به روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
کد خبر: ۲۶۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۱ - ۱۹ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 09
دبیرکل سازمان ملل متحد:
نیویورک- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل متحد، بی اعتمادی طرف های یمنی را بزرگترین مانع اجرای توافق استکهلم دانست و گفت همه باید برای جلوگیری از فاجعه غمبار انسانی در الحدیده و تمام کشور تلاش کنند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در گزارش روز چهارشنبه آنتونیو گوترش به شورای امنیت درباره وضعیت یمن و اجرای قطعنامه 2451 از برگزاری نشست میان دو طرف یمنی در خط مقدم درگیری ها استقبال کرد.
وی افزود در نخستین نشست کمیته هماهنگی درباره کمیته مرجع و شرایط اجرای این ماموریت برگزار شد و طرفین توافق کردند که این کمیته نشستی را فراهم کرد تا اطلاعات مربوطه به اشتراک گذاشته شود، اعتماد متقابل افزایش و تنش کاهش یابد و با جلوگیری از وقوع درگیری ها فضایی برای اجرای توافق استکهلم پدید آید.
دبیرکل سازمان ملل در این گزارش آورده است: با توجه به شرایط سخت انسانی که موجب دستیابی به یک توافق در مورد الحدیده شد، کمیته مذاکره کنندگان را متقاعد کرد که طرفین بتوانند اقدامات اعتماد سازی را به عنوان اولویت نخست در کنار مراحل حمایت از آتش بس و نقل و انتقال نیروها مورد توجه قرار دهند.
گوترش بدبینی موجود در دو طرف را عاملی برای کاهش دسترسی مردم به کمک های اولیه زندگی دانست و ادامه داد با این وجود، تا دسامبر 2018، طرفین موافقت خود را با پیشنهاد بازگشایی جاده حدیده-صنعا (از بندر و از طریق کیلومتر 16) به عنوان اولویت و همچنین شیوه حرکت کاروان بشردوستانه در این مسیر در روز 29 دسامبر 2018 اعلام کردند.
وی اضافه کرد اقدامات اعتمادساز برای باز کردن جاده الحدیده-صنعا به عنوان راهرویی برای انتقال کمک های انسان دوستانه که قرار بود در 29 دسامبر 2018 صورت گیرد، اجرایی نشد. در حالی که دولت یمن در آن روز آماده حمایت از حرکت یک کاروان بشردوستانه بود، حوثی ها آماده نبودند.
دبیرکل سازمان ملل متحد یادآور شد: در دیدار با نمایندگان حوثی در بندر الحدیده، رئیس کمیته ناامیدی خود را در مورد از دست دادن فرصت برای ایجاد اعتماد بین دو طرف و تسهیل کمک های بسیار مورد نیاز برای مردم یمن ابراز کرد.
گوترش اظهار کرد: در همین حال، نمایندگان حوثی ها در کمیته، به جای آمادگی برای اقدامات اعتماد سازی، به رئیس کمیته اطلاع دادند که نسبت به نقل و انتقال در بندر الحدیده بررسی کند. رئیس کمیته از این تلاش استقبال و تاکید کرد که هر گونه نقل و انتقال، تنها در صورتی پذیرفتنی خواهد بود که با هماهنگی و مطابق با شرایط توافق شده انجام شود و اگر دو طرف و سازمان ملل متحد قادر به نظارت بر این فرایند و اطمینان از آن باشند که آن مطابق توافق استکهلم است.
وی درباره آتش بس در شهر الحدیده هم گفت: در طول دوره گزارش، ادعاهای متقابل مربوط به نقض آتش بس ادامه داشت. حوادث ادعایی اغلب در مناطق خط مقدم بخش جنوبی استان الحدیده گزارش شده است که در مسیرهای اصلی قلمرو حوثی ها در شرق تا سرزمین های تحت تصرف دولت یمن در نوار ساحلی غربی قرار دارند.
دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: بیشتر موارد ادعایی شامل تبادل آتش به صورت مستقیم و غیر مستقیم بوده است. هیچ گزارشی وجود ندارد که حاکی تلاش طرف ها برای کسب دستاوردهای جدید منطقه ای باشد.
گوترش یادآور شد: همچنین گزارش هایی از درگیری در جنوب الحدیده وجود دارد به گونه ای که حوثی ها ادعا کرده اند، نیروهای دولتی موضع خود را در جنوب شرق این فرودگاه و در منطقه عمومی بیمارستان 22 مه تقویت می کنند، در حالی که دولت ادعا کرده است حوثی ها برای تقویت موقعیت خود در شهر، تاسیسات دفاعی جدید در امتداد مسیرهای کلیدی در حاشیه شهر می سازند.
وی با بیان اینکه تا کنون هیچ یک از موارد ادعایی نقض آتش بس از سوی کمیته هماهنگی نقل و انتقال، به صورت مستقل ارزیابی نشده است، درباره تبادل اسرای دو طرف هم گفت: دو طرف لیستی از زندانیان برای آزادی و تبادل نظر مطابق توافقنامه ارائه کرده اند.
دبیرکل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد دو طرف همچنان با نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ همکاری می کنند تا تدارکات و مراحل مربوط به روند آزادی و مبادله اسرا را نهایی کنند.
گوترش دو طرف را تشویق کرد تا همچنان به اجرای توافقنامه استکهلم متعهد باشند و اظهار کرد: من به شدت از حسن نیت طرف ها و همکاری آنها با هیات منصوب سازمان ملل متحد و کمیته هماهنگی بازسازی تشکر می کنم. این تلاش ها تشخیص جمعی ما را بر ضرورت یافتن یک راه حل پایدار برای الحدیده و تامین نیازهای حیاتی زندگی بر اساس توافقنامه استکهلم، تاکید می کند.
وی با ابراز نگرانی از وجود بی اعتمادی میان دو طرف، خواستار حفظ وحدت در شورای امنیت و جامعه بین المللی برای فشار به دو طرف در اجرای توافق استکهلم شد.
دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه جلوگیری از فاجعه غمبار انسانی در الحدیده و یمن هدف فوری این تلاش ها باید باشد، تصریح کرد: هیچ تلاشی ضروری تر از عملیات های ارسال نیازهای اولیه زندگی و پیشرفت در ترتیبات امنیتی نیست.
اروپام*1429
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: