به روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
کد خبر: ۳۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۴۸ - ۲۴ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 14
'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق در دیدار 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه با وی، گفت: ایران و عراق دارای جایگاهی مهم و موثر در منطقه هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صالح: ایران و عراق جایگاهی مهم و موثر در منطقه دارندظریف به اتفاق یک هیات بلندپایه در ادامه سفر خود به عراق، دوشنبه شب با حضور در کاخ ریاست جمهوری عراق، با برهم صالح دیدار و گفتگو کرد. 
دو طرف در این دیدار در خصوص روابط میان ایران و عراق و تحولات منطقه و جهان بحث و تبادل نظر کردند. 
صالح در این دیدار، بر اهمیت تقویت روابط با ایران تاکید کرد و گفت که این امر نه تنها در راستای منافع دو ملت بلک به نفع امنیت و ثبات کل منطقه است.
وی گفت که کشورهای منطقه امروز مسوولیتی بزرگ برای تلاش جهت عبور از بحران های موجود دارند و این امر باید از طریق راه حل سیاسی جهت حل مشکلات انجام شود. 
رئیس جمهوری عراق افزود: شرایط دشوار و حساس کنونی در منطقه ما را وامی دارد با هماهنگی و تلاش مشترک به خلق یک گفتگوی مشترک و سازنده با همه طرف ها و با هدف ایجاد پایه های ثبات در منطقه کمک کنیم. 
وزیر امور خارجه ایران نیز در این دیدار بر تمایل تهران برای گسترش افق های همکاری و هماهنگی دوجانبه با عراق تاکید کرد. 
ظریف گفت که جمهوری اسلامی ایران در مرحله پیش رو و مرحله بازسازی نیز همچنان و در ابعاد مختلف حامی دولت و ملت عراق خواهد بود. 
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر دیروز یکشنبه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی برای انجام یک سفر چهار روزه وارد بغداد شد و قرار است به شهرهای اربیل، سلیمانیه، کربلا و نجف نیز سفر کرده و علاوه بر دیدار با مقامات مختلف عراقی در چند همایش اقتصادی مشترک میان دو کشور نیز شرکت کند. 
ظریف در اولین روز سفرش علاوه بر دیدار با همتای عراقی و نخست وزیر عراق با رییس و اعضای فراکسیون اصلاح از فراکسیون های بزرگ پارلمان عراق دیدار کرده است. 
وزیر امور خارجه کشورمان در دومین روز سفرش، دیدارهایش را با دبیرکل جنبش اسلامی النجباء و نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق آغاز و سپس با «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق و جمعی از سران فراکسیون ها و نیز «هادی العامری» رهبر و تعداد دیگری از اعضای فراکسیون سازندگی از فراکسیون های بزرگ پارلمان و همچنین 'ایاد علاوی' نخست وزیر اسبق عراق و رهبر ائتلاف الوطنیه این کشور و تعدادی از مسوولان این ائتلاف دیدار و گفتگو کرد. 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: