به روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۳
کد خبر: ۲۷۰۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - ۲۰ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 10
بدون شک اقتصاد، اشتغال، توسعه و پیشرفت اقتصاد جوامع در سطح کلان و ملی همواره یکی از دلمشغولی‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دولت‌ها درسطح بین‌المللی بوده است...

قانون- مرتضی خاکسار/ کارشناس ارشدگردشگری

بدون شک اقتصاد، اشتغال، توسعه و پیشرفت اقتصاد جوامع در سطح کلان و ملی همواره یکی از دلمشغولی‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دولت‌ها درسطح بین‌المللی بوده است. دولت‌ها همواره برپایه تقویت سطح اقتصادی جامعه، سعی دارند که توازن اقتصادی در سطح جامعه را به‌صورت متعادل و نسبی در کشور حفظ کنند .

این هماهنگی نسبی امروزه در تمامی نقاط جهان بدون بهره‌گیری از تیم کارشناسی اقتصادی در زمینه‌های مختلف در دولت‌ها میسر نیست .

گردشگری و هتلداری نه‌تنها به‌عنوان یک فعالیت اقتصادی بلکه ابزاری مهم و کارآمد در برنامه‌ریزی دولت‌ها در صنعت گردشگری محسوب می‌شود. گردشگری به‌عنوان ابزار اقتصادی کارآمد به یاری دولت‌ها آمده است تا آن‌ها را از مرحله وابستگی و التهاب اقتصادی، سیاسی و جهانی که در نتیجه فروش مواد اولیه و سوخت‌های فسیلی از جمله بازار فروش نفت و گاز است، رهایی بخشد. بیشتر کشورها تحت فشار نوسانات سیاسی و اقتصادی بازار فروش مواد اولیه و سوخت‌های فسیلی قرار گرفته‌اند.

ایران با تکیه بر منابع و پتانسیل‌های موجود و متنوع جغرافیایی ژئوفیزیکی و ژئوپولیتیکی طبیعی و دارا بودن کوه، جنگل، دشت و دریا، همچنین تمدن هفت هزار ساله آثار باستانی و ابنیه تاریخی دارای یکی از بزرگ‌ترین منابع و ظرفیت‌های گردشگری دنیاست. درحال حاضر ایران جزو هفت کشور برتر جهان در صنعت گردشگری از لحاظ ظرفیت‌های بالقوه این صنعت است اما متاسفانه در جذب این بازار اقتصادی صنعت گردشگری ایران جایگاهی در سطح چشمگیری ندارد .توجه به رویکرد دولت و توجه مسئولان کشور به اقتصاد غیر از نفت، یعنی صنعت گردشگری می‌تواند اقتصاد ایران را از حالت استاتیک، ایستا و ناکارآمد به حالت دینامیک و پویا و کارآمد در تمامی زمینه‌ها تبدیل کند. با توسعه گردشگری و درپی آن رونق آن، معضلات موجود اجتماعی همانند بیکاری، عدم اشتغال مناسب نیروهای مولد جامعه، فقر، محرومیت و بزهکاری و جنایت کم‌رنگ‌تر خواهند شد.

در موقعیت کشوری همچون ایران در پهنه‌های دست‌ساز طبیعی موجود، دعوت از سرمایه‌گذاران ساخت بهترین برندهای هتل‌‌سازی استاندارد و روز دنیا در داخل و خارج کشور، می‌تواند انقلابی برای صنعت گردشگری ایران باشد. درآمد هتل و میزان تعاملات و درآمدهای اقتصادی و اشتغال نیروهای کارآمد در این بخش، برابر با تاسیس و بهره‌برداری از یک چاه نفت، گاز یا معدن زغال سنگ است .

با یک بررسی و مطالعه موردی کشورهایی همانند آمریکا و کانادا و استرالیا و جنوب شرق آسیا و حتی همسایگان ایران در حوزه خلیج فارس؛ امارات متحده عربی و ترکیه و پیشرفت و سرمایه‌گذاری می‌تواند گواه روشنی بر این مساله باشد و کشورهایی که بیش از 30 سال در این صنعت فعال بوده‌اند و درحال حاضر یکی از رکوردداران جذب گردشگر در دنیا به‌شمار می‌روند.

حرکت‌های اخیر دولت دوازدهم مبنی براصلاح ساختار ناوگان هوایی و ریلی کشور و احیای مسیر جهانی راه ابریشم یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اقداماتی است که می‌توان در الفبای صنعت گردشگری برای شروع به آن امیدوار بود. با برنامه‌ریزی در سطح کلان و دعوت از جامعه کارشناسان گردشگری می‌توان به آینده صنعت گردشگری ایران برای حل مشکلات عمده اقتصادی موجود در کشور با تکیه برگسترش و توسعه صنعت جهانگردی امیدوار بود .

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: