تاریخ انتشار: ۰۴ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه تحلیلی پلیتیکو، در اواخر هفته گذشته «رودی جولیانی» شهردار اسبق نیویورک گفت هیلاری کلینتون به شدت بیمار است. وی معتقد است رسانه های آمریکایی نتوانستند تا کنون نشانه های بیماری کلینتون را برای مردم شفاف سازی کنند. به گزارش تسنیم، وی گفت: «سری به اینترنت بزنید و […]

[ad_1]

به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه تحلیلی پلیتیکو، در اواخر هفته گذشته «رودی جولیانی» شهردار اسبق نیویورک گفت هیلاری کلینتون به شدت بیمار است. وی معتقد است رسانه های آمریکایی نتوانستند تا کنون نشانه های بیماری کلینتون را برای مردم شفاف سازی کنند.

به گزارش تسنیم، وی گفت: «سری به اینترنت بزنید و عبارت «بیماری های هیلاری کلینتون» را جستجو کنید در آنجا چندین ویدئو مرتبط با این موضوع پیدا خواهید کرد.»

این باور که هیلاری کلینتون به صورت پنهانی در حال مبارزه با یک بیماری ناشناخته است آخرین نظریه توطئه ای بوده که در زمان انتخابات مطرح شده است.

«یوزف یوسکیسنکی» نویسنده این مطلب در پایگاه تحلیلی پلیتیکو می گوید: «من در طی هفت سال اخیر مرتبا نظریات توطئه را مورد مطالعه و بررسی قرار داده ام. این نظریات همواره جزئی از سیاست های آمریکا بوده است. اما من هرگز ندیده بودم که این جریان بتواند به عنوان یک جریان اصلی در سیاست مطرح شود.»

این نظریات در صورت تسلط بر جریان های دیگر و تبدیل شدن یه یک گفتمان رایج توانایی بالقوه فراوانی برای آسیب رساندن به جریانات دیگر را در خود دارند.

طی چند سال گذشته حدود یک چهارم از مردم آمریکا بر این باور بودند که باراک اوباما رئیس جمهور این کشور در خارج از آمریکا زاده شده است. حدود یک چهارم دیگر از مردم نیز می گفتند که حوادث روز ۱۱ سپتامبر بر اساس یک تئوری توطئه (توهم توطئه) طراحی شده اند. هنوز هم پس از گذشت ۵۰ سال از ترور جان اف کندی رئیس جمهور اسبق آمریکا تعداد زیادی از افراد معتقدند که مرگ وی بر اساس یک تئوری توطئه طراحی شده است و مرگ وی بر اثر یک تیراندازی ساده صورت نگرفته است.

این نظریه پردازی توسط سیاستمداران آمریکایی مرتبا تکرار می شود و تاکنون همواره وجود داشته است. دونالد ترامپ یکی از دو نامزدی است که در سال آینده ممکن است لباس ریاست جمهوری این کشور را بر تن کرده باشد. سیاست کمپین تبلیغاتی او نیز تا حد زیادی متاثر از تشدید و ایجاد تئوری‌های توطئه است.

ترامپ همواره خود را به عنوان یک فرد مستقل از احزاب سیاسی معرفی می کند. زمانی که یک فرد مستقل سیاسی یا بازنده انتخاباتی و یا یک اقلیت جمعیتی از تئوری های توطئه استفاده می کند، بهترین نتیجه را کسب می کند.

دو فرد نسبتا مستقل انتخابات آمریکا یعنی ترامپ و سندرز، فضایی ایجاد کردند و کلینتون را به چالش کشیدند و در نهایت او را مجبور کردند تا نسبت به برخی مسائل پاسخگو باشد. نظریه اقتصادی توطئه سندرز کلینتون را تحت فشار قرار داد تا حرف بزند بلکه بتوان هواداران سندرز را مجذوب خود کند. کلینتون همچنین مجبور شد تا در مقابل نظریات توطئه ترامپ و اتهاماتی که وی به کلینتون زده بود مقاومت کند.

نظریات توطئه اساسا بد نیستند. برخی از آن ها خصوصیات مثبتی دارند. برخی اوقات آن ها به واقعیت بدل می شوند مانند رسوایی واترگیت، برخی اوقات اطلاعات جدید برای ما به ارمغان می آورند مانند اسنادی که در ارتباط با قتل رئیس جمهور جان اف کندی منتشر شدند. ولی زمانی که از خط قرمز خود عبور کنند و به جریان قدرتمندی بدل شوند ممکن است بر درک ما از واقعیت تاثیر منفی بگذارند و یا آن را تحریف کنند، اقدامات ارزشمند و زمان و یا منابع یک دولت را تباه کنند و جان بسیاری از افراد را به خطر بیاندازند.

در زیر پنج مورد از خطرناک ترین نظریات توطئه که در سال ۲۰۱۶ در راستای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح شده اند را بررسی می‌کنیم:

۱٫ مکزیکی ها و پناهجویان، قاتل، متجاوز و تروریست محسوب می شوند
نوع خطر: خشونت

دونالد ترامپ مرتبا این صفات را به مهاجرین مکزیکی نسبت می دهد. در مورد پناهجویان نیز ترامپ بر این باور است که آن ها از سرزمین مادری خود گریخته اند و به عنوان عوامل گروه تروریستی داعش اقداماتی را علیه دولت آمریکا انجام می دهند.

در این نوع از نظریات توطئه یک فرد قدرتمند که در اینجا نامزد ریاست جمهوری آمریکا محسوب می شود و حمایت سران جمهوریخواه را به همراه خود دارد یک جریان ضعیف تر(اقلیت ها و پناهجویان) را متهم می کند. این مورد بسیار خطرناک است زیار فردی که قدرت را در اختیار دارد ممکن است به صورت وحشیانه از آن و علیه گروه ضعیف تر استفاده نماید.

۲٫ «اتفاقاتی درحال وقوع است که ما از آن ها خبر نداریم.»
نوع خطر: پارانویا یا سوء ظن جمعی

این نوع نظریه توطئه برای ترامپ بسیار مفید بوده زیرا او را از ارائه جزئیات بیشتر خلاص کرده است. این نوع نظریه پردازی بسیار خطرناک است زیرا هرگز پایانی ندارد و به هواداران ترامپ فضای زیادی می دهد تا افکارشان را به یکدیگر پیوند دهند. تروریست های تندروی داعش، پناهجویان مرتبط با تروریست ها، جاسوسی از تلفن های همراه، عدم واکنش رئیس جمهور نسبت به اقداماتی که ممکن است تروریست ها در خاک کشور آمریکا انجام دهند همه و همه می توانند در این مورد جای گیرند.

۳٫ ترامپ و کلینتون نامزدهایی هستند که نقش بازی می کنند
نوع خطر: عدم اعتماد سازمانی، تضاد سیاسی

ترامپ با انتقاد از کلینتون به دلیل سوء مدیریت ایمیل های محرمانه اش گفت نامزد دموکرات ها در حال حاضر تحت محافظت دولت اوباما قرار دارد و به این دلیل است که محاکمه نمی شود. ترامپ همچنین مدعی شد که کشورهای دیگر در حال حاضر مدارکی در دست دارند که از طریق آن ها می توانند کلینتون را تهدید و کنترل کنند و حتی می توانند سرور ایمیل های شحصی هیلاری را مجددا هک کنند. کلینتون نیز ترامپ را محکوم کرد که وی عامل تقویت منافع ملی روسیه است.

۴٫ توطئه گسترده جناح راست
نوع خطر: عدم پذیرش مسئولیت

تئوری‌های توطئه وجود دارند اما نظریات توطئه دیگری نیز وجود دارند که برای همان نظریه های توطئه طراحی شده اند. نمونه ای از این گونه توطئه ها را می توان ماجرای روابط نامشروع بیل کلینتون با منشی خود در کاخ سفید دانست. هیلاری کلینتون در آن بازه زمانی درباره همسرش گفت: «این یک داستان خوب برای کسانی است که دوست دارند بدان توجه کنند و همواره در مورد آن بنویسند. این توطئه گسترده جناح راستی علیه شوهر من و از زمانی که او منصب ریاست جمهوری را بر عهده گرفت آغار شد.»

۵٫ در همه امور تقلب وجود دارد
نوع خطر: جبر، عدم توانایی در انتخاب و بیگانگی

کمپین های انتخاباتی ترامپ و سندرز مرتبا در طول رقابت های مقدماتی انتخابات ادعا می کردند که در فرایند انتخاب نامزد نهایی در انتخابات تقلب وجود دارد.

ترامپ طی یک از سخنرانی های خود در این مورد مدعی شد که در ایالت هایی که قوانین مربوط به هویت مکانی رای دهندگان وجود ندارد احتمال تقلب زیاد است و افراد حتی می توانند تا ۱۵ مرتبه رای بدهند. ترامپ گفت کلینتون تنها با تقلب می تواند در انتخابات پنسیلوانیا پیروز شود.

با این صحبت های ترامپ بود که همه ما شاهد شیوع نظریه توطئه ای دیگری درباره تقلب انتخاباتی در میان مردم آمریکا بودیم علی رغم اینکه هیچ مستندات و شواهدی در مورد این امر وجود نداشت.

اما این اتهام که در مورد تقلب در انتخابات به نظام حکومتی آمریکا وارد شد بسیار کوچک تر از اتهامی بود که برنی سندرز با بیان اینکه «کل نظام آمریکا متقلب است» به این نظام وارد آورد.

نمونه های مرتبط با نظریه های توطئه:

• شرکت های دارویی ارتباط میان واکسن و بیماری اوتیسم را پنهان می کنند.
نوع خطر: مرگ

بر اساس این نظریه توطئه واکسن ها دلیل ابتلا به برخی بیماری ها محسوب می شوند و تاثیرات نامطلوبِ واکسن، توسط شرکت های دارویی که به دنبال منافع مالی خود هستند مخفی نگاه داشته شده است، در صورتی که واکسن ها تاکنون جان میلیون ها نفر را نجات داده اند. ترامپ و «جیل استاین» نامزد حزب سبز آمریکا بر این نظریه توطئه دامن زدند و جایگاه علم پزشکی و واکسن را تضعیف کردند. برخی از افراد نیز سخنان ترامپ و استاین را باور کردند و ترزیق واکسن به خود و کودکان شان را کنار گذاشتند.

• شرکت های بزرگ کشاورزی تاثیرات منفی غذاهایی که ژنتیک آن ها تغییر یافته را پنهان می کنند
نوع خطر: گران تر شدن قیمت غذاها، آسیب به محیط زیست

سندرز و استاین با استفاده از نظریه های توطئه، محصولاتی که ژنتیک آن ها اطلاح شده را به خطر انداختند. این نظریه مدعی است که شرکت های بزرگ کشاورزی و بیوتکنولوژیکی در حال مخفی نگاه داشتن عواقب بهداشتی و زیست محیطی منفیِ کشاورزی و مصرف غذاهای اصلاح شده هستند. علی رغم این ادعا دانشمندان بر سر این موضوع اجماع نظر دارند که محصولات غذایی که ژنتیک آن ها اصلاح شده اند برای خوردن مطمئن هستند و برای محیط زیست مطلوب ترند و در عین حال قیمت مناسب تری دارند.

• پدر تد کروز {سناتور ایالت تگزاس آمریکایی} در ترور رئیس جمهور کندی مشارکت داشته است
خطر: ورود به دوره ای از بی نظمی و آشفتگی

ترامپ مدعی شده که پدر تد کروز در عکسی که در سال ۱۹۶۳ گرفته شده است همراه با «لی هاروی اوسوالد» قاتل کندی، دیده می شود بنابراین او در جریان ترور جان اف کندی نقش داشته است. ترامپ گفته است که رسانه های آمریکایی عمدا این موضوع را از هم مردم پنهان کرده اند.

میزان خطر این نوع نظریه پردازی کمی مبهم است. اگر مردم سخنان ترامپ در این مورد را قبول کنند و پدر سناتور کنونی و نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری را یکی از عوامل ترور جان اف کندی بدانند و این نکته را هم بپذیرند که همه رسانه ها از این موضوع اطلاع داشته و عمدا آن را از مردم پنهان کرده اند دیگر هیچ چیز در این دنیا ارزش پذیرفتن ندارد. رسانه ها چه چیزهای دیگری را از ما پنهان می کنند؟ چه جنایات هولناک دیگری به مقامات رسمی دولت آمریکا مربوط می شود؟ با این اوصاف دیگر نمی توان نقطه ای را برای پایان نظریات توطئه متصور بود.

شاید مناظره های ریاست جمهوری پیش رو میان ترامپ و کلینتون بتواند آن ها را مجبور کند تا نظریه ای توطئه را کنار بگذارند و بر روی مسائل صرفا سیاسی تمرکز کنند. این احتمال نیز وجود دارد که آن ها همچنان به بیان نظریه های توطئه روی بیاورند و به هذیان گفتن های خود ادامه دهند. اگر ترامپ و کلینتون این کار را انجام دهند شاهد وضعیتی شوم و نامطلوب خواهیم بود.

۳۰۳۳۰۰

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس