کد خبر: ۱۵۸۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹:۱۱ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 18
ردپای دولت در تضییع حقوق کارگران هپکو
گذارنیوز: در جریان اعتراضات اخیر هیچکدام از مسئولین و مقامات بلندپایه دولتی اعلام موضع و ورود موثری نکرده اند و مشخص نیست علت این پاسخگو نبودن چیست؟

گذارنیوز: کارگران شرکت هپکو در روز دوشنبه 26 شهریور در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به خواسته‌های به حقشان که تغییر سهامدار عمده و پرداخت حقوق و معوقات بود، در مسیر راه آهن شمال-جنوب تجمع و خواستار تعیین سهامدار جدید برای هپکو شدند که اعتراض آنان منجر به درگیری بین برخی از کارگران و پلیس و در نهایت دستگیری تعدادی از کارگران شد.

این کارگران روز سه شنبه نیز در اعتراض به محقق نشدن وعده مسوولان در مقابل این شرکت دست به تجمع زده که با درخواست نیروهای انتظامی به اعتراض خود پایان دادند.

 

از سال گذشته تاکنون بارها کارگران شرکت هپکو در اعتراض به تغییر سهامدار فعلی دست به اعتراض زدند که تصمیمات اتخاذ شده مسئولان برای پایان دادن به اعتراضات چیزی جز پرداخت تسهیلات به منظور حقوق کارگران و تغییر مدیرعامل نبوده است.

اوایل شهریور ماه وزیر صنعت برای حل مشکلات این شرکت به استان مرکزی سفر کرد و به کارگران قول داد مشکل شرکت هپکو را بر طرف کند.

رحمانی وزیر صنعت وعده داد: جلسه‌ای برای تعیین تکلیف نهایی سه صنعت هپکو در دفتر وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود و پس از آن در دوازدهم شهریور ماه اعلام کرد که سازمان خصوصی‌سازی ظرف یک هفته تعیین تکلیف وضعیت سهامداری و مدیریت این کارخانه را به انجام برساند تا در مورد واگذاری مجدد آن اقداماتی صورت بگیرد، وعده‌ای که محقق نشدن آن منجر به اعتراضات کارگری در روز گذشته شد.

شانزدهم شهریور ماه براساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی با موافقت سهامدار عمده هپکو، ابوالفضل روغنی گلپایگانی به عنوان مدیرعامل جدید هپکو معرفی شد، رویدادی که نه تنها کارگران را خوشحال نکرد، بلکه آنان را آبستن اعتراضات دیگری کرد که طی چند روز گذشته این اعتراض‌ها به بستن مسیر راه آهن و درگیری با پلیس منجر شد.

خواسته کارگران تغییر سهامدار عمده شرکت و واگذاری آن به فرد اهلیت داری است که بتواند فارغ از نگاه‌های تجاری رونق را به هپکو بازگردانند، کارگران در اعتراض خود بنری را به هفت زبان زنده دنیا نوشتند و اعلام کردند خواسته ما تغییر سهامدار است، چرا گوش شنوایی برای شنیدین سخنان کارگران نیست و حرف ما را نمی‌فهمید.

نکته مهم در این باره این است که تصمیم گیرنده برای این واحد صنعتی فرد نیست بلکه هیات مدیره ای است که دولت در تشکیل آن نظر می دهد. یعنی این دولت است که باید پاسخگوی حق و حقوق و اعتراضات به حق کارگران باشد که ظاهرا در این زمینه جدیتی برای پیگیری و رفع مشکلات از خود نشان نمی دهد.

وقتی خواسته اصلی کارگران و اتفاقی که می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، تغییر هیئت مدیره این ابرشرکت است، دولت به تغییر مدیرعامل اکتفا می کند و این یعنی همتی برای حل مشکل این صنعت بزرگ در دولت وجود ندارد.

در جریان اعتراضات اخیر هیچکدام از مسئولین و مقامات بلندپایه دولتی اعلام موضع و ورود موثری نکرده اند و مشخص نیست علت این پاسخگو نبودن چیست؟

نه تنها پاسخ موجهی از سوی دولت در این زمینه ارائه نمی شود، بلکه برخی از مسئولین خود مطالبه گر این عرصه هم شده اند! به عنوان مثال معاون وزیر کار که خود باید پاسخگوی اعتراضات کارگران باشد، در توئیتی نوشته است: جواب اعتراض کارگران برخورد تند نیست!

محمد کبیری در صفحه شخصی خود نوشته: جواب اعتراض کارگران برخورد تند نیست! باید صدای اعتراضشان را شنید و پای حرفهایشان نشست. روزهای اقتصادی سختی است، مرهم نیستیم زخم روی زخم نشویم.

بهتر است مسئولین و مقامات دولتی به جای طفره رفتن و مطالبه گری، پاسخگوی عملکرد خود در زمینه تقویت هپکو و رفع مشکلات کارگران آن باشند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: