به روز شده در: ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
کد خبر: ۵۳۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۸ - ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
عفونتهای گوش به دو دسته عفونت گوش خارجی و عفونت گوش میانی تقسیم میشود
عفونت گوش میانی در کودکان بدلیل عدم تکامل شیپور استاش شایعتر است
شیپور استاش مسیر ارتباطی بین گوش وحلق است که به برقراری تهویه هوا در گوش کمک میکند
علائم شایع عفونت گوش میانی در اطفال شامل:تب- احساس درد در گوش-بی اشتهایی و بیقراری و اسهال و استفراغ در شیر خواران- در مواردی ترشح چرکی از گوش میباشد. این علایم معمولا بدنبال سرماخوردگی ایجاد میشوند.
بعضی شرایط احتمال ابتلا به عفونت گوش را افزایش میدهند نظیرسیگار کشیدن والدین-نگهداری از کودک در مکانهای عمومی نظیر مهد کودک-شیردادن به بچه دروضعیت خوابیده و اختلالات مادرزادی نظیر شکاف کام
درصورت بروز علایم عفونت گوش در کودکان مراجعه به پزشک الزامی است زیرا عدم توجه به این مشکل میتواند منجر به پاره شدن پرده گوش یا حالتی خاص شامل تجمع مایع در پشت پرده گوش که منجر به کاهش شنوایی کودک میشود.
درمان شامل استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی مناسب به مدت 7 تا 10 روز می باشد.موارد مقاوم به درمان خوراکی گاهنیاز به بستری و استفاده از آنتی بیوتیک تزریقی دارد. در صورت تجمع مایع در پشت پرده گوش گاهی نیاز به تعببه لوله تهویه به روش جراحی در گوش میباشد.
بهترین راه پیشگیری از عفونت گوش در کودکان جلوگیری از سرماخوردگی-واکسیناسیون در فصل آنفولانزا-دوری از استشمام دود سیگار-تغذیه شیرخواران با شیر مادرو شستن مرتب دستها می باشد.
شایعترین نوع عفونت گوش در بزرگسالان عفونت گوش خارجی است.عوامل موثر در عفونت گوش در بزرگسالان آب و هوای گرم ومرطوب – ورود آب به کانال گوش در اثر شناکردن یا استحمام – آسیب به کانال گوش در اثر استفاده از گوش پاکن یا وارد کردن اجسام نوک تیز به کانال گوش و استفاده از سمعک در سالمندان می باشد.
علایم عفونت گوش در بزرگسالان شامل احساس خارش وپری گوش – تورم در ناحیه کانال گوش- درد شدید گوش که با حرکت لاله گوش تشدید میشود و ترشح چرکی از گوش است.
درمان شامل استفاده از قطره های موضعی آنتی بیوتیکی و قطره های استروییدی است و معمولا نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی ندارد. تمیز کردن و خشک نگهداشتن گوش در درمان این نوع عفونت نقش مهمی دارد.
دکتر مژگان حسین رضایی ماهانی   متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن – فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی – دارای بورد تخصصی
کرمان-کلینیک ایثار- سه راه سیلو بعد از مجتمع فنی دادبین- بعد از ظهر ها
تلفن:3-32134592
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
خاطره
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
0
0
بسیار کاربردی بود، ممنون از گزارش خوب خانم دکتر و مسئولین سایت خبری
رضا حسین پور
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
0
0
خیلی ازت راضیم خانوم رضایی. کارت بیسته
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: