به روز شده در: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
کد خبر: ۱۵۱۳۴
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۴ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 08

ماه محرم است و ایام عزای اهل بیت علیهم السلام و روزهایی است که شیعیان با حضور همگانی خود در مراسمات نمادین عزاداری سیدالشهداء قدرت فرهنگی و اعتقادی خود را به جهانیان نشان می دهند.

دیدن این همه شور و تلاطم و تماشای جمعیت عظیم پیروان اهل بیت علیهم السلام بر عظمت شیعه می‌افزاید و خود شیعیان از این جمعیت و عظمت احساس اقتدار می‌کنند.

بدیهی است که هر ملتی و پیروان هر آئینی به بزرگی و عظمت خودشان اعتقاد دارند و کسی دوست ندارد از این بزرگی کم شود. اما واقعیت این است که آمار و ارقام و نظرات کارشناسان حاکی از سالمندی و در آینده کاهش جمعیت ایران به عنوان مرکز تشیع است.

با این روند کاهش جمعیت و خانواده های تک فرزند تصور کنید این شور و تلاطم مراسمات و دسته های عزاداری امام حسین(ع) در 20 سال دیگر چه می‌شود؟ وقتی جمعیت جوان باانگیزه و مومن پای کار هیئت های عزاداری نباشد، این شکوه دسته ها و روضه ها را چه کسی به وجود می آورد؟

امام صادق(ع) در تفسیر آیه «أَ لَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِي السَّماء؛ آيا نديدي چگونه خداوند «كلمه طيبه» (گفتار پاكيزه) را به درخت پاكيزه اي تشبيه كرده كه ريشه آن (در زمين) ثابت، و شاخه آن در آسمان است.» (سوره ابراهیم آیه 24) می‌فرمایند: «پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ ريشه اين درخت است و امير مؤمنان حضرت علي ـ عليه السّلام ـ شاخة آن و امامان كه از ذريه آنها هستند شاخه هاي كوچك تر و علم امامان ـ عليهم السّلام ـ ميوه اين درخت مي باشد، و پيروان با ايمان آنها برگ های اين درختند.»

یعنی پر برگ و بار بودن درخت طیبه اسلام به افزون بودن جمعیت شیعیان است و چه خسران بزرگی است که ما به دست خودمان و با اندیشه ها و ذهنیات غلط و مادی گرایانه تقلیدی از غرب به کاهش عظمت این درخت طیبه اقدام کرده ایم.

هنوز دیر نشده و به قول معروف جلوی ضرر را از هر جا بگیریم منفعت است. بهتر است زوج های شیعه در این ایام به این فکر کنند که جعیت باشکوه عزاداران حسینی آینده را آنها باید به وجود بیاورند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: