تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] قرار است “حزب اسلامی” به رهبری حکمتیار، کار نظامی را کنار بگذارد و تبدیل به یک حزب سیاسی می شود. جهان در هفته ای که گذشت شاهد امضای ۲ توافق صلح و آشتی بزرگ بود. به گزارش گذارنیوز، براساس این توافق ها، به دو جنگ و نزاع مسلح طولانی پایان داد و راه را […]

[ad_1]

قرار است “حزب اسلامی” به رهبری حکمتیار، کار نظامی را کنار بگذارد و تبدیل به یک حزب سیاسی می شود.

جهان در هفته ای که گذشت شاهد امضای ۲ توافق صلح و آشتی بزرگ بود.

به گزارش گذارنیوز، براساس این توافق ها، به دو جنگ و نزاع مسلح طولانی پایان داد و راه را برای تبدیل جنگ به صلح هموار کرد.
توافق صلح نخست در افغانستان میان دولت مرکزی و حزب اسلامی به رهبری حکمتیار به امضا رسید و جنگ و نزاع مسلحانه میان دو طرف به پایان رسید. در توافق دیگری هم در آمریکای جنوبی، دولت کلمبیا با گروه مسلح فارک توافق صلح امضا کردند و جنگ را کنار گذاشتند.
 
کلمبیا
 
در یکی از مهمترین توافق های صلح جهان، معترضان مسلح “فارک” و دولت مرکزی کلمبیا روز پنجشنبه گذشته توافق صلح امضا کردند.
این توافق صلح به ۵۲ سال جنگ مسلحانه میان گروه فارک و دولت مرکزی با ۲۶۰ هزار کشته پایان داد. در این نزاع، ۴۵ هزار نفر مفقود و ۶٫۹ میلیون نفر آواره یا مجبور به مهاجرت شدند.

2 توافق آشتی

براساس این توافق، قرار است گروه مسلح “نیروهای مسلح انقلابی فارک”، خلع سلاح شده و به یک حزب سیاسی تبدیل شود و در رقابت های سیاسی این کشور شرکت کند.
 
این توافق صلح  در شهر هاوانا پایتخت کوبا به امضای رئیس جمهوری کلمبیا و رهبر فارک رسید. سران شماری از کشورهای آمریکای لاتین در کنار بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحدر این مراسم حضور داشتند.
همه حاضران در این مراسم، به نشانه صلح، لباس سفید به تن کرده بودند.
 
امضای متن قرارداد صلح نیز با استفاده از یک قلم ساخته شده از پوکه گلوله انجام شد.  
مذکرات صلح میان دولت و معترضان مسلح با میانجیگیری کوبا و نروژ از سال ۲۰۱۲ آغاز شده بود و به توافق صلح منجر شد.
نزاع مسلحانه میان دولت کلمبیا و گروه فارک قدیمی ترین نزاع مسلحانه در آمریکای جنوبی به شمار می رود.

 توافق صلح در افغانستان
 
دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری حکمتیار روز پنجشنبه گذشته توافق صلح امضا کردند. 2 توافق آشتی
 
حزب اسلامی به رهبری  گلبدین حکمتیار یکی از احزاب سیاسی – نظامی افغانستان است که در سال های اخیر وارد جنگ با دولت کابل شده بود. این اقدام در راستای تقویت صلح و آشتی ملی در افغانستان انجام شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان قرارداد صلح را در مراسمی در کاخ ریاست جمهوری در کابل با حضور شمار زیادی از مقامات ارشد دولتی و هواداران حزب اسلامی امضا کردند. البته حکمتیار در این مراسم حضور نداشت و از مکانی نامعلوم و از طریق ویدئو کنفرانس، این توافقنامه صلح را امضا کرد.

 مذاکرات دولت مرکزی افغانستان و حزب اسلامی با میانجیگری شورای عالی صلح چند سال طول کشیده بود.
 
حزب اسلامی افغانستان  از سوی آمریکا در فهرست سازمان های تروریستی قرار دارد و در حال جنگ با دولت کابل و نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در افغانستان است.

در این توافقنامه صلح ۲۵ بندی، حزب اسلامی آتش بس دائمی را اعلام خواهد کرد و دولت افغانستان هم برای برداشتن اسم حکمتیار و حزب اسلامی از گروه های تروریستی تلاش خواهد کرد. براساس این توافق، قرار است حزب اسلامی، کار نظامی را کنار بگذارد و تبدیل به یک حزب سیاسی می شود. همچنین این حزب می تواند مانند سایر احزاب سیاسی در انتخابات شرکت کند و فعالیت سیاسی داشته باشد.
 
این نخستین توافق صلح میان دولت افغانستان و یک گروه مخالف مسلح از زمان سرنگونی حکومت طالبان در اواخر سال ۲۰۰۱ تاکنون است.

[ad_2]

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس