کد خبر: ۱۶۱۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۰ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 21
رئیس قوه قضاییه در نشست هم اندیشی پیرامون «نقش شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها در تحول قضایی»:

به گزارش گذارنیوز به نقل از میزان، نشست هم اندیشی پیرامون «نقش شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها در تحول قضایی» با حضور حجت الاسلام رئیسی برگزار شد.

ربیسی ضمن تقدیر و تشکر از حاضرین در جلسه اظهار کرد: نکات بسیار خوب و قابل استفاده‌ای در این جلسه مطرح شد که این نکات یادداشت شد.

وی ادامه داد: قریب به یک ساعت و ۵۰ دقیقه از نکات و نظرات دوستان استفاده کردیم لکن بحث‌های اینگونه، به وقت بیشتری نیازمند است و جلسات باید مستمر باشد و از دیدگاه‌های دوستان مطلع شد.

رئیسی تصریح کرد: اگر حاضرین نکات و نقطه نظراتی دارند ارائه کنند حتما پیگیری خواهد شد و در جلسات آتی نتایج این نشست و هم اندیشی‌هایی از این دست مطرح و پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز نقش اقتصاد دانش بنیان بر کسی پوشیده نیست گفت: نقش شرکت‌های دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی عنصر پیشران و پیشبرنده اقتصاد محسوب می‌شود و رفع مشکلات این شرکت‌ها از نظر مالی حقوقی، اقتصادی و زمینه کار و فعالیت یک ضرورت است، گام‌هایی در این رابطه برداشته شده و باز هم ضرورت دارد اقداماتی سریعا انجام گیرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه موضوع جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده مساله بسیار مهمی است، اظهار کرد: این کشور منابع سرشاری دارد که اگر کار علمی و دانش ضمیمه آن شود ثروت بسیاری ایجاد می‌شود که این ارزش افزوده ثروت عظیمی برای کشور است.

رئیسی افزود: نیرو‌های جوان و کارآمد و تحصیل کرده عناصر اصلی شرکت‌های دانش بنیان را تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: آثار حوزه‌های فعال کار دانش بنیان را می‌توان مشاهده کرد، طبیعتا ممکن است مشکلاتی با فضای کسب و کار سنتی وجود داشته باشد، ولی باید از این مرحله عبور کرد و این نوآوری و فعالیت در شرکت‌های نوپا بتواند عرصه تلاش و فعالیت خود را در جامعه کاملا پیدا کند.

رئیسی اضافه کرد: در این نشست مطرح شد که خدمت قوه قضاییه به زیست بوم نوآوری و خدمت زیست بوم نوآوری به قوه قضاییه می‌تواند یک خدمت دو طرفه باشد، لذا در رفع مشکلات دوستان به مساله ارزش معنوی و ارزشگذاری واقعی اشاره کردند که این ارزش باید برای دستگاه‌های مختلف کشور از جمله دستگاه قضایی شناخته شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: نسبت به رسیدگی به موضوعات مطرح در دادگاه ها، یک کارگروه و جلسه مشترک با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و معاونین قوه قضاییه تشکیل شود و مسائل فی مابین بخش اجرایی و قضایی کاملا مشخص شود و در رابطه با بخش‌هایی که با صدور دستورالعمل قابل حل است، در قوه قضاییه آن را انجام دهیم و بخش‌هایی که نیاز به قانون دارد، از طریق مجلس دنبال کنید که به صورت لایحه و یا طرح در مجلس مطرح شود و مشکلات دوستان مرتفع شود.

وی افزود: به نظر می‌رسد باید زمانی را برای این کار تعیین کنید. آقای شهریاری مدتی در این حوزه کار و تلاش کرده است، همینطور آقای خداییان و ذوالقدر در ثبت و معاونت راهبردی فعال هستند. اگر این کارگروه مشترک تشکیل شود، حداکثر ظرف یک ماه در مورد مسائل مربوط به این حوزه سازوکاری سریع شکل می‌گیرد.

وی در مورد خدمتی که شرکت‌های دانش بنیان برای قوه قضاییه می‌توانند انجام دهند، گفت: نقش شرکت‌های دانش بنیان در پیشگیری از وقوع جرم، مبازه با فساد، شفافیت و پیشگیری از وقوع قاچاق کالا تعیین کننده است. همچنین کار دانش بنیان نسبت به رفع اطاله دادرسی، اتقان آرا و تسهیل دسترسی به عدالت بسیار نقش آفرین است.

رئیسی افزود: برخی تصورشان این است که وقتی در قوه قضاییه از فناوری بحث می‌کنیم، یعنی حذف کاغذ؛ این در حالی است که حذف کاغذ یک مساله ابتدایی است و ما در واقع به یک مجموعه سامانه هوشمند الکترونیک فکر می‌کنیم تا با فعال شدن این سامانه‌های الکترونیک دسترسی مردم به عدالت آسان شود و دسترسی قضات و کارشناسان فعال شود؛ لذا این آغاز راه است و کار‌های خوبی هم انجام شده است که در این رابطه شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند نقش ایفا کنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: