به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۲
کد خبر: ۱۳۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - 2018 April 04
راهی برای فرار از مشکلات داخلی
هر دو پومپئو و بولتون، علنا اعلام کرده‌اند که از یک "جنگ پیشگیرانه" علیه ایران برای تغییر رژیم این کشور حمایت می‌کنند. پومپئو و بولتون، ادعا می‌کنند که "زمان لغو برجام و نابود ساختن تاسیسات هسته‌ای ایران و اخراج روحانیون از قدرت در ایران فرا رسیده است."
ترامپ برای فرار از مشکلات داخلی ممکن است در خارج ماجراجویی کند.

به گزارش فرارو، انتصابات و برکناری‌های جنجالی اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، باعث نگرانی بسیاری از ناظران شده است. رسانه‌ها هشدار می‌دهند که با ورود جان بولتون و مایک پومپئو به دولت آمریکا، احتمال وقوع جنگ بین آمریکا و ایران بیشتر شده است. دیک کریکس، استاد بازنشسته دانشگاه ماری واشینگتن، طی یادداشتی در وبگاه نشنال اینترست دلایل جنگ‌افروزی احتمالی ترامپ را مورد بررسی قرار داد و نوشت: "با جایگزینی رکس تیلرسون با مایک پومپئو در وزارت خارجه و آمدن جان بولتون به جای اچ آر مک‌مستر به عنوان مشاور امنیت ملی، آمریکا یک گام به جنگ نزدیک‌تر شد."

هر دو پومپئو و بولتون، علنا اعلام کرده‌اند که از یک "جنگ پیشگیرانه" علیه ایران برای تغییر رژیم این کشور حمایت می‌کنند. پومپئو و بولتون، ادعا می‌کنند که "زمان لغو برجام و نابود ساختن تاسیسات هسته‌ای ایران و اخراج روحانیون از قدرت در ایران فرا رسیده است."

یکی از دلایل تندروها در واشینگتن برای برخورد با ایران، تلاش این کشور برای گسترش نفوذش در منطقه و پیگیری برنامه هسته‌ای است.

به گفته این کارشناس، اگر ترامپ برجام را لغو کند، هیچکس نمی‌داند در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. کریکس این پرسش را مطرح می‌کند که چرا ترامپ به کارزار مداخله‌جویان برای دیکته کردن آینده خاورمیانه پیوسته است؟ از دیدگاه این کارشناس، پاسخ این پرسش را نباید در عوامل خارجی بلکه در عوامل داخلی آمریکا جستجو کرد.

در ادامه یادداشت آمده: "توالی اخبار بد را در نظر بگیرید که در هفته‌های اخیر کاخ سفید را آشفته کرده است: گزارش‌های روزافزون درباره اینکه تحقیقات مولر، شواهدی پیدا خواهد کرد که رئیس جمهور ترامپ یا اطرافیانش در حین انجام خطای مالی - اگر نه تبانی با روسیه- مانع اجرای عدالت شده‌اند. تظاهرات پیوسته درباره اینکه او برای فرمانده کل قوا بودن شایستگی ندارد. هرج و مرج در کاخ سفید چنان شایع است که وکلای برجسته واشینگتن پیشنهادات خدمت به او را رد کرده‌اند. او شاید از استیضاح خلاص شود، اما حزب جمهوریخواه، احتمالا کنگره و حتی سنا را در نوامبر از دست بدهد. علاوه بر این، کاملا محتمل است که او در سایر اقدامات شخصی یا سیاستی درگیر شود. اقداماتی که ظرفیت حکمرانی او را تضعیف و کشور را از داشتن اساس محکم داخلی برای پرداختن به چالش‌های خطرناک خارجی محروم می‌کند."

"با در نظر گرفتن این آینده تاریک، او (ترامپ) با جدیت به دنبال معکوس کردن جریان گسترده دشمنی (داخلی) است. جریانی که ریاست جمهوری او را به تحلیل می‌برد. برای اجتناب از حصول این نتیجه، او هم اکنون در حال سوء استفاده از امنیت ملی است. ریچارد نیکسون، با انجام این کار راهش را به سوی کاخ سفید هموار کرد. رونالد ریگان به خاطر پیگیری ایران کنترا، تا مرز استیضاح پیش رفت."

جورج بوش، هم از جنگ خارجی برای حفظ ریاست جمهوری بهره برد. او در انتخابات سال ۲۰۰۴ با بیان اینکه "در حالی که ملت در جنگ است، حذف فرمانده کل قوا از منصبش خطرناک است"، توانست مجددا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود.

به گفته کریکس سال اول ریاست جمهوری ترامپ، محدودیت‌های ریاست‌جمهوری را نشان داد. او مشاهد کرد که رئیس‌جمهور می‌تواند توسط نهاد‌های فراوانی مانند کنگره و دادگاه عالی محدود شود. اما برقراری وضعیت جنگی، به رئیس جمهور اجازه می‌دهد تا کار خودش را انجام دهد. در دوره جنگ سرد، شوروی برای رئیس جمهور آمریکا یک منطقی برای حمکرانی بدون مداخله نهاد‌های قانونی فراهم کرد. در قرن جاری، جنگ جهانی علیه تروریسم چنین چیزی را فراهم می‌کند تا رئیس جمهور بتواند آزادانه کارزار جدیدی در خاورمیانه یا کره شمالی آغاز کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هم مانند ترامپ، با تهدیدات فزاینده داخلی برای رژیمش مواجه است. جنگ با ایران می‌تواند این تهدیدات را به حاشیه براند. با این حال، بسیاری از اعضای ارتش و رهبران سیاسی اسرائیل، از وقوع یک نزاع نظامی با تهران نگران هستند. آن‌ها هم مانند بسیاری از افراد پنتاگون، خاطرنشان می‌کنند که ایران برخلاف افغانستان و عراق، یک کشور بزرگ با جمعیت تحصیلکرده ۸۰ میلیونی است. ایران دانشمندان، مهندسان و نیرو‌های با استعدادی دارد. این امر بدان معناست که اگر ایران در معرض یک تهاجم مشترک آمریکایی - اسرائیلی قرار بگیرد، پاسخ خواهد داد.

این کارشناس ضمن اشاره به مشکلات داخلی آمریکا ادامه داد: "همزمان با افزایش شواهد درباره اینکه ترامپ و دایره حامیان او با اخبار بدی از تیم محققان مولر مواجه هستند، او احتمالا ضمن درگیر ساختن ایران در میدان نبرد برای لاپوشانی از اقدامات خطاکارانه‌اش، راهی برای مقابله با دادستان ویژه پیدا می‌کند."

ترامپ ادعا کرده که او خطایی انجام نداده و از نتایج تحقیقات مولر نگران نیست. اما علیرغم این ادعا، تحقیقات به ضرور او در جریان است.

کریکس با شاره به افزایش فشار داخلی بر ترامپ تصریح کرد: "بدون شک، ریاست جمهوری ترامپ در خطر است. در مقابل، امنیت ملت ما هم در خطر است. "


منبع:فرارو
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: