به روز شده در: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
کد خبر: ۵۲۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۷ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 10
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: بر اثر بارندگی های اخیر در حوضه پایین دست سد کجکی و دیگر بندهای احداث شده برروی رودخانه هیرمند در افغانستان حدود سه میلیون مترمکعب آب وارد منطقه سیستان شد.

اتابک جعفری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی بارندگی های میان حوضه ای پایین دست سدهای احداث شده در افغانستان سیلاب روز شنبه 20 بهمن ماه سالجاری وارد منطقه سیستان شد و موجبات خوشحالی مردم را فراهم کرد.

وی افزود: از این میزان سیلاب وارد شده 1.8 میلیون مترمکعب به منظور مصارف شرب وارد مخازن چاه نیمه شده است.

جعفری خاطر نشان کرد: این سیلاب فصلی که در اصطلاح محلی «دشت مال» گفته می شود موقتی بوده و تداوم ندارد.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به نقشه های ماهواره ای میزان برف در بالادست رودخانه هیرمند متراکم و قابل توجه بوده و انتظار می رود با توکل بر حسن توجه الهی و حسن همجواری کشور دوست و برادر افغانستان امسال شاهد ورود آب به منطقه سیستان باشیم.

به گزارش ایرنا سیستان دو دهه است که با خشکسالی فزاینده رو به رو شده و کشاورزی، دامپروری و صیادی را در این منطقه بشدت تحت تاثیر قرار داده و زندگی را برای مردم دشوار کرده است.

سیستان متشکل از پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال سیستان و بلوچستان و در همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.

تالاب بین المللی هامون از زمان بروز خشکسالی های مداوم در این منطقه به بستر گرد و غبار تبدیل شده است.

9908 **6081

برچسب ها: اقتصادی ، انرژی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: