تاریخ انتشار: ۳۱ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] اهمیت نفت خام در اقتصاد امروز جهان در آن حد است که مبادلات تجاری نفت خام و مالکیت آن به طور متناوب به عنوان مسائل سیاست جهانی محسوب می‌شود و رشد چند سنتی قیمت نفت می‌تواند پیامدهایی در سراسر دنیا داشته باشد. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از هلنیک‌شیپینگ، موسسه آموزش عالی GSM […]

[ad_1]


اهمیت نفت خام در اقتصاد امروز جهان در آن حد است که مبادلات تجاری نفت خام و مالکیت آن به طور متناوب به عنوان مسائل سیاست جهانی محسوب می‌شود و رشد چند سنتی قیمت نفت می‌تواند پیامدهایی در سراسر دنیا داشته باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از هلنیک‌شیپینگ، موسسه آموزش عالی GSM یک راهنمای تعاملی ارائه کرده در این مورد که کدام کشورها تاثیرگذارترین منبع جهان را تحت کنترل دارند. این موسسه از آمار سازمان ملل برای نشان‌دادن واردات و صادرات نفت خام و اظهار نظر در خصوص تغییر چشم‌انداز مبادلات تجاری نفت خام استفاده کرده است.
جیمز میلنه، رئیس دپارتمان انرژی GSM پنج نکته مهم را در خصوص تحولات کلیدی صنعت نفت در سال ۲۰۱۶ مطرح کرده است:
جست‌وجو برای منابع جدید تولید نفت
قیمت‌های پایین کم‌سابقه نفت خام موجب شده که صنعت نفت، فعالیت‌های اکتشاف و تولید خود را مجددا ارزیابی کند. اجبار به اکتشاف سوخت‌های فسیلی در مناطق جغرافیایی دشوار و مناطق اقلیمی سخت، باعث شده تا تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه، ونزوئلا و شرق دور به دنبال نفت خام در قطب و اعماق اقیانوس‌ها باشند. این منابع غیرمتعارف، نیازمند تکنولوژی‌های پیشرو و پول بسیار بیشتری نسبت به استخراج نفت در کویت و عربستان خواهد بود. 
سقوط موتورخانه‌های نفت خام
قیمت پایین نفت خام به کشورهای تولیدکننده نفت ضربه زده است. زمانی که نفت خام در محدوده ۸۰ تا ۱۰۰ دلاری معامله می‌شد بسیاری از کشورهای خاورمیانه برنامه‌های رفاهی و زیرساختی عظیمی را آغاز کردند. اما زمانی که نفت خام در اوایل سال جاری به زیر بشکه‌ای ۳۰ دلار سقوط کرد،‌ این سطوح از تعهدات به این معنا بود که کشورهای به سرعت با کاهش ذخایر ارزی خارجی خود مواجه شدند.

عربستان سعودی با خرج ۱۰ میلیارد دلار در ماه از ذخایر ارزی خود کسری بودجه خود را پوشش داد. در بلندمدت، این واگرایی میان قیمت پایین نفت خام و هزینه‌های بالای داخلی پایدار نخواهد بود.

اثر تولید مازاد
در دنیایی که هنوز از نفت مملو است (که عمدتا به دلیل ضعف تقاضا در چین و هند بوده)، نگرانی‌هایی در خصوص تاثیر این عرضه مازاد بر قیمت جهانی نفت وجود دارد. تا زمانی که این تولید مازاد و سطح پایین مصرفی وجود داشته باشد،‌ زمان زیادی طول خواهد کشید که ذخایر نفت فروخته نشده خالی شده و بازار نفت به تعادل برسد.‌
واردات و صادرات
نقشه نفتی نشان می‌دهد که آمریکا در ۲۰ سال گذشته بزرگترین وارد کننده نفت دنیا بوده است. در طی دو دهه، این کشور تقریبا دو برابر متوسط دومین واردکننده بزرگ دنیا نفت خریده است. هرچند هزینه‌های آمریکا از سال ۲۰۱۱ با افت شدیدی مواجه شده است. با وجود اینکه تا سال ۱۹۹۹ هند هیچ‌وقت جزء ۱۰ کشور بزرگ واردکننده نفت نبوده است، اما در حال حاضر این کشور سومین واردکننده بزرگ دنیاست. به نظر می‌رسد هند که یک‌ششم از جمعیت جهان را در خود دارد به رشد تقاضای نفت خود ادامه دهد.

ایجاد تنوع در صنعت نفت
یک موضوع مشخص است: صنعت نفت به تطبیق و تغییر خود ادامه خواهد داد. بازیگران نفتی ممکن است یکسان نباشند، سیر تکاملی صنعت با شرکت‌های نفتی به وجود آمد که دیگر وجود نداشته، به وسیله شرکتی دیگر تصاحب شده یا با شرکت‌های دیگر ادغام شده‌اند. اما مطمئنا در آینده شرکت‌های نفتی پا را فراتر خواهند گذاشت و فراتر از صنعت نفت کار خواهند کرد.  همان‌طور که شرکت اگزون‌موبایل در سال جاری کار خود را در زمینه تولید هیدروژن آغاز کرده است.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس