تاریخ انتشار: ۲۶ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] شماری از جنگنده های ارتش روسیه در پایگاه همدان در ایران مستقر شده اند. این جنگنده ها با عبور از عراق، مراکز گروه های تروریستی و مسلح را در شمال سوریه بمباران می کنند. به گزارش عصرایران، در این باره می توان به سؤال و جواب های زیر اشاره اشاره کرد.سؤال – آیا عملیات […]

[ad_1]

شماری از جنگنده های ارتش روسیه در پایگاه همدان در ایران مستقر شده اند. این جنگنده ها با عبور از عراق، مراکز گروه های تروریستی و مسلح را در شمال سوریه بمباران می کنند.

به گزارش عصرایران، در این باره می توان به سؤال و جواب های زیر اشاره اشاره کرد.

سؤال – آیا عملیات روسیه در سوریه با استفاده از خاک ایران قانونی است؟

 جواب –  استفاده روسیه از حریم هوایی ایران بر اساس قانون اساسی ایران منع نشده و در صورت موافقت کشور پذیرنده (در اینجا ایران) قانونی است اما این که استفاده یک کشور خارجی از حریم هوایی یا خاک ایران برای حمله به کشور ثالث مطابق قواعد حقوق بین الملل قانونی یا نقض تعهدات بین المللی محسوب می‌شود یا نه به نظر حکومت قانونی کشوری بستگی دارد که هدف حمله قرار می گیرد (در اینجا حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه).

 ایران، سوریه و روسیه توافق‌هایی برای همکاری نظامی علیه داعش و نیروهای ضددولتی دارند و حضور نظامی ایران و روسیه در خاک سوریه بر اساس درخواست کمک حکومت مستقر در سوریه انجام می گیرد و بنابراین قانونی است و تا زمان پایبندی به مقررات جنگی، نقض تعهدات بین المللی ایران یا روسیه محسوب نمی‌شود.

تصویر منتشره از استقرار جنگنده بمب افکن های روسی در پایگاه هوایی همدان


سؤال – آیا این اولین بار است که روسیه از ایران برای عملیات در سوریه استفاده می‌کند؟

 جواب – روسیه در مهرماه سال گذشته از آب‌های دریای خزر که یک پهنه مشترک آبی میان ۵ کشور ساحلی از جمله ایران است، با استقرار ۴ ناو جنگی ۲۶ موشک کروز به سوریه شلیک کرد.

 مختصات دقیق جاگیری ناوهای روسی در زمان شلیک این موشک مشخص نیست و بنابراین قابل تشخیص نیست که آیا این ناوها وارد حریم دریایی ایران شده یا نه اما در صورتی که چنین اتفاقی هم افتاده باشد، ۵ کشور ساحلی دریای خزر موافقتنامه همکاری امنیتی در دریای خزر امضا کردند که بر اساس آن صرفا ۵ کشور ساحلی خزر می‌توانند در “مبارزه علیه تروریسم” از این پهنه آبی استفاده کنند و بنابراین این عملیات روسیه در چارچوب قانونی انجام شده بود.

سؤال – آیا ایران تاکنون پایگاه نظامی به کشور خارجی داده است؟

 جواب – از زمان اشغال نظامی ایران توسط اتحادجماهیر شوروی سابق و بریتانیا در جریان جنگ جهانی دوم، هیچ کشور خارجی در ایران پایگاه نظامی نداشته یا به طور علنی از پایگاه‌های نظامی ایران استفاده نکرده است.

 این برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است که جنگنده های خارجی برای عملیات نظامی در ایران مستقر می شوند و نخستین بار است که اصل ۱۴۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی موضوعیت پیدا می‌کند.

سؤال –  چرا بمب افکن‌های روسیه از پایگاه هوایی همدان به سوی سوریه پرواز می‌کنند؟

 جواب – همدان محل پایگاه سوم شکاری ایران است و ظرفیت فرود هواپیماهای سنگین نظامی را داراست.

محل استقرار بمب افکن‌های روسیه در خاک ایران در همدان است که فاصله آن با اهداف نظامی روسیه در خاک سوریه به طور تقریبی ۹۰۰ کیلومتر است در حالی که از محل استقرار این بمب افکن‌ها در خاک روسیه تا مواضعی که قرار است در سوریه بمباران شود بیش از ۲هزار کیلومتر فاصله است.

بنابراین بمب افکن‌های روسی از غرب ایران دسترسی نزدیک‌تری به اهداف نظامی خود دارند. نام پایگاه سوم شکاری ایران در همدان پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ شاهرخی بود اما بعد از انقلاب به “حر” و سپس به پایگاه هوایی “محمد نوژه” تغییر نام داد که خلبان نیروی هوایی ایران بود.

سؤال – چرا بمب‌افکن‌های روسیه در پایگاه این کشور در روسیه نیستند؟
 
جواب – بمب‌افکن‌های دوربردی که روسیه در خاک ایران مستقر کرده بر اساس گزارش‌ها از نوع توپولوف ام-۲۲ و بمب‌افکن‌های سوخو از نوع ۳۴ است که هواپیماهای سنگین نظامی محسوب می‌شوند.

به دلیل محدودیت پایگاه هوایی روسیه در لاذقیه سوریه که امکانات آن توانایی پذیرش این هواپیماها را ندارد، روسیه مجبور است بمب‌افکن‌های خود را در یک پایگاه هوایی مجهز مستقر کند اما ظاهرا در حال حاضر چنین امکانی در داخل خاک سوریه وجود ندارد.

تصاویر منتشره از استقرار جنگنده بمب افکن های روسی در پایگاه هوایی همدان

 

 

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس