به روز شده در: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
کد خبر: ۱۰۸۹۰
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۸ - ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 27
وی در پاسخ به صادرنشدن حکم رسمی حسین انتظامی به‌عنوان رئیس سازمان سینمایی توضیح داد: سرپرست از لحاظ اختیارات و وظایف همه اختیارات رئیس سازمان سینمایی را دارد و میزان پرداختن به کارها نیز با همان جدیت توسط انتظامی دنبال می‌شود

آرمان- عصر پنجشنبه سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پردیس سینمایی چارسو محل برگزاری سی و هفتمین جشنواه جهانی فیلم‌فجر بازدید کرد.وی در حاشیه این بازدید و در جمع خبرنگاران درباره احتمال ادغام مجدد جشنواره جهانی فیلم‌فجر با بخش ملی این رویداد گفت: این بحث موضوعی است که در چند سال گذشته مطرح بوده است آن‌هم به اعتبار دوره طولانی که این دو جشنواره با هم برگزار می‌شده است. از ۴ سال قبل که این ۲ جشنواره جدا شد مانند هر اتفاق دیگری موافقان و مخالفان با استدلال‌های متفاوت وجود داشتند. اما اینکه این ۲ جشنواره در این مدت به‌صورت جداگانه برگزار شده است، نشان می‌دهد که سیاست وزارت ارشاد این است که منافع برگزاری جشنواره جهانی فیلم‌فجر به‌صورت مستقل نسبت به فضای ادغام ارجح است و با همین نگاه چهارمین دوره نیز برگزار شد.صالحی تاکید کرد: اما به‌طور طبیعی این تصمیم ممکن است موافق و مخالف داشته باشد،اما تا امروز این مسیر تعقیب شده و تغییری در آن ایجاد نشده است.

حسین انتظامی؛ سرپرست یا رئیس؟

وی در پاسخ به صادرنشدن حکم رسمی حسین انتظامی به‌عنوان رئیس سازمان سینمایی توضیح داد: سرپرست از لحاظ اختیارات و وظایف همه اختیارات رئیس سازمان سینمایی را دارد و میزان پرداختن به کارها نیز با همان جدیت توسط انتظامی دنبال می‌شود. گاهی گفته می‌شود که سرپرست یک زمان موقت به‌لحاظ اختیارات دارد که این‌طور نیست و این قانون فقط برای وزیر است که طبق قانون تا ۳ ماه مقید به معرفی وزیر به‌جای سرپرست می‌شود. اما در سازمان‌ها و ادارات، سرپرست قید زمانی ندارد و لذا وی به‌لحاظ پرداختن به کارها و مسائل حقوقی مشکلی نداشته است و حکم سرپرستی مشکلی برای او ایجاد نکرده است.صالحی در ادامه گفت: همان‌طور که انتظامی در صحبت‌های خود گفته است به‌دنبال زمانی برای جمع‌بندی نهایی بود و امیدواریم هم ما و هم وی به نتیجه نهایی در این زمینه برسیم.وی درباره عملکرد شورای پروانه نمایش گفت: درباره این مساله چند نکته درباره تصمیم‌های سال‌های قبل بوده و الان جدی‌تر دنبال می‌شود، که در حوزه استان‌ها و شهرستان‌ها و در حوزه تولید و اکران است.

سهم ۵۰‌ درصدی تولید در بودجه سینما

وزیر ارشاد ادامه داد: مساله دیگر در نوع توزیع بودجه سازمان سینمایی است که بخش قابل‌توجهی در حوزه حمایت از تولید برآورد شده، به‌گونه‌ای که حدود 30‌درصد از حمایت تولید به 50‌درصد ارتقا پیدا کند.صالحی درباره کوچک‌سازی سازمان سینمایی گفت: کوچک‌سازی و چابک‌سازی مسیر دیگری است که در حال حاضر مورد توجه قرار گرفته است، مسیر شفافیت مسیر وزارتخانه در این ۲ سال بوده که در سال سوم با جدیت دنبال خواهد شد.وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: در ارتباط به اینکه فاصله زمانی زیاد بین صدور پروانه ساخت و نمایش نداشته باشیم از نکات مهمی است که به آن توجه شود. باید سریع‌تر به این پروندها پاسخ داده شود. تاکید من و سازمان سینمایی به شورای پروانه ساخت این است که بدون کاهش دقت، زمان را در این مساله از دست ندهید. به‌گونه‌ای که کارگردان و سرمایه‌گذار در زمان روشن‌تری به پاسخ برسد و برنامه‌ریزی مناسب دست پیدا کند.صالحی درباره فیلم «رحمان ۱۴۰۰» و نوع برخورد ارشاد با تخلف عوامل این فیلم منجر به توقیف آن شد هم گفت: من در ریز جزئیات این فیلم نیستم و نمی‌خواهم در مورد آن قضاوت کنم. اما نباید فراموش کرد که مسیر حرفه‌ای‌بودن را باید در کل کار تعقیب کنیم و حرفه‌ای‌بودن این است که مقررات اکران با دقت رعایت شود. مساله این است که آنچه که مجوز گرفته عرضه شود که این نوعی اعتمادسازی ایجاد می‌کند.صالحی در پایان گفت: ما نباید فضا را به سمتی ببریم که فضای مچ‌گیری بعد از اکران ایجاد شود. هر دو طرف یعنی ما و فیلمسازان باید به‌هم اعتماد داشته باشیم درغیراین‌صورت چنین اتفاقاتی نظام اعتماد را مختل می‌کند. وقتی هزینه‌های یک مساله برای همه مکشوف باشد که بدانیم اگر تخلفی صورت گرفت از آن اغماض نمی‌شود.سیستم اعتماد به یکدیگر بالا می‌رود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: