تاریخ انتشار: ۲۱ بهم ۱۳۹۴

آمریکا که به بهانه مبارزه با داعش ائتلاف بین المللی تشکیل داد اکنون برای ریشه کن کردن این گروه تروریستی در عراق پنج شرط گذاشته است که یکی از این شروط تشکیل«گارد ملی» و تضعیف نیروهای دفاع مردمی معروف به «الحشد الشعبی» است.

به گزارش “گذارنیوز” به نقل از روزنامه الاخبار، آمریکا که به بهانه مبارزه با داعش ائتلاف بین المللی تشکیل داد، اکنون برای ریشه کن کردن این گروه، با تعیین برخی شروط دولت بغداد را سخت تحت فشار قرار داده است تا تحت پوشش این شروط «الحشد الشعبی » را تضعیف کند.

افزایش فشار آمریکا بر بغداد

نشانه های مربوط به افزایش فشار آمریکا بر بغداد در ارتباط با تصویب قانون «گارد ملی» و تضعیف الحشد الشعبی روبه افزایش است و آخرین اطلاعات مربوط به این موضوع اظهارات یکی از نمایندگان دولت قانون بود مبنی بر اینکه آمریکا برای نابودی داعش پنج شرط مطرح کرده است.

این در حالی است که در داخل عراق نیز صحبت های زیادی در مورد آینده الحشد الشعبی مطرح است؛ نیروهایی که مسئولیت مبارزه با داعش را برعهده داشته و و از ژوئن ۲۰۱۴تاکنون موفق شدند بخش های زیادی از خاک عراق را آزاد کنند.

در این میان سیاستمداران مخالف آمریکا تاکید کردند که واشنگتن در خصوص جنگ با داعش، بغداد را سخت تحت فشار قرار داده است.

به نظر می رسد افزایش بحث و جدل های سیاسی در مورد عراق آن هم پس از آزادی بسیاری از شهرها از اشغال داعش بیشتر در این مورد باشد که آمریکا تلاش دارد طرح خود در مورد تشکیل اقلیم های مستقل فدرالی را به کرسی بنشاند.

در همین ارتباط «عالیه نصیف» یکی از نمایندگان ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق تاکید کرد که آمریکا اصرار دارد در مقابل نابودی داعش باید از دولت بغداد امتیازاتی دریافت کند.

کاهش نیروهای الحشد الشعبی و تشکیل مناطق فدرالی، پیش شرط‌های آمریکا

وی در توضیح این مطلب افزود: واشنگتن شرط‌های متعددی را در این خصوص مطرح کرده است از جمله تصویب قانون «گارد ملی» و کاهش بسیاری از نیروهای الحشد الشعبی به گونه ای که تعداد آنان فقط ۶۰ هزار نفر باشد به اضافه اینکه دولت با طرح ایجاد اقلیم‌های فدرالی و استقرار مجدد نیروهای آمریکایی در مناطق مختلف عراق موافقت کند.

این نماینده پارلمان عراق همچنین تصریح کرد: از دیگر شروط آمریکایی برای نابودی داعش، تعقیب کسانی است که آنان را «شبه نظامیان» می‌نامد و منظور آن «گروههای مقاومت» عراق است.

به عقیده نصیف این شروط آمریکا نشان می دهد که واشنگتن در تمام مدت گذشته برای مباره با داعش تحت عنوان تشکیل ائتلاف بین المللی، جدی نبود.

وی همچنین برخی طرف‌های عراقی را عامل فشار بر دولت به منظور اجرای موارد مورد نظر آمریکا دانست و گفت این طرفها تلاش دارند افکار عمومی را با رویکردهای خود همراه سازند.

تحقق اهداف سیاسی و امنیتی به اسم نابودی داعش

در این میان گفته می شود در داخل عراق این باور به وجود آمده است که دولت آمریکا از پرونده نابودی داعش به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف سیاسی و امنیتی خود در عراق بهره برداری می‌کند.

نیروهای سیاسی سرشناس عراق در مورد طرح قانون تشکیل گارد ملی که آمریکا خواستار تصویب آن است، اختلاف دارند، به این معنی که اعضای فراکسیون «همپیمانی ملی» این طرح را مقدمه تجزیه عراق می دانند اما فراکسیون پارلمانی «اتحاد نیروهای ملی» که بیشتر اعضای آن از استان های صلاح الدین و موصل و نیز الانبار هستند، مدافع تصویب این طرح هستند.

اما نگرانی فراکسیون «العراقیه» از طرح گارد ملی طبق نسخه آمریکایی آن از این است که این طرح زمینه تشیکل نیروهای جایگزین از بین نیروهای ارتش عراق را فراهم می‌کند و در نتیجه مقدمه جدایی استان هایی که اکنون تحت اشغال داعش است، فراهم می شود و این چیزی است که این طرح را به تجزیه عراق پیوند می زند.

به عبارت بهتر معترضان تشکیل گارد ملی که بیشتر آنان مخالف سیاست های آمریکا در منطقه هستند، تاکید دارند که طرح تشکیل نیروهای محلی در استان ها به معنی ایجاد نیروهای ناهمگون است و در نتیجه موجب شعله ور کردن تنش ها می شود نه خاموش کردن آن، به ویژه اینکه استان های تحت اشغال عراق ساختار جمعیتی متنوعی داشته و به مناطق مورد اختلاف معروف هستد و همین استان ها محور اصلی طرح موسوم به تشکیل گارد ملی را تشکیل می دهند.

این در حالی است که پارلمان عراق از مدتی پیش به دنبال راهی است که با استفاده از آن بتواند تشکیلات الحشد الشعبی و پرونده گارد ملی را در یک طرح ادغام کند اما برخی اخباری که در این خصوص درز کرده است نشان می دهد که طرف های عراقی به ویژه در موصل و الانبار با هر گونه اقدامی که موجب شود دیدگاه آمریکا در ارتباط با امنیت در مناطق سنی نشین پس از خروج داعش تغییر کند، مخالف هستند.

در همین ارتباط «عبدالرحمن اللویزی» استاندار نینوا بار دیگر طرف های سیاسی را مسئول سوء استفاده از اوضاع امنیتی و سیاسی کشور برای اجرای طرح مورد نظر آمریکا یا همان تجزیه عراق دانست.

اللویزی در توضیح این مطلب افزود: برخی افراد در تلاش برای سوء استفاده از اوضاع کنونی هستند تا فشارهای آمریکا را به اجرا در آوردند زیرا رویکردها و مقاصد یکسانی با آمریکا دارند.

وی در مورد شروط آمریکا تاکید کرد: جلوگیری از ادامه مبارزات الحشد الشعبی علیه داعش و نیز منع کردن هواپیماهای روسی از بمباران مواضع داعش در عراق به دلیل همان شرطی است که ائتلاف بین المللی برای بغداد گذاشته است.

در همین ارتباط عزیز حسن کارشناس سیاسی معتقد است ذکر نام الحشد الشعبی به عنوان شرط اصلی در فهرست شروط آمریکا قابل پیش بینی بود. وی در توضیح این مطلب افزود: پرونده الحشد الشعبی دولت را در تنگنا قرار می دهد زیرا واشنگتن به منظور مانع تراشی در مسیر فعالیت آن دولت را سخت تحت فشار قرار داده است.

این کارشناس سیاسی عراقی توضیح داد: پرونده الحشد الشعبی موجب شده است دولت عراق در تنگنا قرار بگیرد زیرا واشنگتن برای مانع تراشی در مسیر فعالیت این گروه فشارهای زیادی را بر دولت عراق اعمال می کند تا در نهایت مانع از ادامه فعالیت الحشد الشعبی شود.

وی تاکید کرد: علاوه بر این ملحق شدن گروههای مقاومت عراق به تشکیلات گسترده نظامی و شکست دادن داعش و در نتیجه آزادی برخی شهرهای تحت اشغال آن موجب کاهش نیاز دولت عراق به آمریکا و شدت خشم برخی طرف های منطقه‌ای شد تا جایی که سفیر عربستان در عراق اظهارات تحریک آمیزی را در این خصوص برزبان آورد.

این در حالی است که فرماندهان الحشد الشعبی واشنگتن را مسئول تلاش برای از بین بردن تجربه الحشد الشعبی می‌دانند چرا که این گروه با نقشه آمریکایی برای عراق همخوانی ندارد.

در همین ارتباط «قیس الخزعلی» رهبر «عصائب الحق» جمعه گذشته گفت: حضور الحشد الشعبی موجب شده است آمریکا نداند چه سرنوشتی در انتظار نقشه‌های آن در عراق است.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس