تاریخ انتشار: ۳۰ آبا ۱۳۹۴
وزیر نفت اعلام کرد

وزیر نفت گفت: تصمیمی برای بازگشایی دفتر شرکت نفت در آمریکای جنوبی نداریم.

بیژن زنگنه در حاشیه مجمع کشورهای صادر‌کننده گاز درباره‌ی قیمت منصفانه هر بشکه نفت اظهار کرد: الان اکثریت اوپک معتقدند که قیمت حدود ۷۰ دلار قیمت مناسبی است.

وی درباره اختلافات روسیه و برخی کشورهای عربی که باعث سقوط قیمت نفت شده است، تصریح کرد: روسیه عضو اوپک نیست و اعضای اوپک تصمیمات خود را عقلا مشروط به تصمیمات خارج از اوپک بکنند. ما عده‌ای هستیم که دور هم جمع شده‌ایم و خودمان در مورد کارهایمان تصمیم می‌گیریم.

وزیر نفت ادامه داد: اول لازم است همگرایی در اوپک ایجاد شود و سپس در نانو اوپک. در حال حاضر اوپک خود به تنهایی همگرا نیست.

زنگنه درباره نامه دومی که به اوپک فرستاده بود، اظهار کرد: نامه من در مورد این بود که اوپک سقف ۳۰ میلیون بشکه‌ای خود را رعایت کند و بازگشت ایران را نیز منظور کند و این نامه دوم تاکید جدی‌تری بر این مساله بود.

وی درباره‌ی این‌که آیا در اجلاس اوپک تصمیم‌گیری در مورد این نامه خواهد شد، عنوان کرد: تصمیم‌گیری که مطرح نیست و ممکن است که این نامه بین اعضاء توزیع شود. اراده سیاسی اوپک با توجه به ترکیب اعضای آن و اجماع دور از دسترس است.

وزیر نفت در پاسخ به این‌که آیا وزارت نفت برنامه‌ای برای بازگشایی دفتر شرکت ملی نفت در آمریکای جنوبی بازگشایی شود، گفت: نه فعلا برنامه‌ای برای چنین امری نداریم.

زنگنه در ادامه درباره انرژی‌های نو و انرژی‌های فسیلی خاطر نشان کرد: رقم رشد این انرژی‌ها خیلی بالا می‌رود اما این‌که ۵۰ درصد از انرژی‌های کل جهان در سال ۲۰۲۵ توسط انرژی‌های نو و تجدید‌پذیر تامین شود ممکن نیست و جایگاه گاز و زغال بالا می‌رود و جایگاه نفت کاهش خواهد یافت.

به گفته وی جایگاه زغال به ۲۸ درصد و گاز به ۳۰ درصد ارتقاء خواهد یافت، اما درصد انرژی‌های تجدید‌پذیر تنها به چند درصد افزایش خواهد یافت و سوخت‌های فسیلی باقی‌خواهند ماند.

وزیر نفت ادامه داد: صحبت ما این است که در این بین چرا نباید گاز نقش بیشتری نسبت به زغال‌ سنگ داشته باشد.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس