به روز شده در: ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
کد خبر: ۱۳۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۸ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - 2018 April 17
قاسمی: "ایران، روسیه و ترکیه که به عنوان کشور ضامن آتش‌بس در سوریه در نشست آستانه حضور دارند علیرغم اشتراک نظرهایی که دارند، ممکن است در مورد برخی از مسائل مربوط به این بحران اختلاف نظرهایی نیز داشته باشند، شرکت در این نشست‌ها به معنای یکسان بودن دیدگاه‌های سه کشور در مورد همه مسائل نیست و همانطور که گفتم ممکن است در برخی از مسائل اختلاف نظرهایی داشته باشیم اما علیرغم اختلاف دیدگاه‌ها در ارتباط با صلح و ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم اشتراکات زیادی داریم و معتقدیم که باید با تمام توان و بدون اجازه به حاسدین برای ایجاد اختلاف بین سه کشور کار خود را ادامه دهیم"
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد حملات اخیر رژیم صهیونسیتی به تاسیسات نظامی در سوریه و واکنش ایران، ‌اظهار کرد: در این زمینه ایران به‌هنگام مواضع لازم را اتخاذ کرده و بیان کرد.

بهرام قاسمی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طی هفته‌های گذشته اسرائیل علیه تاسیسات نظامی در سوریه حملاتی داشته که در پی آن تعدادی از نیروهای ما به شهادت رسیدند، به نظر می‌رسد تهران در مورد کشته شدن این افراد سکوت کرده، آیا این موضوع نشانه این است که ایران اهداف بلندتری را دارد؟ گفت: فکر می‌کنم در خصوص تجاوز رژیم اشغالگر قدس به سوریه به‌هنگام جمهوری اسلامی ایران مواضع لازم را اتخاذ و بیان کرده است.

 • حق دولت و مردم سوریه است که در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و عکس‌العمل نشان دهد.
 • سفر آقای ظریف به آفریقا موفق بود، بیش از 40 شرکت وزیر امور خارجه کشومان را همراهی کردند و تعدادی سند به خصوص با کشور برزیل با توجه به تفاهمات قبلی منعقد شده، به امضا رسید و با توجه به جایگاهی که برزیل دارد فکر می‌کنم ظرفیت‌های مشخصی را برای توسعه همکاری‌های فیمابین خواهیم داشت.
 • از زمان تفاهم و عقد قرارداد بین کشورها تا اجرای مفاد این تفاهمات زمانی طول می‌کشد و حوزه‌های اقتصادی و بازرگانی آنچنان نیست که بعد از یک یا دو روز آنچه تفاهم شده به مرحله اجرا گذاشته شود اما امیدوارم در طی این سفرها و رایزنی‌ها بتوانیم در آینده از سطح مناسب و متعادلی در همکاری‌های اقتصادی خود با قاره آفریقا و آمریکای جنوبی بهره‌مند شویم.
 • (در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه برخی از دلالان از خانواده زندانیان ایرانی در کربلا پولهایی را به ادعای آزاد کردن زندانیان آنها اخذ کرده‌اند) اخباری در این مورد دریافت کرده ایم و پیگیر این موضوع هستیم. گویا برخی افراد سودجو مافیای کوچکی در این زمینه شکل داده اند این موضوع توسط کنسولگری ما در کربلا و همچنین سفارت کشورمان در عراق در حال پیگیری است و امیدواریم باهمکاری مقامات عراقی بتوانیم به زودی این مشکل را رفع کنیم.
 • بحث سفر امانوئل مکرون به تهران از گذشته و در چارچوب روابط دو کشور مطرح بوده ولی باید در مورد زمان این سفر صبر کرد و تاحدی منتظر ماند و دید که نهایتا روند به چه شکلی پیش می رود چراکه همانطور که می‌دانید انجام اینگونه سفرها نیازمند طی شدن مقدمات خاصی است و باید این روند انجام شود.
 • سفر امروز ظریف به دوشنبه جهت حضور وزیرامورخارجه در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اکو است. این نشست طی امروز و فردا در دوشنبه برگزار می شود و برای ما فرصت مغتنمی است که با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته مذاکراتی را نیز با مقامات عالی تاجیکستان پیرامون روابط دو جانبه و چگونگی کمک به فرآیندی که می تواند روابط ایران و تاجیکستان را در وضعیت بهتری قرار دهد، گفت‌وگو و رایزنی کنیم.
 • (در پاسخ به سوالی در مورد سفر اخیر نماینده ویژه پوتین در امور سوریه به تهران و اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه او در جریان این سفر دیدار محرمانه‌ای با دبیر شورای عالی امنیت ملی داشته) سفر ایشان به تهران موضوعی عجیب و غریب نیست. دو کشور ایران و روسیه در طی سالیان اخیر در جریان روابط راهبردی دو کشور و تلاش‌های مشترک در بحث مبارزه با تروریسم در منطقه و سوریه هیئت‌هایی را با هم تبادل کرده‌اند و به صورت مکرر تماسها و رایزنی‌ها بین مقامات دو کشور برقرار بوده است.
 • در جریان نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه که حدود دو هفته پیش در آنکارا برگزار شد  روسای جمهور ایران و روسیه توافق کردند که گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای بین دو کشور در مورد روند آستانه و جزئیات آن صورت بگیرد و این سفر در همین چارچوب صورت گرفت. در جریان گفت‌وگوهای این مقام روس با مقامات ایران آخرین تحولات سوریه، فرآیند مبارزه با تروریسم در این کشور و راهکارهای سیاسی که می تواند به حل بحران سوریه کمک کند، مورد بحث و رایزنی قرار گرفت.
 • برجام یک توافق بین ایران و گروه 1+5 است و موضوعی کاملا روشن و مشخص است، بقیه مطالبی که در این زمینه مطرح می شود بیشتر گمانه‌زنی رسانه‌ای است و ما اطلاع رسمی از این نشستها و گفت‌وگوهایی که انجام شده، نداریم.
 • اقدامی که در تجاوز به سوریه صورت گرفت، یک اقدام تجاوزکارانه و خلاف همه موازین بین‌المللی بود. این اقدام، اقدامی نابجا، غلط و جنگ افروزانه تلقی می شود وقطعا نمی تواند تاثیری در سیاستهای ایران داشته باشد.
 • ایران همچون دهه‌های گذشته با جدیت تمام و با پشتوانه مردمی خود از اصول کلانی که دارد، پیروی کرده و سیاست‌های خود را دنبال می کند و هرگز این نوع اقدامات نمی تواند بر سیاست‌های ایران تاثیری بگذارد.
 • ایالات متحده نشان داده براساس سیاست‌های توسعه طلبانه خود هر از گاهی به بهانه‌های واهی و دروغین و در جهت تامین منافعش دست به حمله علیه کشورهای دیگر می زند و ممکن است که اینگونه رفتارها بازهم تکرار شود و باید در این چارچوب گفت نابه‌هنجاری‌ها و بی‌ثباتی موجود در منطقه ناشی از اشتباهات استراتژیک آمریکا طی دهه‌های گذشته در این منطقه است و این سیاست‌های نادرست باعث شده که وضعیت منطقه بی‌ثبات شود و قطعا ادامه این گونه سیاست‌ها از سوی آمریکا مشکلات عدیده و بیشتری را برای منطقه به وجود می آورد.
 • روز گذشته تماسی از طرف آقای جانسون صورت گرفت و در آن تماس آقای ظریف و همتای انگلیسی‌َشان در مورد مسائل منطقه از جمله سوریه مفصلا صحبت شد. در این گفت‌وگو ایران مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به حمله به سوریه اعلام کرد و این اقدام را اقدامی جنایتکارانه عنوان کرد.
 • فرانسه و انگلستان عضو اروپا و اتحادیه اروپا هستند ولی ما نمی‌توانیم همه کشورهای اروپایی را در یک صف قراردهیم. در بین آنها نیز مواضع متفاوتی نسبت به مسائل منطقه و سوریه وجود دارد. بین ایران و کشورهای اروپایی مذاکراتی در مورد مسائل مختلف صورت گرفته و این مذاکرات ادامه خواهد داشت، قطعا اختلاف نظرهایی نیز بین ایران و کشورهای اروپایی در مورد برخی مسائل وجود دارد. با برخی این اختلافات کمتر است و با برخی بیشتر.
 • به نظر می‌رسد یکی از اهداف اساسی در اقدام عجولانه و غیرخردمندانه آمریکا به همراه دو متحدش در تهاجم به حاکمیت و سرزمین سوریه ایجاد شکاف بین سه کشور ضامن آتش‌بس در سوریه (ایران، روسیه و ترکیه) بوده است، روند آستانه تاکنون توانسته به موفقیت‌هایی در حل بحران سوریه دست پیدا کند و شاید آنها از روند موفقیت آمیز آن خشنود نبوده اند و یکی از دلایل حمله به سوریه ایجاد شکاف بین این سه کشور بوده است. به نظر من این خیال خامی است و سه کشور کمافی‌السابق علیرغم برخی اختلاف نظرهایی که دارند همکاری‌های خود را در راستای مبارزه با تروریسم، کمک به حاکمیت و حفظ تمامیت ارضی سوریه ادامه می دهند و این یک اصل لایتغیر است. این موضوع در دستور کار سه کشور است، گرچه ممکن است اختلاف نظرها و دیدگاه‌هایی بین سه کشور حاضر در روند آستانه وجود داشته باشد ولی این همکاری‌ها ادامه خواهد داشت و تبادل هیئت‌ها به منظور کاهش اختلافات و افزایش اشتراکات صورت می گیرد.
 • در مورد تصمیم آمریکا در ارتباط با برجام باید صبر کرد و من فکر می کنم که هنوز تصمیم قاطعی از سوی مقامات آمریکایی در این زمینه گرفته نشده و باید در این چارچوب به شخصیت و کاراکتر آقای ترامپ نیز توجه داشت که بعضا نشان داده که در بزنگاه‌ها تصمیمات متفاوتی را اتخاذ می کند. بنابراین باید در این مورد صبر کنیم.
 • از دیرباز مذاکراتی بین ایران و اروپا وجود داشته، این مذاکرات شامل موضوعات مختلفی بوده، ما در برخی از موضوعات دارای تفاوت دیدگاه‌های زیادی با اتحادیه اروپا هستیم که بخشی از این موضوع به تفاوت ارزش‌ها در منطقه ما و کشور ما با ارزش‌های حاکم در اروپا بر می‌گردد که این موضوع مسائل حقوق بشری را نیز شامل می‌شود.
 • مذاکرات ایران با اتحادیه اروپا همچون گذشته ادامه خواهد داشت، البته باید دو طرف در این زمینه علاقه‌مندی داشته باشند تا این مذاکرات بر اساس علاقه طرفین و در محیطی آکنده از حسن نیت ادامه پیدا کند.
 • احتمالا طی ماه‌های آینده هیات‌هایی بین ایران و اتحادیه اروپا تبادل خواهد شد و گفت‌وگوهایی صورت خواهد گرفت، این گفت‌وگوها الزاما در مورد مسائل حقوق بشر نیست بلکه مسائل مختلفی را در بر خواهد گرفت.
 • در جریان حمله اسرائیل به پایگاه هوایی تیفور در سوریه، تعدادی از مستشاران ایرانی که به صورت قانونی در سوریه حضور داشتند به شهادت رسیدند. تجاوز و خوی تجاوزگری از ویژگی‌های رژیم صهیونیستی است و از طرف دیگر همانطور که شما نیز اشاره کردید حضور مستشاران ایرانی بنابر تقاضای دولت سوریه بوده است و یک کار قانونی است و این بحثی روشن و شفاف است. اینگونه اقدامات رژیم صهیونیستی به سیاست‌های خصمانه این رژیم نسبت به مردم مسلمان منطقه و بخصوص مردم سوریه بر می‌گردد، رژیم صهیونیستی دیر یا زود پاسخ لازم را در مورد اینگونه حملات دریافت می‌کند به نحوی که آنها از کرده خود پشیمان شوند. آنها نمی‌توانند دست به اینگونه اقدامات بزنند و بعد به کناری بنشینند و از مجازات معاف شوند.
 • نیروهای مقاومت و سوریه از حاکمیت ملی این کشور دفاع می‌کنند و در صحنه حضور دارند. من به خانواده کشته شدگان و مستشاران ایرانی در سوریه تسلیت می‌گویم. زمان زدن و گریز و فرار برای رژیم صهیونیستی گذشته است و نیروهای مقاومت قادر هستند که در زمان لازم و مقتضی پاسخی بجا به این جنایت‌ها بدهند.
 • اتحادیه عرب بر اساس رویه قبلی خود متاسفانه تحت تاثیر القائات برخی از اعضای آن به خصوص مقامات سعودی است و بر اساس این القائات، اتهامات و مسائلی کاملا غلط و نادرست را به ایران نسبت می‌دهند.
 • مقامات سعودی فراموش کرده‌اند که دشمن ایران و جهان عرب چه کسانی هستند و متاسفانه تلاش می‌کنند از این نشست برای وارد کردن اتهاماتی به ایران استفاده کنند، در بیانیه پایانی نشست روز گذشته نیز در چهار بند اتهاماتی نادرست علیه ایران مطرح شد و در حاشیه نشست مقامات سعودی طی مصاحبه‌هایی اظهاراتی را علیه ایران مطرح کردند.
 • اتحادیه عرب متاسفانه تا حدودی تبدیل به پایگاهی برای پیشبرد امیال برخی از کشورهای خاص عضو این اتحادیه شده است، کشورهایی که دشمن خود را اشتباه تشخیص داده‌اند و به جای متهم کردن دشمنان واقعی جهان عرب به اشتباه ایران را که در جهت صلح و ثبات منطقه حرکت می‌کند متهم می‌کنند. در آینده بسیاری از این کشورها از رفتار و کردار خود پشیمان می‌شوند و زمان به آنها می‌آموزد که دشمن واقعی و دوست واقعی آنها کیست.
 • ارتباطات، تماس‌ها، گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ارتباط با برجام در جریان است و این گفت‌وگو ادامه پیدا می‌کند. برجام موضوعی قابل توجه برای ایران و اتحادیه اروپاست. مقامات اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی به کرات در مصاحبه‌ها و همچنین مذاکراتی که با مقامات ایرانی داشتند با جدیت تمام از مواضع خود نسبت به برجام صحبت کرده‌اند و اعتقاد دارند که برجام باید بدون کم و کاست همچنان معتبر بماند و ادامه پیدا کند. آنها با سیاست‌های ترامپ در مورد برجام هم‌نظر نیستند. ایالات متحده فشار زیادی را به اتحادیه اروپا وارد می‌کند تا مواضع خود را تغییر دهد ولی اتحادیه اروپا از جایگاه، ظرفیت و نقش مهم ایران در ثبات و امنیت در منطقه آگاه است و تاکنون بر اساس این مسائل با جدیت بر روی مواضع خود در ارتباط با برجام ایستاده و بر آن پافشاری کرده است.

 

 • نمی‌توانم با تعابیری که شما (خبرنگاری روسیه را در جریان حمله آمریکا به سوریه، خیانتکار خطاب کرد) در مورد روسیه به کار بردید هم‌نظر باشم. روسیه کشور مستقلی است که با ما دارای همکاری‌های راهبردی در خصوص برخی از مسائل منطقه بخصوص موضوع مبارزه با تروریسم در سوریه است و این کشور خود چگونگی عملکرد نیروهایش را تعیین می‌کند. همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه کماکان ادامه خواهند داشت و روز گذشته نیز روسای جمهور دو کشور به صورت تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند، فکر می‌کنم نباید از خیلی دور در مورد رفتار برخی از کشورها قضاوت کرد. از دیگر سو من این موضوع را نیز مطرح کردم و اکنون نیز می‌گویم که علیرغم همکاری‌ها و نزدیکی‌هایی که وجود دارد، قطعا نباید انتظار داشت که ما در همه امور یکسان و مشابه فکر کنیم. می‌توانیم در مورد برخی از مسائل دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشیم و این موضوع جدیدی نیست و از گذشته نیز چنین تفاوت نگاهی می‌توانسته وجود داشته باشد و یک امر پذیرفته شده است.
 • (در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما بارها در سخنان خود اعلام کرده‌اید که اصول سیاست‌های خارجی کشور در چارچوب نظام اتخاذ می‌شود ولی ما شاهد هستیم که برخی مواقع در برخی از تریبون‌ها مواضعی در ارتباط با سیاست خارجی کشور مطرح می‌شود و همچنین برخی نشست و برخاست‌های دستگاه دیپلماسی کشور با مقامات دیگر کشورها را زیر سوال برده و به لبخندهای آقای ظریف انتقاد وارد کردند،) مواضع رسمی ایران در حوزه سیاست خارجی مشخص است و از دیگر سو مشخص است که این مواضع توسط چه کسانی و چه نهادهایی گرفته و اعلام می‌شود و دیگر اظهارنظرهایی که توسط اشخاص، افراد و دیگر اندیشمندان و متفکرین مطرح می‌شود مواضع رسمی نیست بلکه مواضع شخصی است. باید این مواضع را شنید و مورد مطالعه قرار داد ولی سیاست رسمی و قطعی نظام نخواهد بود.
 • کشور ما کشور بازی است که در آن ممکن است دیدگاه‌ها و نظرات مختلفی مطرح شود و در چارچوب این اظهارات ممکن است عملکرد دستگاه دیپلماسی نیز مورد نقد قرار بگیرد، البته برخی از این نوع اظهارنظرها و گفتمان‌ها حق نیست و شایسته نیست که به مسئولان دستگاه‌های ذیربط و دستگاه دیپلماسی کشور که با تمام توان در جهت حفظ کیان ایران تلاش می‌کند، این نوع اتهامات را وارد کنند، این منصفانه نیست و نباید برخی از افراد با برخی از سخنان باعث دلسردی مسئولان شوند که در جهت حفظ منافع ملی ایران تلاش می‌کنند.
 • (در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر سیف رییس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه ردپایی از عربستان و امارات در تحولات اخیر ارزی ایران مشاهده شده است و از دیگر سو طبق برخی از گزارش‌ها برخی از افراد در پی این تحولات و تلاطم اقدام به خروج سرمایه‌های خود از ایران کرده‌اند و توصیه وزارت خارجه به اینگونه افراد چیست،) در مورد سوال مطرح شده و اینکه چه مبلغی از کشور خارج شده است و یا به چه کشورهایی منتقل شده است باید از دستگاه‌های ذیربط از جمله خود بانک مرکزی سوال شود. به عنوان یک شهروند ایرانی تلاش برخی برای خروج سرمایه از ایران را کاری نابجا، نادرست و در راستای تضییع حقوق مردم ایران می‌دانم.

 

 • متاسفانه برخی از کشورهای منطقه از این نوع اقدامات اظهار خوشحالی می‌کنند در صورتی که بی‌ثباتی در یک بخش از منطقه برای کل منطقه خطرناک خواهد بود. کشورهایی که دچار این جنایت شده‌اند و بدون دلیل و داشتن هیچ سند و مدرکی و همچنین بدون دادن فرصت به نمایندگان سازمان منع سلاح شیمیایی جهت بررسی برخی از ادعاهایی که در ارتباط با سوریه مطرح ‌کرده‌اند به سوریه حمله کرده‌اند، حق ورود به بحث حل و فصل مساله سوریه را نمی‌توانند با این چارچوب فکری داشته باشند. آنها باید تلاش بسیاری کنند که این خطای فاحش و استراتژیک که خود در مورد سوریه را به شکلی جبران کنند، من تصور نمی‌کنم که آمریکا در این مسیر با توجه به این جنایتی که انجام داده بتواند ورود پیدا کند و ما امیدواریم که روند آستانه بتواند همچون گذشته در یک وضعیت مطلوب‌تری تلاش‌های خود در جهت ایجاد صلح در سوریه را به پیش ببرد.
 • ایران، روسیه و ترکیه که به عنوان کشور ضامن آتش‌بس در سوریه در نشست آستانه حضور دارند علیرغم اشتراک نظرهایی که دارند، ممکن است در مورد برخی از مسائل مربوط به این بحران اختلاف نظرهایی نیز داشته باشند، شرکت در این نشست‌ها به معنای یکسان بودن دیدگاه‌های سه کشور در مورد همه مسائل نیست و همانطور که گفتم ممکن است در برخی از مسائل اختلاف نظرهایی داشته باشیم اما علیرغم اختلاف دیدگاه‌ها در ارتباط با صلح و ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم اشتراکات زیادی داریم و معتقدیم که باید با تمام توان و بدون اجازه به حاسدین برای ایجاد اختلاف بین سه کشور کار خود را ادامه دهیم، همان‌طور که گفتم شاید یکی از اهداف حمله به سوریه، ایجاد شکاف بین سه کشور ضامن آتش‌بس در سوریه بوده است ولی تنها عامل نیست و آمریکا و متحدانش اهداف متعددی را دنبال می‌کنند. هر سه کشور (ایران، روسیه و ترکیه) باید هوشیار باشند تا بتوانند علیرغم برخی از اختلافات روند گذشته را همچنان ادامه دهند و کمک کنند که تروریست در منطقه ریشه‌کن شود و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: