به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۱
کد خبر: ۱۱۳۳۲
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۷ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 May 15
صلح‌جو در گفت‌وگو با ایکنا تأکید کرد؛
گروه فعالیت‌های قرآنی - داور بین‌المللی مسابقات قرآن گفت: بهتر است برای حضور متسابقان در مسابقات قرآنی ساز و کار قانونی تعریف شود تا ایجاد انگیزه و تشویق بیشتری برای جوانان ایجاد شود؛ چراکه مسابقات امروزی تنها جنبه تشویق دارد.

محمدرضا صلح‌جو، پیشکسوت قرآنی، استاد و داور بین‌المللی مسابقات قرآن، در گفت‌و‌گو با ایکنا از استان مرکزی، در پاسخ به این سؤال که خبرگزاری ایکنا با توجه به رسالت خود در برنامه‌های قرآنی، در چه حوزه‌هایی غفلت داشته است گفت: بنده از عملکرد ایکنا راضی هستم و اعتقاد دارم این خبرگزاری در همه حوزه‌ها ورود خوبی داشته و قوی عمل کرده است چراکه واقعا جای یک خبرگزاری قرآنی در میان فضای رسانه‌ای کشور خالی بود.

وی تصریح کرد: نمی‌شود ما جامعه قرآنی با ادعاها و سردادن شعارهای بزرگ در مورد قرآن داشته باشیم اما خبرگزاری و مرکز رسانه‌ای قوی در حوزه فعالیتی قرآنی نداشته باشیم، خوشبختانه از سال‌های اول تأسیس این خبرگزاری شاهد رشد فعالیت‌ها و انعکاس اخبار در بخش‌های مهم قرآنی هستیم.

صلح‌جو اظهار کرد: رسالت خبرگزاری ایکنا بیشتر رسانه‌ای است اما آنچه امروز به آن نیاز داریم آموزش و تربیت است، اگر ایکنا بتواند در این زمینه ورود پیدا کرده و حداقل بسترهای آن را فراهم کند بسیار اقدام مناسبی انجام داده است، قبول داریم که رسالت ایکنا آموزش نیست اما می‌تواند در بسترسازی و ایجاد اشتیاق بین جوانان و قرآنیان مؤثر باشد.

داور بین‌المللی مسابقات قرآن ادامه داد: این خبرگزاری در حوزه آموزش می‌تواند با معرفی چهره‌های جدید و موفق قرآنی ایجاد انگیزه کند، معرفی شخصیت‌های برجسته قرآنی در قالب زندگی‌نامه آنان نیز می‌تواند در ترویج فرهنگ قرآنی و اشتیاق نوجوانان و جوانان به حرکت در سیر قران مثمرثمر باشد.

وی برلزوم الگوسازی برای نوجوانان تأکید کرد و افزود: اهم نیاز امروز جامعه آموزش مبانی الهی است همه افراد به فراخور علاقه خود می‌توانند در رشته‌ای فعالیت داشته باشند، همه باید دست در دست هم داده و روشی نو و متناسب با نیاز امروز نوجوانان ابداع کنیم.

صلح‌جو اظهار کرد: آموزش باید جذاب، برای جوان قانع کننده، به درون او نفوذ کرده و تحول‌ساز باشد، از ایکنا بعنوان رسانه‌، قاعدتاً باید انتظار انجام امور رسانه‌ای داشته باشیم که در این زمینه نیز بسیار موفق عمل کرده است، اما اگر بتواند در این زمینه بسترسازی کرده و مشوق‌هایی را ایجاد و انگیزش‌هایی بین جوانان حاکم کند گام بزرگی برداشته است.

وی در ادامه به برگزاری مسابقات قرآن نیز اشاره کرد و افزود: متأسفانه به مسابقه به عنوان مسأله زیربنایی نگاه نمی‌شود، مسابقه بیشتر جنبه تشریفاتی و تشویقی دارد، مسابقات از این جهت که بسترسازی لازم جهت ایجاد انگیزه به نوجوانان و جوانان را می‌دهد خوب است اما کار زیربنایی نیست.

صلح‌جو با اشاره به اینکه بهتر است افرادی که هر سال در مسابقات شرکت کرده و رتبه‌های برتر استانی را کسب می‌کنند به جهت ایجاد انگیزه دیگر رقبا در مسابقات شرکت نکنند، اظهار کرد: بهتر است برای حضور متسابقان در مسابقات ساز و کار قانونی تعریف شود تا ایجاد انگیزه و تشویق بیشتری برای جوانان ایجاد کند؛ چراکه مسابقات امروزی تنها جنبه تشویق دارد.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین کار آموزش است، متسابقان از یک جایی به بعد باید خود را در حوزه آموزش و اتخاذ روش‌های نو و جذاب آماده کرده و هر سال در این امر ارتقا پیدا کنند، برای برگزاری هرچه موفق‌تر مسابقات قرآن باید طرح و نظرات جوانان را شنید و در قالب کارگروه‌های تخصصی چکش‌کاری شود و تصمیم‌سازان روی پیشنهادها فکر کرده و آنان را عملیاتی کنند.

انتهای پیام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: