به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۱
کد خبر: ۵۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 12
سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه روز دوشنبه عربستان سعودی را متهم کرد که در موضوع پرونده قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد آل سعود با مقام‌های این کشور همکاری نمی‌کنند. سخنگوی حزب عدالت و توسعه با اشاره به گزارش «آگنس کالامارد» گزارشگر سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه، گفت: این گزارش به دست داشتن مقام‌های حکومت سعودی در قتل خاشقچی در محل کنسولگری عربستان در استانبول تاکید دارد.


سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه روز دوشنبه عربستان سعودی را متهم کرد که در موضوع پرونده قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد آل سعود با مقام‌های این کشور همکاری نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، «عمر چلیک» سخنگوی حزب حاکم ترکیه در یک کنفرانس خبری در آنکارا افزود: ترکیه با جدیت به دنبال کشف آمران قتل خاشقچی و شفافیت در این زمینه است.
وی گفت: آنکارا به تحقیقات خود با شفافیت کامل درخصوص قتل این روزنامه نگار ادامه می‌دهد.
چلیک اضاف کرد: مقام‌های سعودی هنوز به درخواست‌ها برای همکاری در این زمینه پاسخ ندادند و ما هنوز همکاری لازم در موضوع قتل خاشقچی را از سوی سعودی‌ها ندیده ایم.
سخنگوی حزب عدالت و توسعه با اشاره به گزارش «آگنس کالامارد» گزارشگر سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه، گفت: این گزارش به دست داشتن مقام‌های حکومت سعودی در قتل خاشقچی در محل کنسولگری عربستان در استانبول تاکید دارد.
وی همچنین بر لزوم محاکمه کسانی که در این جنایت دست داشتند در دادگاه‌های استانبول تاکید کرد و گفت: این جنایت در این شهر روی داده و ما اجازه نمی‌دهیم این جنایت پنهان باقی بماند.
چلیک خواستار انجام تحقیقات قوی بین المللی برای شناسایی مسئولان این جنایت و کسانی که دستور این قتل را صادر کردند، شد.
سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه در پایان گفت: جمهوری ترکیه این اقدام وحشیانه را که از جهت انسانی قابل قبول نیست، پیگیری خواهد کرد.
خاشقچی دوم اکتبر (دهم مهر) در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. ریاض ابتدا قتل وی را انکار کرد، اما درنهایت اعتراف کرد که این روزنامه نگار به دست عوامل سعودی کشته شده است.
روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا اخیراً با مرور فایل‌های صوتی شنود شده از ولیعهد سعودی، دریافته است که وی یکسال قبل در محفلی خصوصی، درخواست قتل خاشقچی را به علت اظهارنظر‌های جنجالی او مطرح کرده بود.

 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: