تاریخ انتشار: ۰۴ آبا ۱۳۹۴

تمام تلاش‌های عربستان برای ضربه زدن به ایران، تمام داد و بیدادهای نخست وزیر اسرائیل نشان می‌دهد که سرداران دیپلماسی ایران به خوبی به وظیفه خود عمل کرده‌اند. این معنا نشان می‌دهد که دلواپسی این افراد بیهوده بوده است.

به گزارش “گذارخبر”   سخنان سید حسن نصرالله در روز عاشورا در مورد توافق و برنامه‌هسته‌ای ایران درس بزرگی برای دلواپسان داخلی بود. رهبر حزب الله لبنان خطاب به جهانیان گفت:« ما دیدیم که چگونه توافق هسته‌ای حاصل شد. ایران هرگز هم پیمان خود را به خاطر برنامه هسته‌ای نفروخت. آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران، رهبری شجاع و حکیم است و ایرانی‌ها وفادارتر از این هستند که به خاطر منافع خود هم پیمانشان را بفروشند بلکه آنها با منافع خود فداکاری می‌کنند.»
رهبر شیعیان لبنان، در این سخنان به این نکته اشاره می‌کند که برجام باعث نمی‌شود که ایران بر سر محور مقاومت معامله کند و لبنان، فلسطین و سوریه را به ۵+۱ بفروشد. این درحالی است که برخی از دلواپسان در داخل کشور بر این باور هستند که برجام باعث می‌شود ایران دست حمایتی خود را از محور مقاومت در برابر اسرائیل بردارد. حبیب آقاجری، نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی بر این باور است که :« برجام تاثیر منفی در حمایت از جبهه مقاومت خواهد داشت»

همانطور که مشاهده می‌شود یکی از رهبران محور مقاومت از برجام حمایت می‌کند و اعتقاد دارد این توافق تاثیری بر حمایت ایران ندارد اما برخی در داخل می‌خواهند به گونه‌ای القا کنند که توافق هسته‌ای که تایید رهبری را نیز با خود دارد زمینه تضعیف محور مقاومت را فراهم می‌کند.

با نگاهی به حوادث منطقه می‌بینیم که اتفاقا عصبانی ترین افراد جهان از توافق هسته‌ای، اسرائیل، عربستان و کشورهای ضد محور مقاومت هستند. موفقیت‌های دیپلماسی ایران در سوریه، عراق و یمن به خوبی حکایت از این معنا دارد که دولت توانسته است به خوبی از کشورهای محور مقاومت حمایت کند. امروز اسرائیل و عربستان، ایران را مهم ترین خطر پیش روی خود می‌دانند. نتانیاهو بیش از هر فرد دیگری خطر روحانی برای دیپلماسی اسرائیل را احساس کرده است. زیرا اسرائیل در زمان احمدی نژاد، دست روی دست می‌گذاشت و بازی احمدی نژاد در زمین اسرائیل را مشاهده می‌کرد.

سخنان تند احمدی نژاد در عرصه بین المللی به ویژه در سازمان ملل و نهادی جهانی، باعث شده بود ایران بدون هیچ دخالتی از سوی اسرائیل به عنوان یک تهدید جهانی شناخته شود.

اسرائیل بعد از هر سخنرانی احمدی نژاد خطاب به دیگران می گفت دیدید ما در مورد ایران حق داشتیم و بر شما ثابت شد که آنها کشور خطرناکی برای صلح جهانی هستند؟ همین رفتار رئیس دولت های نهم و دهم سبب شده بود تا تصور تنهایی ایران در عرصه بین المللی شکل گیرد. همین تلقی تنهایی، لبخند رضایت را بر لبان نتانیاهو نشانده بود.

پیروزی روحانی اما این لبخند را از لبان نتانیاهو زدود و حتی سبب شد پس از سال‌ها میان اسرائیل و آمریکا به عنوان دو متحد جهانی، در مورد پرونده هسته‌ای ایران اختلاف بیفتد. امروز ما مشاهده می‌کنیم که قدرت نرم ایران در منطقه باعث شده است تا تمام مخالفان جمهوری اسلامی تلاش کنند جلوی پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های مختلف را بگیرند. این روزها عربستان، اسرائیل و تندروهای آمریکا در کنار یکدیگر تلاش می‌کنند تا نقش پررنگ ایران در عرصه منطقه و جهان را کم رنگ کنند. این در حالی است که در دولت گذشته به دلیل رفتارهای شخص احمدی نژاد، این کشورها نیازی برای پیشگیری از صدور قدرت نرم ایران احساس نمی‌کردند.

تمام تلاش‌های عربستان برای ضربه زدن به ایران، تمام داد و بیدادهای نخست وزیر اسرائیل نشان می‌دهد که سرداران دیپلماسی ایران به خوبی به وظیفه خود عمل کرده‌اند. این معنا نشان می‌دهد که دلواپسی این افراد بیهوده بوده  است. این جنس دلواپسی بیشتر بیانگر دغدغه حزبی و سیاسی است تا منافع ملی. بهتر است دلواپسان داخلی کمی از سید حسن نصرالله درس سیاست و تشخیص منافع را می‌آموختند و فقط در شعارهای خود از حمایت و دفاع نمی‌کردند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس