایی ارتش اسرائیل است و روسیه تلاش دارد تا از آن برای فشار بر تل آویو در مذاکرات استفاده کند.

این مجله نوشت که تصاویر ماهواره ای که اسرائیل اخیرا منتشر کرد از آغاز فعالیت سامانه دفاعی اس -300 در سوریه حکایت داشت و نشان می دهد که از آن برای تحت فشار قرار دادن اسرائیل در مذاکرات حل و فصل بحران سوریه استفاده خواهد شد.

شرکت ماهواره‌ای اسرائیلی «ImageSat» اخیرا تصاویری را منتشر و مدعی شد که سه سامانه از چهار سامانه موشکی اس-300 در«مصیاف» در شمال غربی سوریه فعال شده اند.

این شرکت در ارزیابی خود از این تصاویر اعلام کرده که نصب این پرتابگرها به خاطر تنش منطقه‌ای، نشان دهنده افزایش سطح عملیاتی و هوشیاری آن‌هاست.

پیش از این روسیه برخی از این سامانه ها را در مناطق مختلف از جمله اطراف پایگاه های نظامی خود در غرب سوریه و مناطق حمیمیم و طرطوس برای مقابله با خطرات احتمالی مستقر کرده بود.

براساس این مقاله نشنال اینترست بکارگیری سامانه های اس -300 در خاک سوریه تنها به آموزش دیدن نیروهای سوری منوط نیست بلکه تاخیر در بکارگیری آن به دلیل رویکرد مسکو برای دوری از تشدید مواجهه با اسرائیل در آسمان سوریه است . روسیه سعی دارد تا مانع حمله اسرائیل به آسمان سوریه شود اما سعی در تسریع بکار گیری آن ندارد تا از هرگونه تشدید امور جلوگیری کند.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در ماه اکتبر از تجهیز سوریه به چهار سامانه دفاع هوایی اس-300 و آموزش دادن به نیروهای ارتش سوریه در سه ماه آینده آن برای بکارگیری این سامانه خبر داد.

روابط مسکو و تل آویو پس از حمله به هواپیمای ترابری ائل- 20 روسیه و کشته شدن 15 نظامی روسی که در 17 سپتامبر (27 شهریور ماه) 2018 رخ داد و روسیه اسرائیل را در این حادثه مقصر دانست، دچار تنش شد.

خاورم**9366*1436*