کد خبر: ۱۲۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۲ - ۱۱ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 02
خبرگزاری رسمی عمان به نقل از منابع آگاه در وزارت خارجه این کشور، شایعه ها و اخبار جعلی مبنی بر برقراری روابط دیپلماتیک میان مسقط و تل آویو را تکذیب کرد.

خبرگزاری رسمی عمان به نقل از منابع آگاه در وزارت خارجه این کشور، شایعه ها و اخبار جعلی مبنی بر برقراری روابط دیپلماتیک میان مسقط و تل آویو را تکذیب کرد.

به گزارش ایرنا؛ منابع آگاه وزارت خارجه عمان در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور تاکید کردند که اخبار منتشر شده ازسوی برخی رسانه ها درخصوص برقرای روابط میان عمان و اسرائیل از اساس کذب و بی اساس است.

«یوس کوهن» رئیس آژانس اطلاعی رژیم صهیونیستی (موساد) روز گذشته مدعی شده بود که تل آویو یک دفتر نمایندگی را برای برقراری روابط با عمان در این کشور افتتاح کرده است.

رژیم صهیونیستی و عمان مناسبات دیپلماتیک ندارند؛ هرچند که دو دهه پیش، پس از توافق سیاسی رژیم صهیونیستی و سازمان آزادیبخش فلسطین و برپایی تشکیلات خودگردان، در چارچوب تلاش برای بهبود مناسبات رژیم صهیونیستی با برخی کشورهای عربی، عمان به رژیم صهیونیستی امکان داد تا دفتری در مسقط برقرار کند اما این دفتر بعد از مدتی کوتاه بسته و دیگر بازگشایی نشد.

زمامداران عمانی طی چند دهه گذشته دیپلماسی بی طرفانه ای را در پیش گرفته اند و مسقط چندین دهه توانسته این موضع خود را حفظ و در برخی مناقشات نقش میانجی را ایفا کند.

مهرماه سال گذشته هم «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از ۲۲ سال به عمان سفر و با پادشاه این کشور ملاقات کرد.

البته کارشناسان با توجه به اینکه آن دیدار منجر به برقراری روابط دیپلماتیک و تاسیس سفارتخانه میان دو طرف نشد، آن را تشریفاتی و شانتاژ تبلیغاتی نتانیاهو برای کسب مشروعیت در میان کشورهای عربی و اسلامی خواندند.

عمان از جمله کشورهایی است که همواره بر تاسیس دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس، بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری خود و پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تاکید کرده است.

 
برچسب ها: عمان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: