به‌روز شده در: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
کد خبر : ۸۴۶
تاریخ انتشار : ۱۲:۴۰ - ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 05
گفتید و نوشتید تحقیر آمیز است مگر نه اینکه از دستاوردهای انقلاب اسلامی محرومیت زدایی و بهبود معیشتی قشر محروم جامعه بیان می شود، حال که منتصب به ایشان شده است تحقیر آمیز میشود؟
به نقل از شماره 21 نشریه توتم چاپ شده در تاریخ 96/9/13:
 
قال الصادق(ع):إِذَا اتَّهَمَ الْمُؤْمِنُ أَخَاهُ انْمَاثَ الْإِيمَانُ مِنْ قَلْبِهِ كَمَا يَنْمَاثُ الْمِلْحُ فِي الْمَاءِ  
امام صادق (ع) فرمودند:هرگاه مؤمن به برادر [دينى] خود تهمت بزند، ايمان در قلب او از ميان مى‏رود، همچنان كه نمك در آب، ذوب مى‏شود.  
 
*رحمت الله دریجانی - پیرو انتشار مطلبی تحت عنوان؛ "نزدیک به سی هزار نفر بخاطر تو امرار معاش میکنند، خداوند پشت و پناهت"  لینک در شماره قبل نشریه توتم اعضای هیت تحریریه با حاشیه هایی رو به رو شدند  که چندان دور از انتظار نبود. تقریبا از روز اول انتشار مطلب هجمه ها شروع شد از یک سوی افراد مصلحی که تنها انتقاد کردند و با جوابیه ما یا راضی شدند و یا با وجود تفاوت نظر در کمال احترام بر انتقاد خود پا بر جا ماندند که به دیده منّت پذیرفته شد  و از سویی دیگر مصلح نمایانی که با سلاح تهمت و افترا واکنش نشان دادند. این جوابیه به  جهت تنویر افکار و جلوگیری از تشویش اذهان عمومی منتشر میشود. البته که هدف مقدس هر رسانه ای و طبیعتاً رسانه توتم به غیر از شفاف سازی و اطلاع رسانی نیست.  
این روزها سیاسی بازی و سیاسی کاری وارد ابعاد تازه ای در جامعه شده است. گویا این عادتی فراگیر است که همه چیز را با چاشنی سیاست بچشیم و متاسفانه این ناهنجاری و بیماری ابتلاء امروز جامعه ما است. گذشته از اینکه هنوز یاد نگرفته ایم به عقاید در چارچوب قانون یکدیگر احترام بگذاریم، حتی نمی توانیم مصلحت اندیش باشیم و خیر خواه و این اصل را فراموش کرده ایم که مردم را در اولویت قرار دهیم. انگار برای ما سخت شده  است که عینک جناحی و حزبی را برداریم و با چشمانی بی طرف به موضوع بنگریم از این باب بار دیگر اعلام می کنیم مطلبی که در شماره قبل این نشریه چاپ شد هیچ رنگ و بویی از سیاست نداشت و تنها بعد خیرخواهانه شخصیت آقای سید حسین مرعشی موضوع مقاله بود.  
ایران امروز ما نیاز مبرم به سرمایه گذاران داخلی و توجه به اقتصاد درون زا و برون نگر دارد. بدنه اقتصادی ما آنقدر رنجور است که برای تیمارش نیاز به هم صدایی و همدلی همه اقشار و احزاب دارد حال که تلاش چندانی برای حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران داخلی نمیکنیم عجیب است اگر با نا مهربانی دل سردشان کنیم.  
سید حسین مرعشی وزنه ای جدا نشدنی و غیر قابل انکار در اقتصاد کشورمان است. خدمات فراموش نشدنی وی در استان کرمان حس قدردانی را در وجود تک تک مردم این استان پهناور ایجاد کرده، بنده به شدت به این موضوع معتقدم حمایت از وی وظیفه من و تک تک هم استانی هایم  است و صد البته این احساس دین در اکثریت قریب به اتفاق مردم این منطقه دیده میشود. این کمترین کاری بود که از دست حقیر بر می آمد. تلخی همه توهین ها و تحقیر ها را به جان خریدم و به خود می بالم که در مسیر حق و حقیقت گام برداشتم.  
گفتند پول گرفتم، شنیدن این حرف آنقدر برایم سخت بود که بیقرار شدم. تنها حرف عزیزی آرامم کرد ایشان گفتند این حرف تازگی ندارد روزگاری سایه اش بر بزرگ مردانی سنگینی می کرد که امروز در خواب آرمیده اند و امروز برای هر شخصی با هر سلیقه ای در این مملکت قابل احترام اند. خیلی دوست داشتم به اندازه آنها بزرگ بودم تا زخم زبان ها را نادیده بگیرم اما خوشحالم که توانستم حداقل به آنها اقتدا کرده و صبر و سکوت را در جوابشان پیشه کنم.   
از تیتر که برای خیلی ها مساله شده بود شروع میکنم؛ تیتر خیلی واضح بود ولی نمیدانم چرا برخی عزیزان به جای توجه به سمتی که اشاره می شد نوک انگشت را دیدند. معنایش این بود؛پشت سر سید حسین مرعشی نزدیک به سی هزار خانوار است که باید هوایشان را داشت. هجمه هایی که به آقای  مرعشی می شود  بر زندگی تک تک  100هزار نفری (به ازای هر خانوار 3 الی 4 نفر) که بواسطه وی روزگار می گذرانند  اثر خواهد گذاشت.  
گفتید و نوشتید تحقیر آمیز است مگر نه اینکه از دستاوردهای انقلاب اسلامی محرومیت زدایی و بهبود معیشتی قشر محروم جامعه بیان می شود، حال که منتسب به ایشان شده است تحقیر آمیز میشود؟  
از خودتان سوال کردید علی رغم این همه فشار چرا آقای سید حسین مرعشی همانند بعضی دیگر به فکر سرمایه گذاری در خارج از کشور و در حاشیه امن اقتصادی نیستند، می دانم و می دانید که خیلی از کشورهای مرفه مشتاقانه در پی جذب سرمایه گذارانی مثل او هستند. چیزی به جز عشق و علاقه به وطن، انقلاب، نظام و مردمش به ذهن نگارنده متبادر نمی شود ، شما را نمیدانم.  
 
همه شما نیک می دانید مجموعه های اقتصادی مرتبط با سید حسین مرعشی گرفتار مشکلات عدیده ای هستند از جمله تنگ نظریها، هجمه های فراوان، عدم حمایت مسئولان و..... بخشی از این مشکلات به راحتی قابل حل هستند. بعنوان مثال مجموعه اقتصادی ارگ جدید بم که کارخانجات خودرو سازی در آن قرار دارد نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان محلی و استانی است که متاسفانه بنا به هر دلیلی تاکنون حمایتی در خور از این مجموعه


توسط مسئولان عزیز نشده است. چه ایرادی دارد در مقاطعی که دچار مشکلاتی در تسهیل امور مجموعه می شود مسئولین دست بکار شوند؟ که قطعاً این حمایت باعث دلگرمی مدیران مجموعه جهت توسعه کارخانجات و اشتغال و تولید بیشتر می شود. چند ماه قبل که با آقای مرعشی در خصوص وضعیت پروژه های اقتصادی در شرق استان کرمان صحبت می کردم ایشان به نکته بسیار امیدوار کننده ای اشاره نمودند و آن اینکه؛ در حال متقاعد کردن مدیران مجموعه اقتصادی ارگ جدید بم هستند که تولید را به سقف 500 هزار خودرو در سال برسانند که در آن صورت اشتغال از 10 هزار نفر در کارخانجات خودرو سازی صنایع کرمان خودرو به سقف 50 هزار نفر خواهد رسید، البته این خود مستلزم بسترسازی و ایجاد ظرفیت است که بخش عظیمی از آن به رفع همین مشکلات بسیار کوچک در نظر خیلی ها و البته بسیار بزرگ برای مدیران مجموعه بر می گردد.  
آنطور که از صحبتهای  اخیر مهندس شه بخش مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان برداشت می شود؛ گمرک به مجموعه اقتصادی ارگ جدید بم مهلت تعیین شده ای برای پرداخت عوارض می داده  که به دلایل نامعلومی این مهلت از مجموعه اقتصادی ارگ جدید بم دریغ  و  مجموعه برای ترخیص تولیدات مجبور به تسویه حساب شده و یک مدت شش ماهه را مجبور به ضرر شده اند فقط به دلیل اینکه گمرک مهلتی را برای تسویه نداده و باعث دپو شدن تولیدات در پارکینگ شده است البته نگارنده اطلاعاتی در خصوص اینکه این مشکل تا کنون حل شده یا نه، ندارد. ولی باید عرض کنم لازم است دولت محترم و نماینده عالی دولت یعنی استاندار محترم توجه داشته باشند وقتی چنین فشار مالی به مجموعه ای که بیش از 10 هزار نفر در آن شاغل هستند وارد شود در واقع ضریب امنیت شغلی کارگران شاغل در آنجا  پایین می آید. تصور کنید وقتی  خط تولید از 180 تا 220 خودرو به 70خودرو تنزل پیدا کند چه خواهد شد؟ قطعا مجموعه در این حالت تعدیل نیرو خواهد داشت با این وجود آنطور که بنده اطلاع یافتم کرمان خودرو ضرر را بر اخراج کارگران ترجیح داده و تعدادی از این کارگران با دریافت حقوق مرخصی فرستاده شده اند که نشان از تعهد مدیران این مجموعه به قوانین کار و اصول اقتصاد مقاومتی و توجه به محرومیت زدایی مدنظر رهبری انقلاب است. متاسفانه اتفاقی که بابت این مشکل پیش آمد این بود که جلوی جذب نیروهای جدید گرفته شد البته  جدای از این که سود دهی که برای توسعه کارخانه ها لازم بوده به هزینه تبدیل شده است.  
 گرچه تا این بخش از مطلب تنها اشاره به مشکلات عدیده مجموعه اقتصادی ارگ جدید بم شد، لیکن عزیزان نیک می دانند؛ دیگر شرکتهای مرتبط با آقای سید حسین مرعشی نیز با چنین هجمه هایی به شخص او هم  دچار مشکلاتی خواهند شد. در واقع این هجمه ها و بعضاً انتقاداتی که لزوما  نباید عامیت داشته باشد باعث سوخت  سرمایه های مملکت می شود. یکی دیگر از آن هجمه ها مربوط هواپیمایی ماهان است که اکنون از افتخارات استان کرمان و حتی کشور محسوب می شود و در حال حاضر  برخی مدیران خدوم این مجموعه نیز در لیست تحریمهای دشمنان جمهوری اسلامی قرار گرفته اند فقط به دلیل اینکه  مجموعه عظیم صنعت هوایی کشور که از شرکتهای معتبر هواپیمایی در سطح دنیا محسوب می شود در شرایط دشوار و طاقت فرسای  تحریم های بین المللی علیه مردم مظلوم ایران، اهتمامی ویژه برای بی اثر نمودن  تحریمها داشته است. حال آیا رواست برای کسی که هواپیمایی ماهان را راه اندازی نموده و در زمان تحریم ها گره گشای مشکلات این سرزمین  بوده است با موضع گیری هایی از سر نا آگاهی برای او مشکل ایجاد نماییم؟ به راستی این افراد از خودشان سئوال نمیکنند آیا سید حسین مرعشی گناه کرده همه این امکاناتی که ایجاد  کرده را در دورانهای سخت کشور تمام و کمال در اختیار نظام و مردم قرار داده است؟  
نگارنده در پایان ازهمه برادرانی که نوک پیکان هجمه را علیه آقای مرعشی نشانه رفته اند تقاضا دارد یک روز و فقط یک روز خود را به جای کارگران و کارکنانی که با امید به آینده در مجموعه های مرتبط با وی مشغول هستند بگذارند و در نظر بگیرند اگر ثبات شغلی شان سست شود چه خواهد شد؟ چرا وقتی که یک مقام مسئول می تواند باعث حمایت از تولید داخلی و حمایت از سرمایه های داخلی شود خود را مسبب فرار سرمایه میکند؟ چرا اینطور اشخاص تلاش نمیکنند با حمایت از یک شخص باعث تولید بیشتر، اشتغال بیشتر، توسعه و آبادانی مملکت بشوند؟ وقتی ما اینگونه  با سرمایه گذار داخلی برخورد می کنیم چطور باید انتظار داشته باشیم سرمایه گذار خارجی نیز سرمایه خود را وارد این مملکت نماید؟ یقیناً پاسخ به این پرسش ها معمای ساده اقتصاد بیمار مملکت را حل می نماید. سخن را پایان میدهم با این جمله که برادران  عزیز! در هر مقام و جایگاهی که هستید اقتصاد بیمار مملکت را با موضع گیریهایی از سر نا آگاهی بیمارتر نکنید.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار