کد خبر: ۱۲۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۲۵ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 16
این اقدام "پمپئو" نشانه ای از تاثیرگذاری صدای ظریف در عرصه دیپلماسی بین المللی و فضای سیاسی و رسانه ای داخل آمریکاست.

وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش است فعالیت‌های همتای ایرانی خود در سفر اخیرش به نیویورک را محدود و سانسور کند.

به گزارش عصرایران، در حالی که طی هفته‌های گذشته مقامات واشنگتن از احتمال اعمال تحریم علیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سخن می‌گفتند؛ اما به نظر می‌رسد در نهایت آنها تصمیم گرفته‌اند بدون اعمال تحریم علیه ظریف، در سفرهای دیپلماتیک او به مقر سازمان ملل در نیویورک، اعمال محدودیت کنند.

دیروز روزنامه "واشنگتن پست" آمریکا از اعمال محدودیت برای ویزای سفر ظریف به نیویورک گزارش داده بود. بر اساس این گزارش "مایک پمپئو" وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا محدودیت‌هایی را برای فعالیت‌های ظریف در نیویورک در نظر گرفته و او را تنها مجاز به تردد در 4 محدوده " مقر سازمان ملل متحد در منهتن"، دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل" ، "اقامتگاه نمایندگی جمهوری اسلامی در نیویورک" و در نهایت " فرودگاه جان اف کندی نیویورک" کرده است.

پمپئو در توجیه اعمال این محدودیت‌ها به "واشنگتن‌پست" گفته است: دیپلمات‌های آمریکایی در تهران نیستند، بنابراین دلیلی نمی‌بینیم که دیپلمات‌های ایرانی آزادانه در نیویورک جولان بدهند." او مدعی شده است: " ظریف از آزادی موجود در ایالات متحده آمریکا استفاده می‌کند تا به اینجا بیاید و به تبلیغات مخرب بپردازد."

این اظهار نظر پمپئو، نشانه ای از تاثیرگذاری صدای ظریف در عرصه دیپلماسی بین المللی و فضای سیاسی و رسانه ای داخل آمریکاست.

به نظر می‌رسد انصراف ایالات متحده آمریکا از تحریم رسمی ظریف و در عین حال اعمال محدودیت روی سفرهای دیپلمات ارشد ایرانی به مقرسازمان ملل در نیویورک، گامی میانه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا  در عقب‌نشینی از موضع سابق این کشور مبنی بر تحریم ظریف است؛ موضعی که حتی در داخل ایالات متحده آمریکا با انتقاد گسترده رسانه‌ها و محافل سیاسی – رسانه‌ای روبرو شده بود.

گفتنی است ویزای سفر دیپلمات‌های ایرانی به نیویورک پیشتر امکان تردد در شعاع 60 کیلومتری نیویورک را داشته است.

گمان نمی‌رود محدودیت‌های اعمال شده روی ویزای سفر ظریف اخلالی جدی در فعالیت‌های وزیر خارجه در نیویورک داشته باشد. او دیروز در دومین روز حضور خود در نیویورک با دو رسانه " بی بی سی" و شبکه خبری "ان‌بی‌سی" آمریکا مصاحبه کرده است. او همچنین در برنامه خود مصاحبه با روزنامه "نیویورک تایمز" را نیز دارد، رسانه‌ای که در کنار "سی‌ان‌ان" و "واشنگتن پست"، مغضوب دونالد ترامپ است. با توجه به محدودیت‌های اعمالی روی تردد ظریف در نیویورک، این مصاحبه‌ها طبق اعلام سخنگوی وزارت خارجه، در مقر نمایندگی دایم ایران در سازمان ملل متحد انجام می‌شود.

مصاحبه ظریف با شبکه خبری ان بی سی آمریکا در مقر نمایندگی ایران در سازمان ملل/عکس: ان بی سی

حصار ظریف در نیویورک/ تلاش آمریکا برای شنیده نشدن صدای نماد دیپلماسی ایران

ظریف در سفر پیشین خود به نیویورک با شبکه خبری "فاکس نیوز" – رسانه محبوب ترامپ – مصاحبه کرده بود و این مصاحبه او بازتاب گسترده‌ای در فضای سیاسی و رسانه‌ای آمریکا پیدا کرد.

در عین حال سازمان ملل متحد از اعمال محدودیت روی سفر ظریف به نیویورک ابراز نگرانی کرده است.

"فرهان حق" از سخنگویان سازمان ملل متحد، از تماس دبیرخانه دبیرخانه این سازمان برای بررسی این موضوع با طرف‌های ایرانی و آمریکایی خبر داده است.

دولت ایالات متحده آمریکا بر طبق پروتکلی که با سازمان ملل متحد دارد، موظف به صدور روادید برای دیپلمات‌هایی است که به مقر این سازمان در نیویورک سفر می‌کنند. با این حال دولت ایالات متحده آمریکا طی سال‌ها و دهه‌های گذشته محدودیت‌هایی روی سفر دیپلمات‌های برخی کشورها از جمله ایران، سوریه، کوبا و کره شمالی وضع کرده است. کشورهایی که وجه مشترک همه آنها روابط تیره سیاسی با واشنگتن است.

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: