به روز شده در: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
کد خبر: ۱۰۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۸ - ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 24
وزیر نیرو گفت: تا ابتدای اردیبهشت ماه حجم مخازن ما کمی بیش از 39 میلیارد مترمکعب است و می توان گفت که 80 درصد حجم مخازن پر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، درباره میزان ذخایر آبی کشور، گفت: مخازن ساخته شده کشور 50 میلیارد مترمکعب گنجایش دارد و تا ابتدای اردیبهشت ماه حجم موجود مخازن ما کمی بیش از 39 میلیارد مترمکعب است و نسبت به سال گذشته 63 درصد افزایش یافته است و این شرایط خوبی برای تامین آب مورد نیاز شورب و سایر مصارف است.
وی افزود: البته بارندگی های اخیر هم به لحاظ شدت، مدت و وسعت که هر کدام به تنهایی موجب سیلاب شود هر سه با هم رخ داده و کشور از این حیث از برکات زیادی برخوردار شده و امیدواریم با نفوذ این بارش ها بیلان منفی سفره ها هم تا حدودی ترمیم شده باشد.
وزیر نیرو ادامه داد: ورودی سیلاب از مرزهای شرقی به خصوص در جنوب کشور نیز اتفاق خوبی بود و هم اکنون در چاه نیمه های منطقه سیستان، چاه نیمه های 1، 2، 3 و 4 حدود 955 میلیون مترمکعب آب موجود داریم.
به گفته اردکانیان این رقم در سال گذشته تقریبا 600 میلیون بوده و کمک بزرگی است.
وزیر نیرو درباره اینکه آیا کشور وارد ترسالی شده است یا نه؟ گفت: با این یک پدیده نمی توان نظر قطعی بدهیم. البته باید شرایط تغییر اقلیم را مورد بررسی قرار داد و به محض فاصله گرفتن از کانون امداد و نجات و تحولات این روزهای مدیریت سیلاب درصدد هستیم که جمع بندی های جهانی در ارتباط با این پدیده ها دریافت کنیم.
وی تاکید کرد: آنچه که برای ما در این اقلیم خشک و نیمه خشک مهم است مصرف صحیح آب در شرایط معتدل و بارش سالیانه است.
اردکانیان درباره سیلاب اخیر کشور گفت: در اوایل بهار، ذوب شدن برف موضوع غیرمترقبه ای نیست و در حوزه آبریز کارون بزرگ و کرخه حدود 15 هزار کیلومتر مربع برف داریم که این نعمت بزرگی است.
وی افزود: چگالی سنجی که انجام شده 1.5 تا 2 میلیارد مترمکعب آب معادل این برف است و در همه محاسبات و برنامه ریزی ها این موارد را در نظرگرفتیم.
اقتصام**9132*2078**9189

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: