به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۱
کد خبر: ۵۴۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۱ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 13
میزان نوشت: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینکه گفته می‌شود اینس تکس باعث شکاف بین آمریکا و اروپا می‌شود، حرف کاملاً بیهوده‌ای است. آن‌ها قدم به قدم کار خود را با احتیاط صددرصدی انجام می‌دهند و نمی‌خواهند آمریکا را عصبانی کنند.
حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم درباره «اینس‌تکس» - ابزار  حمایت از تبادلات تجاری ایران و اروپا - بیان کرد: درباره ساز و کار ارتباط مالی که سه کشور اروپایی برای تجارت با ایران در نظر گرفته‌اند، بهترین تعبیری که می‌توانم به صورت عامیانه داشته باشم  اینکه (موش کوه زاییده است). زیرا بنا بود اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام، خودشان به‌صورت کامل و مو به مو، تعهدات طرف آمریکایی را اجرایی کرده و انجام دهند.


وی خاطر نشان کرد: طبعا اگر این اتفاق می‌افتاد بخش قابل توجهی از تحریم‌های ثانویه آمریکا، بر ما کارساز نمی‌شد. اما متاسفانه اروپایی‌ها به جای اینکه به تعهدات خود عمل کنند، تصمیم گرفتند یک بانک سرمایه گذاری‌شان، طرف روابط مالی ایران باشد. اما بعدتر از این گفته‌شان نیز عقب نشینی کردند و گفتند ما از (SPV) استفاده می‌کنیم. در این صورت یک کشور اروپایی واسطه  برای تجارت با ایران  باشد و بقیه کشورهای اروپایی از طریق (SPV)، ارتباط تجاری خود با ایران را برقرار کنند.
حجت الاسلام مصباحی مقدم در ادامه افزود: اما باز از این هم یک گام دیگر عقب‌تر رفتند. هم اکنون با گذشت ۸-۹ ماه زمان، یک ساز و کار جدید به نام « اینس تکس» را تعریف کردند  و گفته‌اند در ماه‌های آینده که معلوم نیست که چه زمانی باشد؛ پس از ثبتی که انجام شد کم کم راه اندازی می‌شود.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: اینس تکس در گام اول، برای مبادلات مربوط به تامین غذا، دارو و لوازم پزشکی عمل می‌کند. البته تامین این مواد، در مناسبات بین المللی تحریم نیست تا آن‌ها بخواهند از این طریق که یک طریق محدود و مضیق است ما را تامین امکانات کنند یعنی ما منابع مالی ناشی از تجارت‌مان در اروپا و یا حتی کشورهایی مثل روسیه، چین، ژاپن، هند و غیره را انجام می‌دهیم و منابع مالی آن به حساب زیر نظر آن‌ها می‌رود و در مقابل به ما مواد غذایی، دارو و لوازم پزشکی می‌دهند. اصلا مگر این‌ مواد تحریم بود که آنها بخواهید برای ما راهگشایی کنند؟.


حجت الاسلام مصباحی مقدم تصریح کرد: نکته دیگر اینکه، ایران بعدها درباره سایر کالاهای غیر تحریمی مشمول استفاده از این کانال مالی شود که این هم مشخص نیست که اتفاق بیفتد و یا خیر؟ واقع مسئله اینکه حالا نوبت ماست که به اروپایی‌ها بگوییم اگر به صورت کامل به تعهدات آمریکا در برجام عمل می‌کنید، ما می‌توانیم در راستای الحاق به کنوانسیون‌ها فکری کرده و درباره‌اش تصمیم بگیریم. اگر شما به تعهدات خود عمل نمی‌کنید، آیا انتظار دارید ما یکطرفه به همه تعهدات خود عمل کنیم؟ اینکه گفته می‌شود اینس تکس باعث شکاف بین آمریکا و اروپا می‌شود، حرف کاملا بیهوده‌ای است. آن‌ها قدم به قدم کار خود را با احتیاط صددرصدی انجام می‌دهند و نمی‌خواهند آمریکا را عصبانی کنند.
۲۱۴۲۱۴
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: