کد خبر: ۲۶۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۸ - ۲۰ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 10
سخنگوی رزمایش اقتدار هوایی مدافعان حریم ولایت:
اصفهان- ایرنا- سخنگوی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی مدافعان حریم ولایت اعلام کرد: در این رزمایش برای نخستین بار پهپادهای رزمی نیروی هوایی ارتش عملیاتی می شوند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به منطقه برگزاری رزمایش، مرحله عملیاتی هشتمین دوره رزمایش اقتدار هوایی مدافعان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از صبح امروز (پنجشنبه) با حضور تمام پایگاه های هوایی ارتش و با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان آغاز شده است.

امیر سرتیپ دوم خلبان علیرضا انگیزه سخنگوی این رزمایش در گفت و گو با خبرنگار دفاعی ایرنا اعلام کرد: برای نخستین بار در این رزمایش پهپادهای رزمی نیروی هوایی به صورت عملیاتی به کارگیری می شوند و اهداف خود را منهدم می کنند.

به گفته این فرمانده ارشد نیروی هوایی ارتش، پهپادهای رزمی که رزمایش مدافعان حریم ولایت به کارگیری می شوند به بمب های دور ایستا و نقطه زن مجهز هستند.

امیر انگیزه اعلام کرد: پهپادهایی که در این رزمایش به کارگیری می‌شوند کاملا بومی و ساخت متخصصان دفاعی کشور هستند.

وی توضیح داد: این نوع از پهپادهای رزمی که در رزمایش اقتدار هوایی مدافعان حریم ولایت عملیاتی می شوند به منظور نفوذ به پدافند هوایی قدرتمند دشمن طراحی و ساخته شده است.

سخنگوی رزمایش نهاجا با بیان اینکه پهپاد رزمی تنها یکی از نمونه پهپادهای استفاده شده در این رزمایش است، گفت: انواع مختلف پهپادها در ابن رزمایش استفاده می شوند که به دلیل مسایل حفاطتی نوع آنها اعلام نمی شود.

این فرمانده ارتش نیروی هوایی ارتش اعلام کرد: پیش از آغاز فاز عملیاتی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش، هواپیماهای شناسایی و عکسبرداری آر اف 4، هواپیماهای جمع آوری اطلاعات سیگنالی و شنود الکترونیکی به همراه پرنده های بدون سرنشین هوشمند شناسایی نهاجا به رصد، شناسایی و عکسبرداری از اهداف از پیش تعیین شده پرداخته اند.

امیر انگیزه در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: گسترش انواع هواپیماهای، شکاری بمب افکن، ترابری سنگین و نیمه سنگین، سوخت رسان، شکاری رهگیر و شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین از روزها قبل از پایگاه های نیروی هوایی ارتش به پایگاه شهید بابایی اصفهان انجام شده است.

«علاوه بر پایگاه شهید بابایی، پایگاه های مهرآباد تهران، شهید نوژه همدان و شهید دوران شیراز نیز بصورت مستقیم در رزمایش شرکت خواهند کرد.»

وی افزود: در این رزمایش، هواپیماهای بمب افکن سنگین راهبردی سوخو24 و اف4، اف5، اف7، میگ29، اف14، صاعقه، هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ 707 و 747، هواپیماهای ترابری و پشتیبانی c130 به همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به موشک های نقطه زن و بمب های هوشمند برد بلند که از روز ها قبل به پایگاه شهید بابایی گسترش پیدا کرده اند، حضور دارند.

امیر انگیزه عنوان کرد: انجام تیراندازی های هوا به هوا، تیراندازی علیه اهداف هوایی، با سرعت و در ارتفاعات مختلف، تیراندازی و بمباران هوا به زمین در روز و شب، با استفاده از بمب های هوشمند، بومی و ارتقا یافته سنگین و نیمه سنگین و استفاده از انواع موشک های لیزری، تلویزیونی حرارتی، راداری و انواع راکت ها و بمب های تولید شده به دست متخصصان داخل کشور، یکی از بخش های مهم این مرحله از رزمایش است.

به گفته امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش نمایش قدرت هوایی، انعکاس بخشی از قابلیت ها و توان رزمی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، تمرین عملیات برد بلند جنگنده ها در خارج از رینگ پدافندی، دقت در نقطه زنی بمب ها و راکت ها در عملیات هوا به زمین و موشک های هوا به هوا با قدرت تخریب بسیار بالا، کنترل و هدایت آتش شکاری بمب افکن ها، رصد اطلاعاتی منطقه عملیات، از محورهای مورد توجه فرماندهان در این رزمایش بزرگ هوایی است.

سیام*9612**1751*2025

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: