به روز شده در: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
کد خبر: ۱۲۹۱۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - ۲۴ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 15
در پاییز سال 96  و در بهار سال 98خبری از سوی برخی از رسانه ها مبنی بر تایید قانون بازنشتگی پیش از موعد از سوی شورای نگهبان با متن ذیل منتشر شد و موجی از خوشحالی در بین کارمندان با سابقه ادارات شکل گرفت. این خبر اما هیچگاه تکذیب نگردید و البته چنین مصوبه ای نیز هیچگاه اجرایی نگردید.

در پاییز سال 96  و در بهار سال 98خبری از سوی برخی از رسانه ها مبنی بر تایید قانون بازنشتگی پیش از موعد از سوی شورای نگهبان با متن ذیل منتشر شد و موجی از خوشحالی در بین کارمندان با سابقه ادارات شکل گرفت. این خبر اما هیچگاه تکذیب نگردید و البته چنین مصوبه ای نیز هیچگاه اجرایی نگردید.

بررسی سابقه خبر به شرح ذیل است:

----------------------------

قانون بازنشستگی پیش از موعد به تایید شورای نگهبان رسید

تاریخ انتشار:19 آبان 1396

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، شوراي نگهبان از مجلس شوراي اسلامي خواسته است كه عبارت "سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور" در اين لايحه را اصلاح كند.
لايحه فوريتي "بازنشستگي پيش از موعد كاركنان دولت"پنجم شهريور ماه از سوي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تصويب شده بود.
براساس ماده واحده اين لايحه به دولت اجازه داده ‌شده است از تاريخ تصويب اين قانون ظرف مدت سه سال، كاركنان رسمي، پيماني و قراردادي وزارتخانه‌ها و موسسات دولتي را كه حداقل 25 سال سابقه خدمت قابل قبول، داشته باشند با حداكثر 5 ‌سال سنوات ارفاقي، بدون شرط سني و در صورت تقاضاي كاركنان و موافقت دستگاه متبوعه خود بازنشسته كند.
پاداش پايان خدمت اين قبيل كاركنان بر اساس 30 سال محاسبه خواهد شد.
بر اساس اين مصوبه، حداقل سنوات قابل قبول براي استفاده بانوان شاغل از اين حكم 20 سال بوده و حداكثر سنوات ارفاقي كاركنان، 5 سال خواهد بود.
به موجب اين مصوبه، شركت‌هاي دولتي و موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي مي‌توانند صرفا با استفاده از منابع مالي خود، كاركنان واجد شرايط خود را به نحو مقرر در اين قانون بازنشسته كنند

--------------------------------------------------

انتشار:خرداد 1398

و اما خبر  ذیل که در خرداد ماه گذشته منتشر شد به صورتی صریح در این مورد اطلاع رسانی می کند:

بازنشستگی پیش از موعد به تایید شورای نگهبان رسید

شورای نگهبان لایحه بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت را تایید و آن را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست.

به گزارش پایگاه خبری نظام پرستاری تهران، شورای نگهبان از مجلس شورای اسلامی خواسته است که عبارت «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور» در این لایحه را اصلاح کند.

لایحه فوریتی «بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت» پنجم شهریورماه از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود.

براساس ماده واحده این لایحه به دولت اجازه داده ‌شده است از تاریخ تصویب این قانون ظرف مدت ۳ سال، کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی را که حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت قابل قبول، داشته باشند با حداکثر ۵ ‌سال سنوات ارفاقی، بدون شرط سنی و در صورت تقاضای کارکنان و موافقت دستگاه متبوعه خود بازنشسته کند.

پاداش پایان خدمت این قبیل کارکنان بر اساس ۳۰ سال محاسبه خواهد شد.

بر اساس این مصوبه، حداقل سنوات قابل قبول برای استفاده بانوان شاغل از این حکم ۲۰ سال بوده و حداکثر سنوات ارفاقی کارکنان، ۵ سال خواهد بود.

به موجب این مصوبه، شرکت‌های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی می‌توانند صرفا با استفاده از منابع مالی خود، کارکنان واجد شرایط خود را به نحو مقرر در این قانون بازنشسته کنند.

----------------------------------------

قابل توجه ریاست محترم جمهوری!

در صورتی که این اخبار صحیح باشد نزدیک به دو سال از تایید و تصویب چنین قانونی گذشته اما کارمندان با سابقه بالا سر در گم هستند و هرگاه برای طی روال اداری و درخواست بازنشستگی اقدامی می کنند به درب بسته می خورند. تصویب و اجرای چنین مصوبه ای در این شرایط  می تواند تحولی عظیم در رفع مشکل بیکاری متخصصان و بازدهی بیشتر ادارات و سازمانهای کشور ایجاد کند. متاسفانه اندک جسارتی در اجرایی کردن چنین مصوباتی در دولت اگر وجود می داشت اکنون دولتی نخبه چون دولت دکتر روحانی دچار چنین مشکلات عدیده ای نمی بود. امید است با نزدیک شدن به سالهای پایانی دولت دکتر روحانی چنین مصوباتی برای بهبود شرایط کشور لازم الاجرا گردد.

 

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ولی اللهی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
6
خدا خیرتان بدهد ،پیگیرباشید .شاید این اتفاق مبارک اجرایی بشه، به خدا جوانان تحصیل کرده دارن از بیکاری ذره ذره آب میشن ،من که با28سال و6ماه سابقه ،دارم لحظه شماری میکنم.
خانم شاغل بانک ملی
-
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
0
4
حتما خدا کمکمون می کنه و ما زنان شاغل بانک ملی که از اسفند ۹۵ جلوی بازنشستگی با سابقه بیست سال رو گرفت دلمون رو شاد کنه و هم مشکل جوانای جویای کار رو
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
0
4
من از کارمندان ایساکو هستم باسابقه بیش از 28 سال مدیریت در جایگاههای مختلف شرکت ایساکو و الان با سیاست های مدیریت ارشد شرکت جایگاه خود را با جوان ژن برترمعاوضه نمودم و سخت منتظر این طرح بازنشستگی هستم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
0
2
خدا اجرتون بده
من 20سال رد کردم دیگه هیچ انگیزه ای برای کار کردن ندارم
خدا کنه اجرا بشه ما میریم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
0
3
خدا کند این خبرها عملی شود ماکه از 20 سال هم رد کردیم امید مان به این بخشنامه است که از پس خبرهای دورغ شنیدیم که قطع امید کردیم
مهدی ارسلان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
0
0
نمی دونم چرا وقتی با قدرت حرف می زنید و امید ایجاد می کند چرا در اجرا آن اینقدر ضعیف عمل می کنید یعنی نمی خواهید جوانان نجات پیدا کنند نمی خواهید جلوی فساد و آلودگی و در به دری جوانانها گرفته بشه معنای خوبی نداره یعنی شما همه سیر هستید که از گرسته بی خبر شدید
آبادانی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
0
0
متاسفانه ادارات اجرا نمیکنن! چون با کمبود نیروی شدید مواجه میشن و مقامات بالا ، اصلا بفکر جذب نیرو نیستند. چقد خوب میشد نیروهای تحصیل کرده جوان جایگزین بشن و مشکل بیکاری تا حدودی حل بشه.
تا زمانی که مسئولین پیر و تاریخ گذشته سرکار هستن همچین اتفاقی نمیوفته! خدا عمرشون رو کوتاهتر کنه. آمین یا رب العالمین
فیثاغورث
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
0
0
تاحالا که غیرقانونی به ضرر مردم باشد خوب اجرایی میشه ولی جلو اجرای قانون به نفع مردم را می گیرند. مثلا همین قانون بازنشستگی. قانون گرانی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: