به روز شده در: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
کد خبر: ۱۱۹۹۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۳ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 28

آرمان-احسان انصاری: یکی از مبانی اصلی دین مبین اسلام عقلانیت است و اسلام همواره انسان‌ها را به عقلانیت و دوری از هیجان و احساسات دعوت می‌کند. از سوی دیگر آموزه اصلی مکتب تشیع مبارزه با ظلم و زورگویی است. امروز ترامپ شمشیر را علیه ایران از رو بسته و تلاش می‌کند با شیوه تهدید و تحریم ایران را وادار به عقب‌نشینی از مواضع خود کند. ترامپ برای رسیدن به اهداف خود از همه ابزارها استفاده کرده و به همین دلیل منطقه خاورمیانه در وضعیت شبه‌جنگی قرار گرفته است و طرفین در حالت آماده‌باش به‌سر می‌برند. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی این موضوع «آرمان» با آیت‌ا... سیدمحمد موسوی بجنوردی فقیه و حقوقدان برجسته کشور گفت‌وگو کرده است. آیت‌ا... موسوی بجنوردی معتقد است: «اسلام دین عقلانیت است و عقلانیت یکی از مبانی اصلی تشیع به‌شمار می‌رود. در شرایط کنونی ایران نباید تحت‌تأثیر احساسات و هیجانات بیرونی قرار بگیرد و نباید از مدار عقلانیت خارج شود. اینکه ناوهای آمریکایی وارد خلیج فارس شده‌اند از ترس آنهاست. این اقدامات نشان می‌دهد که آمریکا چقدر از ایران ترسیده است. اگر آمریکا احساس می‌کرد در جنگ با ایران پیروز خواهد شد تاکنون به ایران حمله کرده بود. ملت ایران ملت مقاومی است و این مسأله را در جنگ ایران و عراق به‌خوبی نشان داده است. بنده سرنوشت صدام را برای ترامپ نیز متصور هستم و معتقدم جنگ‌افروزی‌های ترامپ در نهایت وی را به ورطه نابودی خواهد کشاند.» در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

آمریکا در یک‌سال گذشته تلاش کرده ایران را با تحریم وادار به عقب‌نشینی از مواضع خود کند و در ماه‌های اخیر نیز تهدید نظامی را در دستور کار خود قرار داده است. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

استعمار و ابرقدرت‌های جهانی همواره به‌دنبال این هستند که ملت‌های جهان به خواسته‌های آنها عمل کنند و هرچه آنها می‌گویند بگویند «چشم!» این در حالی است که امت اسلامی و به‌خصوص مکتب تشیع زیر بار حرف زور و ظلم نمی‌رود. ایران نیز که منادی اسلام واقعی است و اسلام اصیل را به جهانیان ارائه می‌کند زیر بار حرف زور نمی‌رود و در آینده نیز نخواهد رفت. امروز نفوذ اسلام در بین ملت‌های جهان افزایش پیدا کرده و دلیل اصلی آن نیز عدالت اجتماعی است که در اسلام وجود دارد. در اسلام مساوات و برابری، حمایت از مستضعفین و خدمت به مردم وجود دارد و این مسائل دغدغه امروز ملت‌های مختلف جهان است. به همین دلیل نیز میزان گرایش به اسلام در بین ملت‌های جهان روبه افزایش است. نکته دیگر اینکه ایران با تحریم بیگانه نیست و این مسأله در گذشته نیز وجود داشته است. در نتیجه مقاومت ملت ایران با تحریم و تهدید نمی‌شکند و ملت ایران همواره در مقابل هر نوع تهدید ایستادگی خواهد کرد. در شرایط کنونی وضعیت اقتصادی زندگی مردم با مشکلات جدی مواجه شده است. به همین دلیل مسئولان باید تلاش و جدیت بیشتری برای حل مشکلات اقتصادی مردم انجام بدهند.

آموزه‌های ضد ظلم مکتب تشیع در شرایط کنونی چه راهکاری در مقابله با تخاصم آمریکا ارائه می‌کند؟

مکتب تشیع در مرحله نخست توصیه به امر به معروف و نهی از منکر می‌کند. اسلام دین گفت‌وگو و دیالوگ است. به همین دلیل نیز در شرایط کنونی باید تا آنجا که امکان دارد از جنگ و تنش نظامی پرهیز کرد و با عقلانیت درباره شرایط تصمیم‌گیری کرد. اسلام دین اخلاق و عقلانیت است. ما باید در مرحله نخست طرف مقابل را متوجه این مسأله کنیم که اقداماتی که شما انجام می‌دهید نه با اخلاق سازگاری دارد و نه با عقلانیت. عقلا و بزرگان نیز با تنش و جنگ موافق نیستند و طرف مقابل را به تعدیل مواضع خود دعوت می‌کنند. عقل سلیم حکم می‌کند که انسان در راستای مصالح و خیر خود حرکت کند. انسان یک موجود اندیشمند است و هویت او از اندیشه سرچشمه گرفته است.

اگر طرف مقابل اهل اندیشه و دیالوگ نبود و همچنان به دشمنی پافشاری کرد چه باید کرد؟

در چنین شرایطی نباید مأیوس شد و تا آنجا که امکان دارد باید تلاش کرد با عقلانیت به تنش و درگیری فیصله داد. پیامبر اسلام(ص) در زمانی ظهور کردند که اعراب در دوران جاهلیت به‌سر می‌بردند و در جهل بسیار گرفتار بودند. با این وجود پیامبر اسلام(ص) با اخلاق و عقلانیت جاهلیت را در بین اعراب از بین برد. این در حالی بود که اعراب با حضرت محمد(ص) بدرفتاری می‌کردند و حتی ایشان را با سنگ می‌زدند اما عقلانیت و اخلاق پیامبر اسلام به‌اندازه‌ای قوی بود که در آنها تغییر ایجاد کرد. این رفتار حسنه، سیره نبوی بود. اگر نفس انسان تعالی پیدا کرد انسان جایگاه متعالی پیدا می‌کند.

آل‌سعود به شکل‌های مختلف تلاش می‌کند پای ایران را به جنگ با آمریکا بکشاند. چرا عربستان چنین هدفی را دنبال می‌کند؟

بنده وهابیت را جزء اسلام نمی‌دانم و آل‌سعود را مسلمان نمی‌دانم. ریشه آل‌سعود به یهودیت بازمی‌گردد که پس از مدتی به اسلام گرویده شده‌اند. اسلامی که آنها دنبال می‌کنند و آن را اجرا می‌کنند اسلام انحرافی و تقلبی است. اسلامی که مسلما مورد قبول خداوند متعال نیست. وهابی‌ها دارای عقاید فاسدی هستند که با همین عقاید فاسد به‌دنبال تفرقه‌افکنی در جهان اسلام هستند. بنده از روی تعصب صحبت نمی‌کنم بلکه تلاش می‌کنم واقعیت را بیان کنم. اسلام که با حرف جلو نمی‌رود. کسی که به اسلام اعتقاد دارد باید به خداوند و روش و منش فرستاده‌اش حضرت محمد(ص) اعتقاد داشته باشد و در عمل آن را اجرا کند. ما باید متوجه باشیم که چه کسانی به اسلام خدمت کرده‌اند و چه کسانی به اسلام ضربه زده‌اند. حضرت محمد(ص) در واقعه غدیر خم حضرت علی(ع) را به‌عنوان جایگزین خود انتخاب کردند. شایسته‌ترین فرد برای جایگزینی پیامبر اسلام نیز حضرت علی(ع) است. بنده حتی معتقدم شب قدر باید شب 21ماه رمضان باشد. تنها در چنین شبی است که حضرت علی(ع) که غرق در خداپرستی است می‌تواند به عروج برسد. برخی احتمال می‌دهند شب قدر شب23ماه رمضان است اما بنده معتقدم شب قدر باید شب21ماه رمضان باشد. امروز وهابی‌ها عنوان می‌کنند که حاضر هستند هزینه جنگ با ایران را بپردازند. دلیل این مسأله این است که آنچه پنبه وهابیت را می‌زند و آنها را رسوا می‌کند تشیع است. وهایبت با خرافات و جهل زندگی می‌کند این در حالی است که شیعه علی با عقلانیت رفتار می‌کند. تشیع پس از قرآن، سیره پیامبر(ص) و ائمه اطهار حکم عقل را جزئی از مبانی خود می‌داند. این درحالی است که وهابی‌ها هیچ ارزشی برای عقل قائل نیستند. آل‌سعود تنها به‌دنبال این است که بین مسلمانان تفرقه ایجاد کند و ملت‌های مسلمان را به جان هم بیندازد.این در حالی است که اسلام همواره به‌دنبال اتحاد و انسجام بین ملت‌های مسلمان است. به همین دلیل نیز من وهابیت را جزء اسلام نمی‌دانم.

چرا ترامپ تلاش می‌کند خود را به آل‌سعود نزدیک کند؟

ترامپ فردی پولکی و به‌دنبال مادیات است. بن‌سلمان در سفری که ترامپ به عربستان داشت پول زیادی به وی داد. به همین دلیل نیز پس از بازگشت از این سفر فشارها علیه ایران را تشدید کرد. رفتار و اقدامات ترامپ به شکلی است که در حال حاضر حیثیت آمریکا را برده است و بنده گمان می‌کنم این کار خداست. تصمیمات و اظهاراتی که ترامپ درباره موضوعات مختلف مطرح می‌کند در نهایت به ضرر آمریکا تمام خواهد شد. بزرگترین دشمن آمریکا نیز نمی‌تواند به‌اندازه‌ای که ترامپ به منافع این کشور آسیب می‌زند به آمریکا ضربه بزند. گاهی تعجب می‌کنم که چطور کنگره و عقلای آمریکا چنین فردی را به‌عنوان رئیس‌جمهور تحمل می‌کنند. تصمیمات ترامپ کمتر بر مبنای عقلانیت و تدبیر است و به سود آمریکا نیست. رهبران سیاسی در جوامع مختلف همواره به‌دنبال این هستند که با تصمیماتی که اتخاذ می‌کنند محبوبیت و مشروعیت خود را در بین مردم افزایش دهند. این در حالی است که این موضوع برای ترامپ حالت عکس دارد و تصمیمات وی باعث شده که محبوبیت وی در نزد افکار عمومی آمریکا روزبه‌روز کاهش پیدا کند. تصمیمات خصمانه ترامپ تنها مختص به ایران نیست و درباره بقیه کشورها نیز به همین شکل است. نکته دیگر اینکه ترامپ تنها با ایران مشکل ندارد و بلکه با جهان اسلام مشکل دارد. امروز ملت‌های جهان به سمت اسلام و حقانیت آن گرایش بیشتری پیدا کرده‌اند و به همین دلیل ترامپ و مجموعه تصمیم‌گیران در آمریکا این مسأله را برنمی‌تابند. ترامپ همواره به‌دنبال قدرت و ثروت است. این مسأله نیز برای مردم آمریکا حساسیت‌برانگیز شده است و به همین دلیل روزبه‌روز اعتماد ترامپ در بین مردم کاهش پیدا کرده است. مردم جهان تشنه عدالت هستند. با خشونت و خونریزی که نمی‌توان مردم را به‌سمت خود جذب کرد. کاهش محبوبیت ترامپ تنها در داخل آمریکا نبوده بلکه به عرصه بین‌المللی نیز کشیده شده است. کشورهای اروپایی با سیاست‌های خصمانه ترامپ موافق نیستند و با آن همراهی نمی‌کنند. کشورهای دیگر نیز رویکرد ترامپ در عرصه بین‌المللی را برخلاف صلح بین‌المللی قلمداد می‌کنند. وضعیت به شکلی است که ترامپ مانند گاوی است که کشورهای دیگر مراقب هستند که وی به آنها حمله نکند و به آنها شاخ نزند. در نتیجه اقدامات ترامپ به شکل‌های مختلف علیه منافع آمریکا است و مردم آمریکا نیز به این نتیجه رسیده‌اند. یکی از محرکین اصلی اقدامات ترامپ نیز آل‌سعود است که با پول‌هایی که به وی می‌پردازند وی را مانند سگ هاری علیه ایران برانگیخته‌اند. اما با عنایت خداوند متعال ایران به‌عنوان منادی اسلام واقعی در این نبرد پیروز خواهد شد و حقانیت خود را به جهان اثبات خواهد کرد.

در چنین شرایطی چرا ترامپ با رهبران عربستان و به‌خصوص پادشاه این کشور رفتار تحقیرآمیزی دارد؟

رهبران عربستان نه از دانش کافی برخوردار هستند و نه اینکه معنا و مفهوم واقعی اسلام را درک کرده‌اند. آل‌سعود تنها با تکیه بر پول نفت که در بانک‌های آمریکا و کشورهای اروپایی سرمایه‌گذاری می‌کنند به اقدامات تفرقه‌آمیز و خصمانه خود علیه کشورهای منطقه عمل می‌کند. این در حالی است که اغلب مردم در شهرهای کوچک عربستان با مشکلات معیشتی مواجه هستند. تنها چند شهر پرجمعیت این کشور هستند که با چالش‌های جدی مواجه نیستند وگرنه بقیه شهرهای این کشور با مشکل مواجه هستند.

ترامپ تلاش می‌کند با تحریم و فشار کاری کند که ایران مجبور شود به پای میز مذاکره برود. آیا وی در این زمینه موفق خواهد شد؟

ایران برای اولین‌بار نیست که تحریم می‌شود و این مسأله در گذشته نیز وجود داشته است.از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ایران به شکل‌های مختلف با تحریم مواجه بوده است. با این وجود در همه مقاطع در مقابل این تحریم‌ها مقاومت کرده است و در شرایط کنونی نیز مقاومت خواهد کرد. ملت ایران هیچ‌گاه عدالت را فدای قدرت و ثروت نخواهد کرد.اسلام واقعی را باید در ایران جست‌وجو کرد. کشورهای دیگری که منادی اسلام هستند در شعار و حرف اسلامی هستند اما در عمل اقداماتی انجام می‌دهند که برخلاف اسلام است. همین کشورها هستند که برای مردم درباره اسلام دافعه ایجاد می‌کنند. به‌عنوان مثال خانواده آل‌سعود با پول‌های هنگفتی که در اختیار دارند هرزگی‌ها و فسادهای زیادی انجام می‌دهند. امثال این کشورها خود را منادی اسلام می‌دانند اما در عمل کاری به‌جز ضربه‌زدن به اسلام انجام نمی‌دهند.

از نظر شما بحران کنونی بین ایران و آمریکا به چه میزان احتمال واردشدن به فاز نظامی و در نهایت جنگ دارد؟

آمریکا اعلام کرده که قصد دارد شرایطی را به وجود بیاورد که صادرات نفت ایران به صفر برسد. از طرف دیگر برخی مسئولان نیز عنوان می‌کنند اگر ایران نتواند از تنگه هرمز نفت صادر کند اجازه نخواهد داد که دیگر کشورها نیز از این تنگه نفت به جهان صادر کنند. من به‌طور کلی بر این باورم که ما باید با عقلانیت در مقابل جنگ‌افروزی‌های آمریکا برخورد کنیم. در شرایط کنونی ترامپ مانند حیوان درنده‌ای است که اگر وی را تحریک کنید به انسان حمله می‌کند. به همین دلیل نیز باید با عقلانیت و تدبیر این بحران را مدیریت کرد. تنها درصورتی که به‌صورت عقلانی با این حیوان درنده برخورد شود می‌توان از شر آن در امان بود.اسلام دین عقلانیت است و عقلانیت یکی از مبانی اصلی تشیع به‌شمار می‌رود. در شرایط کنونی ایران نباید تحت‌تأثیر احساسات و هیجانات بیرونی قرار بگیرد و نباید از مدار عقلانیت خارج شود. با توجه به شرایط موجود بنده بعید می‌دانم جنگی بین ایران و آمریکا صورت بگیرد. اینکه ناوهای آمریکایی وارد خلیج فارس شده‌اند از ترس آنهاست. این اقدامات نشان می‌دهد که آمریکا چقدر از ایران ترسیده است. اگر آمریکا احساس می‌کرد که در جنگ با ایران پیروز خواهد شد تاکنون به ایران حمله کرده بود. ملت ایران ملت مقاومی است و این مسأله را در جنگ ایران و عراق به‌خوبی نشان داده است. در جنگ تحمیلی اغلب قدرت‌های بزرگ جهان از صدام حمایت می‌کردند. با این وجود در نهایت این ملت ایران بود که به پیروزی دست پیدا کرد و در مقابل صدام اعدام شد. بنده سرنوشت صدام را برای ترامپ نیز متصور هستم و معتقدم جنگ‌افروزی‌های ترامپ در نهایت وی را به ورطه نابودی خواهد کشاند.

چرا ترامپ علاقه زیادی به مذاکره با ایران دارد و به نظرشما بهترین واکنش ایران به این پیشنهاد چه باید باشد؟

ترامپ کاسب است و به‌دنبال کاسبی درباره ایران است. ترامپ ایران را با عربستان اشتباه گرفته و گمان می‌کند اگر به تهدید و تحریم ایران ادامه بدهد می‌تواند به دستاوردهای مالی زیادی دست پیدا کند. به همین دلیل نباید با وی مذاکره کرد. ترامپ نشان داده که اخلاق‌مدار نیست و به تعهدات خود پایبند نیست. نمونه بارز این مسأله برجام بود که از آن خارج شد و توافقنامه به این مهمی که دستاوردهای زیادی داشت زیر پا گذاشت. خروج آمریکا از برجام حیثیت این کشور را در بین کشورهای مختلف از بین برد و افکار عمومی جهان متوجه این نکته شدند که آمریکایی به تعهدات خود عمل نمی‌کنند. بنده رفتار کشورهای اروپایی را در این زمینه تحسین می‌کنم که با سیاست‌های ترامپ همراهی نکردند و همچنان خود را به توافق برجام متعهد می‌دانند. ترامپ با اقدامات خود آمریکا را در بین کشورهای جهان بی‌اعتبار کرده است. وی گمان می‌کند با اقداماتی که انجام می‌دهد قدرت و اعتبار آمریکا افزایش پیدا می‌کند اما در واقع چنین نیست و وی با اقدامات نابخردانه خود وجهه آمریکا را در بین ملت‌های جهان کاهش داده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: