به‌روز شده در: ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
کد خبر : ۶۸۸
تاریخ انتشار : ۰۹:۰۳ - ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 12
سید حسین مرعشی نمونه بارز یک انسان خیر خواه است که ذره ای کینه و نفرت از کسی در دل ندارد او فردی توسعه گرا است که در اکثر فعالیت هایش موفق بوده چه اقتصادی و چه سیاسی او مورد اعتماد و احترام بسیاری از شخصیت های کشور است

به نقل از نشریه توتم:

*رحمت الله دریجانی- تفاوت ملموسی وجود دارد بین شهرت و محبوبیت، مشهور بودن کار سختی نیست با  هر کار خاص و حتی مغایر با عرف هم میتوان مشهور بود  البته این بدان معنی نیست که افراد مشهور هیچ جایگاهی ندارند نکته این است محبوبیت  شهرت را گسترده تر و جاودانه تر خواهد نمود.
مردان بزرگی که از استان پهناور کرمان سرآمد شده اند و هم محبوب کم نیستند. هدف نگارنده پرداختن به یکی از کارآفرینان استانمان است بزرگوارانی که چقدر جامعه امروز به وجودشان نیازمند است صحبت از  مردی است که پناهی شده برای مردمش، و چقدر زیباست نظاره بر دستهای پر برکتش، دستهایی که  گرمایش سردی فقر و محرومیت را از سر و روی جامعه ام می زداید و آنگاه است که میتوانی معنای خلیفه خدا را به عینه درک کنی. شاید به نظر این توصیفات مبالغه به نظر اید و دستمایه ای دست هوچی گران برای به حاشیه بردن مطلب ولی برای شخصی که در بطن ماجراست اینها ملموس است و واقعی و ای کاش میتوانستم حق مطلب را ادا کنم هیچ اهمیتی ندارد اگر این مطلب متهم به مجیز گویی شود چون میدانم عین واقعیت است و به راحتی از هر جمله اش قادر به دفاع خواهم بود.
بگذارید از تجربه خودم بگویم در محیط ارگ جدید بم بین کارگران وقتی نام مرحوم سجادی را میاوردند دیدن اشک در چشمان کارگر و مسئولان باعث حیرتم میشد تا اینکه با آقای شه بخش که الحق والانصاف جای خالی آن مرحوم را پرکرده اند و اهتمام ویژه ای برای محرومیت زدایی در شرق استان دارند برای افتتاحیه مدرسه ای  به ریگان  رفتیم ساخت مدرسه تمام شده بود اما مسئله آب مدرسه حل نشده بود که جمله ای را به پیمانکار گفتند گه هیچگاه از خاطرم پاک نمیشود ایشان به پیمانکار گفتند ما برای نمایش و تبلیغات هزینه ساخت این مدرسه را قبول نکرده ایم هدف این بود ابتدای ماه مهر امسال این کودکان در کمال آرامش سر کلاس درسشان حاضر شوند.
آنچه نگارنده را به نوشتن این مطلب وا داشت هجمه هایی بود که در هفته های گذشته به سمت مجموعه اقتصادی ارگ و در صدر آن حسین مرعشی انجام شد ، علت را درک نمیکردم خیلی با خودم کلنجار رفتم تا دلیلی برایش پیدا کنم در خوش بینانه ترین حالت عدم آگاهی و بدنبال ان تفاوت دیدگاه سیاسی با ایشان را بعنوان علت این ماجرا پذیرفتم.  وظیفه خود دیدم که  شفاف سازی هر چند مختصر و در حد آگاهی محدود خود برای مردم داشته باشم تا بهانه ای نماند برای عدم آگاهی؛ نمیتوان از سید حسین مرعشی نام برد اما اقدامات عام المنفعه ای که در حدود سی و چند سال انجام داده را نگفت و  صد البته بی انصافی است از او نام ببریم و نگوییم چه تعداد خانوار که اغلب  از قشر کارگری و محروم جامعه محسوب می شوند بخاطر او روزگار را می گذرانند، امرار معاش می کنند و به قول معروف نان می خورند. برای عنوان نمودن تعداد این خانوار ذکر مطالبی خالی از لطف نیست. ابتدا طرح چند سئوال؛
 یکم: آیا اگر شخصی با نیت رفع محرومیت در مناطقی اقدام به ایجاد اشتغال و کارآفرینی نمود و در چرخه اقتصاد کشور موثر بود مستحق ستایش است یا خیر؟ و آیا انصاف است اگر حتی از او تقدیر نکنیم او را مورد نکوهش قرار دهیم؟
دوم: آیا در مورد چنین افرادی که زندگی خیلی ها را متحول نموده و امید به زندگی را در آنها زنده کرده اند می توان به راحتی سخن گفت و ابهامات را بدون پرس و جو در صدر قرار داده و باعث دلسردی آنها شد؟
سوم:به فرض اینکه این مجموعه های اقتصادی راه اندازی نشده بودند به نظر شما می توان به راحتی  گفت افرادی دیگر نیز حاضر به ریسک های اینچنینی می شدند؟
 چهارم:آیا بهتر نیست قبل از طرح هر اتهامی برای شخصی که منشا خیر برای بسیاری از مردم و کشور شده ابتدا از نتایج اقدامات وی آگاه شد و پس از آن به قضاوت نشست؟
این پرسش های بسیار ساده پاسخ های بسیار ساده ای نیز دارند ونیاز به ذکر پاسخ ها نیست طبیعتا هرکسی که در استان کرمان زندگی می کند به اقدامات خداپسندانه  شخصیتی چون حسین مرعشی آگاهی کامل دارد.
برای مثال می توان گفت؛ تصور اینکه مجموعه اقتصادی ارگ جدید بم نباشد و بیش از ده هزار نیرویی که اکنون در آن مجموعه مشغول بکار هستند بیکار باشند برای فردی که کار امنیتی می کند یک مفهوم بیشتر نمی تواند داشته باشد و آن ناامنی است، برای شخصی که فعالیت جامعه شناختی  می کند معنی ای  جز گسترش ناهنجاری اجتماعی  و فقر را نمی دهد و برای فردی که کار سیاسی می کند کمترین معنی اش افزایش ناراضیان دولت است.
بد نیست برخی از فعالیتهای اقتصادی  سید حسین مرعشی را نام برد که فراتر از استان نیز مورد توجه است؛
*ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم
*ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سیرجان
*ایجاد هواپیمایی ماهان
*ایجاد موسسه مولی الموحدین
*ایجاد شرکت مسافربری قطارهای جوپار و.....
با اندکی پرس و جو میتوان پی برد که بیش از بیست و هفت هزار نیرو  در این مجموعه ها بطور مستقیم مشغول به کار هستند در واقع نزدیک به سی هزار خانوار بخاطر فعالیتهای یک کار آفرین موفق در این مملکت به قول معروف  نان می خورند. البته این تعداد بدون احتساب افراد و شرکتهایی است که بطور غیر مستقیم ذینفع شده اند که اگر قرار بر محاسبه آنها نیز باشد به تعداد بسیار بیشتری خواهیم رسید.
می توان تصور نمود هر کدام از این نیروها بخاطر اشتغالشان  رضایت چه تعداد از بستگان خود را نیز کسب نموده و بار روانی مثبتی  به جامعه تزریق شده است و البته می توان عدم وجود این رضایت و بار منفی  را در صورت نبود این مجموعه های اقتصادی نیز در نظر داشت.
در دهه هفتاد و زمانی که این مجموعه ها در حال شکل گیری بود افراد و شرکتهای دیگری نیز شروع به فعالیت کردند ولی آیا اکنون حتی نامی از آنها هست؟  افرادی که در جریان پروژه های اقتصادی آن زمان قرار داشته باشند طبیعتا پاسخ این سئوال را به خوبی می دانند و افرادی که در جریان نیستند با اندک پرس و جویی به پاسخ دست می یابند.
طبیعت کار روزنامه نگاری مستقل، دیدن واقعیات و اطلاع آن به عموم است. نگارنده بواسطه سالها پرس و جو و تحقیق در این زمینه ها و لمس کردن شرایط سخت قشر ضعیف جامعه وظیفه خود می داند این مطالب را با استدلال به عرض مخاطبان برساند.
در هفته های اخیر شاهد هجمه های فراوانی از سوی برخی افراد به شخص حسین مرعشی بوده ایم، وقتی نام وی در میان باشد طبیعتا اقدامات وی نیز به میان می آید همینطور نام مجموعه های اقتصادی مرتبط با وی و بدتر از آن وقتی است که تیر پیکان هجمه ها به سمت مجموعه های مرتبط با وی باشد.
این مجموعه های اقتصادی شامل کارشناسان ، کارگران و مدیران هستند و در گیر کردن هر مجموعه به حواشی باعث ناامنی شغلی هرسه گروه بالاخص قشر کارگر که اتفاقا بیشترین تعداد را نیز دارد، می شود.
انتقادات همیشه هست  اما نحوه ایراد انتقاد به هرشخصی متفاوت است ولی گاهی انسان با آگاهی و یا عدم آگاهی توصیف های نادرستی را متوجه دیگران میکند، این عمل در زمانی ناپسند تر است که عامیت یابد. آنگاه است که طبق آموزه های اسلامی حق الناس به گردن انسان است و طلب حلالیت نیز کار آسانی نیست چون فرض میکنیم انسانی که مورد هجمه قرار گیرد نیز ببخشد با دیگران که ذهنشان تحت تاثیر آن هجمه ها دچار اشتباه شده  چه باید کرد آیا میتوان به راحتی از تک تک آنها طلب بخشش نمود.
سید حسین مرعشی  نمونه بارز یک انسان خیر خواه است که ذره ای کینه و نفرت از کسی در دل ندارد او فردی توسعه گرا است که در اکثر فعالیت هایش موفق بوده چه اقتصادی و چه سیاسی او مورد اعتماد  و احترام بسیاری از شخصیت های کشور  است او یک فعال سیاسی نیز هست شاید انتقاد از وی در حوزه کار سیاسی از سوی مخالفان سیاسی اش تاثیر چندانی به این همه نان خور مجموعه های اقتصادی مرتبط با وی نداشته باشد اما قطعا راه انداختن حاشیه های سیاسی برای فعالیت عام المنفعه و اقتصادی وی همان بیرون کشیدن لقمه ازدهان فرزندان خانواده های  کارگران بسیاری است که همه دلخوشی آنها کسب درآمد برای گذران زندگی شان است، متاسفانه این اتفاق ناخوشایند در هفته های اخیر در استان کرمان افتاده و در حال حاضر دل بسیاری از آنها که بواسطه او امرار معاش میکنند لرزان شده و انگار این قشر ضعیف در هیاهوی به راه افتاده توسط مخالفان مرعشی بدست فراموشی سپرده شده اند، گویی این روزها امنیت شغلی به مثابه سرابی شده که نفس کارگر را در این بلوای فشارهای خارجی به میهن عزیزمان ایران اسلامی  به  شماره انداخته  وه چه بد؛ در هنگامه ای که باید اختلافات سلیقه ای را بخاطر آرامش هم میهنانمان کنار بگذاریم آنها را بهانه ای برای حمله به مجموعه های اقتصادی ای کرده ایم که در مسیر اقتصاد مقاومتی مورد اشاره ناخدای کشتی گام بر می دارند.
در این مملکت دستگاههای نظارتی بسیاری وجود دارد که کارشان نظارت شبانه روزی به عملکرد فعالان اقتصادی است.
پیشنهاد نگارنده به  افراد محترمی که در هفته های اخیر ابهاماتی را در فضای رسانه ای در خصوص فعالیت های اقتصادی آقای مرعشی مطرح  نمودند که  البته با پاسخ های جامع و شفاف وی در رسانه ها مواجه شد این است؛ قبل از ایراد هر اتهام  و لرزاندن دست و پای کارگرانی که به امید یک لقمه نان برای زن و فرزند، پدر و مادر مریض و پیر ، خواهر و برادران یتیم مشغول به کار هستند ، یک استعلام بسیار ساده از دستگاههای نظارتی بگیرند. راه خداپسندانه و محمدی وار دیگر این است که رودر رو و بدون هیاهو و مطرح کردن در فضای رسانه ای با مدیران این مجموعه ها برای رفع ابهامات به گفتگو بنشینند.
خداوندا تو را شاهد میگیرم به گفته هایم که همه حقیقت است و تو خود آگاهی به من که حب دنیا و دنیاپرستی را سالهاست از وجود خود بر کنده ام و می دانی که در این سالها روبروی خود غیر از مرگ ندیده ام و واهمه ای از آن ندارم من از مردی گفتم که به انسانیت او ایمان دارم.
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ماهان
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
0
0
خدا حفظش کنه این مرد رو
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: