به روز شده در: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
کد خبر: ۲۸۴۴
تاریخ انتشار: ۰۷:۱۰ - ۲۳ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 13
میرزاده:
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کمبود اعتبارات پژوهشی به زیان کشور است بنابراین در کمیسیون آموزش با تمام توان از مراکز آموزشی برای اعتباراتشان دفاع می کنیم.

سیدحمایت میرزاده در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به کمبود بودجههای پژوهشی گفت: اینکه بودجه پژوهشی کم شده درست است اما محدودیت‌های منابع کشور نیز مشخص است بنابراین اولویت‌بندی‌ها باید کار شود؛ تاکنون ندیدم که هیچ وزیری بگوید بودجه کافی بوده است؛ هر چقدر که پول و بودجه بیشتر باشد می‌توان هزینه کرد. اما چون محدودیت‌ها در راستای شرایط تحریم وجود دارد، به طبع آن دولت نیز مشکلاتی دارد به همین دلیل باید ابتدا مسائل اولویت‌بندی شود تا بر اساس آن کار پژوهشی انجام گیرد.

نخبه‌ای که به دلیل بحران از کشور می‌رود باید روی نخبه بودن وی تجدید نظر شود چراکه نخبه کسی است که بتواند به مشکلات کشور رسیدگی کند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل محدودیت‌هایی که در منابع وجود دارد، نمایندگان در کمیسیون آموزش مجلس به دنبال این هستند تا با جا به جایی منابع مشکلات را حل کنند اما واقعیت این است که باید اولویت‌ها مشخص شود و بگویند که برای کار پژوهشی چقدر پول نیاز است و اگر بودجه اختصاص نیابد پروژه زمین می‌ماند بنابراین باید بررسی‌ها صورت گیرد و اسناد و مدارکی ارائه داد تا بودجه به درستی تخصیص داده شود.

هر چقدر اعتبارات بیشتر باشد کار پژوهشی بیشتری انجام می شود

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نبودن و کمبود اعتبارات برای کشور زیان‌آور است تصریح کرد: باید 40 سال بعد از انقلاب بر روی مسائل بیشتر کار می‌کردیم و توافق می‌کردیم که کدام مسائل بیشتر به پول نیاز دارد تا بودجه به آن تعلق گیرد و ببینیم چند مسئله باقیمانده و چند تا حل شده است؛ هر چقدر نیز بودجه و اعتبارات داشته باشیم، محافل دانشگاهی بیشتر می‌توانند کار پژوهشی انجام دهند و این به نفع کشور است اما در هر حال مشکلاتی به خصوص در حوزه اقتصادی در کشور وجود دارد که نیاز است برای آنها پروژه پژوهشی صورت گیرد.

نخبه باید به مشکلات کشور رسیدگی کند

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که کمبود بودجه و انجام نشدن پژوهش تا چه اندازه می‌تواند باعث مهاجرت نخبگان شود گفت: نخبه‌ای که بگوید در کشورش بحران وجود دارد و به همین دلیل از کشور می‌رود باید روی نخبه بودن وی دوباره تجدید نظر شود چراکه نخبه کسی است که بتواند به مشکلات کشور رسیدگی کند. اگر نخبه‌ها روزهای سخت، ایران را تنها بگذارند و به دنبال روزهای خوشی باشند، باید تعریف دیگری از نخبه داشته باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: در حال حاضر شرایط کشور به گونه است که نخبه‌ها باید راه‌حل نشان دهند که چطور از این بحران با سربلندی بیرون آییم اما اگر نخبه‌ها در شرایط بحرانی از کشور فرار کنند و کشور را به حال خود واگذارند، ممکن است در روزهای خوشی نسبت به حضور آن‌ها تجدید نظر کنیم.

برای حل مشکلات کشور باید اولویت‌بندی درستی وجود داشته باشد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: فکر می‌کنم که نخبه‌ها کشور را ترک نمی‌کنند  و بیش از گذشته احساس مسئولیت می‌کنند چراکه در بدترین شرایط کشور با انجام کار پژوهشی مشکلات را حل می‌کنند؛ همانطور که در زمان جنگ در دانشگاه تبریز بسیاری از شهدا کار پژوهشی انجام می‌دادند.

میرزاده خاطر نشان کرد: نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تمام توان از مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها برای اعتبارات آنها دفاع می‌کند اما باید گفته شود که اولویت‌ها چیست تا به ترتیب برای حل آنها هزینه شود./

پایان پیام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: