تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴

نشست رونمایی از کتاب «زنان، سلامت و محیط‌زیست شهری» با حضور مولفان این کتاب به همت گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران و با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی روز شنبه برگزار شد.

به گزارش “گذارخبر” ، شیرین احمدنیا، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به‌عنوان یکی از سخنرانان این نشست عنوان کرد: هدف شهرداری تهران از تالیف این کتاب بررسی ابعاد زندگی زنان در شهر تهران بود. در یکی از گزارش‌ها که سال ۸۸ منتشر شده، آمده است که در سه دهه اخیر سلامت زنان ارتقای قابل‌توجهی داشته است اما هنوز فاصله زیادی با وضعیت مطلوب دارد.

تغییر سبک زندگی در سلامت زنان بسیار اثرگذار بوده است

احمدنیا با اشاره به اینکه برخی مشکلات زنان به خشونت مبتنی بر جنسیت، افسردگی و مسایل مربوط به کار برمی‌گردد، گفت: آموزش بهداشت و تغذیه به زنان بسیار اهمیت دارد زیرا تغییر سبک زندگی در سلامت زنان بسیار اثرگذار بوده است. همچنین در زمینه بهداشت بلوغ و بهداشت زناشویی هم باید آموزش‌هایی به زنان داده شود. یکی از مسایلی که زنان با آن مواجه‌اند فقدان رفتار بیماری مناسب است. مثلا تعدادی از زنان به دلیل سرطان پستان دچار مرگ می‌شوند چون غربالگری صورت نمی‌گیرد و در شرایط بحرانی مراجعه می‌کنند درحالی‌که با آموزش‌های لازم می‌توان از مرگ آنها جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: ما در این کتاب بحث سلامت را در سطوح خرد، میانه و کلان مطرح کردیم و به اقدامات ملی و بین‌المللی که در این زمینه صورت گرفته است، پرداختیم.

سلامت باروری به چه معناست

در ادامه این نشست امید زمانی، پزشک و عضو گروه ارتباطات سلامت و محیط‌زیست عنوان کرد: براساس تعاریف صورت‌گرفته، سلامت جنسی بخشی از سلامت باروری است که مستلزم رویکرد مثبت به روابط جنسی و جنسیتی است که براساس آن هرکس در حوزه شخصی خود تصمیم‌ می‌گیرد چه روابطی داشته باشد و این روابط را چگونه مدیریت کند. در سال ۲۰۰۲ یک تقسیم‌بندی از بحث بهداشت باروری و جنسی صورت گرفت که بر این اساس بهداشت باروری و جنسی شامل فرزندآوری سالم، بارداری سالم، مراقبت‌ در طول بارداری و پس از آن، زندگی جنسی لذت‌بخش و ایمن، تنظیم باروری به این معنا که فرد می‌خواهد چه تعداد فرزند و در چه فواصلی داشته باشد، حفظ سلامت دستگاه باروری و جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با آن می‌شود.

۲۳ درصد پسران دبیرستانی برای آمیزش جنسی تا ازدواج صبر نکردند

وی گفت: در مطالعه‌ دیگری که در مورد ازدواج و آمیزش است، گفته شده ۲۳ درصد پسران دبیرستانی نمی‌خواستند برای آمیزش تا ازدواج صبر کنند و ۲۰ درصد مردد بودند. این مطالعه گزارش می‌دهد که خودکفایی، هنجارهای اجتماعی درک‌شده و درک از خطر ابتلا به ایدز و بیماری‌های آمیزشی با تمایل به باکره‌ماندن مرتبط است و برنامه‌هایی که فقط روی آگاهی‌دهی متمرکز هستند فقط اطلاعات به بچه‌ها می‌دهد بدون اینکه به آنها مهارت داده شود و در نهایت تاثیری بر این تمایل ندارند.

تجربه‌های غیرمتعارف آمیزش جنسی

به گفته زمانی، در مطالعه دیگری گزارش شده بود که ۲۸ درصد نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ ساله در تهران تجربه آمیزش جنسی داشتند و ۷۳ درصد از این موارد در پسرها با بیش از یک شریک جنسی بوده است. کسانی که مصرف الکل، دخانیات یا مواد روان‌گردان داشتند، بیش از دیگران احتمال داشت تجربه جنسی داشته باشند. گزارش دیگری نشان می‌دهد ۲۰ درصد سربازها در شهر تهران سابقه تماس جنسی با غیرهمسرشان را داشته‌اند و مصرف کاندوم در این افراد حدود ۳۸ درصد بوده است.
بیش از ۱۱ درصد ۱۵ تا ۱۹ ساله‌ها تجربه رابطه جنسی خارج از ازدواج دائم داشتند

زمانی گفت: مطالعه دیگری در هفت شهر کشور انجام شده بود که نشان می‌داد بیش از ۱۱ درصد پاسخگویان گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال رابطه جنسی خارج از ازدواج دائم را تجربه کرده بودند و فراوانی آنها در پسرها سه برابر دختران بود. مطالعه‌ دیگری در شهر تهران نشان داد ۵۲ درصد دختران دانشجویی که در خوابگاه اقامت داشتند دوست‌پسر و ۱۰ درصد آنها آمیزش قبل از ازدواج داشتند. تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که روند افزایش روابط جنسی پیش از ازدواج روندی جهانی است و تغییراتی که در ساختار و کارکرد خانواده اتفاق افتاده، روی آن موثر بوده است.

۳۱ درصد زنان اختلال جنسی داشتند

به گفته زمانی، مطالعاتی که در ایران درخصوص اختلال عملکرد جنسی انجام شده است، نشان می‌دهد که حدود ۳۱ درصد زنان حداقل یک اختلال عملکرد جنسی داشتند و این مساله با سن بالاتر، تحصیلات کمتر و سن ازدواج زیر ۱۸ سال رابطه دارد. ۳۵ درصد زنانی که دچار اختلال عملکرد جنسی هستند به پزشک مراجعه نمی‌کنند. ۵۰ درصد طلاق‌ها در تهران به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به مشکلات جنسی است. در پژوهش دیگری بین زوج‌هایی که در تهران متقاضی طلاق بودند ۶۶ درصد مردان و ۶۸ درصد زنان از زندگی جنسی با همسرشان راضی نبودند و عملکرد جنسی خوب در زنان از مردان بسیار پایین‌تر بود.

مردان بیش از زنان به رابطه نامشروع گرایش دارند

عضو گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی با اشاره به زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی که بر سلامت جنسی و روانی اثرگذار هستند، گفت: زنان تحصیلکرده آگاهی و اطلاعات بیشتری دارند اما زنان آسیب‌دیده اجتماعی بیشتر دچار مشکلات باروری و جنسی هستند. براساس این پژوهش‌ها وضعیت کلی توانمندی زنان در امور جنسی و باروری در حد متوسط و بالاست. این مطالعات نشان می‌دهد مردان بیش از زنان به رابطه نامشروع گرایش دارند که این مساله به دلیل نارضایتی جنسی در روابط زناشویی و هیجانات جنسی است. همچنین سلامت روان افراد متاهل ۵/۲ برابر بدتر از مجردهاست.

وی خاطرنشان کرد: چالش‌هایی در زمینه سلامت باروری و جنسی زنان وجود دارد که برخی عوامل مانند فقر، اعتیاد، فقدان دسترسی به خدمات بهداشتی، پدرسالاری و..‌. در ایجاد و تشدید این مشکلات نقش دارند.

تاثیر سلامت روان زنان بر سلامت روان نسل آینده

دکتر امیرهوشنگ مهریار، استاد روانشناسی دانشگاه شیراز و استاد موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی که نگارش فصل «سلامت روان زنان» این کتاب را برعهده داشت نیزگفت: سلامت روان زنان به این جهت اهمیت دارد که پرورش نسل آینده برعهده زنان است و اگر سلامت آنها به مخاطره افتد، این مساله روی سلامت کودکان نیز اثر می‌گذارد.

مهریار گفت: برای اندازه‌گیری سلامت روان بیشتر به موارد منفی مانند استرس، اضطراب و… توجه می‌شود و سلامت روان افراد برحسب وجود یا فقدان خصوصیاتی که مغایر با سلامت است، مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد و بر این اساس اختلالات روانی طبقه‌بندی می‌شوند. یکی از انواع اختلالات روانی، افسردگی است که در شرایط خاص یک نوع واکنش طبیعی شامل غم، غصه، ناامیدی، بی‌حالی و… است اما وقتی از حد معینی بگذرد و مداومت پیدا کند، حالت بیمارگونه ایجاد می‌شود.
تفاوت افسردگی در میان دختران و پسران، قبل و بعد از بلوغ

وی با اشاره به اینکه در سراسر دنیا میزان افسردگی در زنان بیش از مردان است، خاطرنشان کرد: در ایران افسردگی در سطح بالایی است و زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند که این مساله نه تنها روی رفاه، سلامت و سازگاری خود آنها، که روی سیستم خانواده و تربیت بچه‌ها نیز اثر می‌گذارد و احتمال افسرده‌بودن بچه‌ها بیشتر می‌شود. علاوه بر بزرگسالان، بچه‌ها هم ممکن است دچار افسردگی شوند. البته در سنین پایین‌تر از بلوغ، افسردگی در میان بچه‌ها کمتر است اما پسران در این سنین بیش از دختران دچار افسردگی می‌شوند. این در حالی است که پس از بلوغ نرخ افسردگی در میان دختران بیشتر می‌شود. دکتر صدیقه ببران، استاد دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه مباحثی پیرامون فصل «سهم‌ زنان در سالم‌سازی و حفاظت از محیط‌زیست» این کتاب پرداخت. ببران با بیان این مطلب که بخشی از سلامت روانی انسان به محیط‌زیست برمی‌گردد، تاکید کرد: توسعه همه‌جانبه و پایدار میسر نیست مگر اینکه به ملاحظات محیط‌زیستی توجه شود و زنان در این توسعه لحاظ شوند.

اکوفمینیسم و رابطه زن با طبیعت

وی در رابطه با نظریه اکوفمینیسم گفت: این نظریه به ترکیب طبیعت با بحث زنان می‌پردازد و شامل دیدگاه‌های مختلفی از دیدگاه‌های افراطی گرفته تا دیدگاه‌های معتدل‌تر است. طبق نظریه اکوفمینیسم مشابهت‌های ویژه‌ای بین زنان و طبیعت وجود دارد و هر دو عامل پرورش و زایش هستند و با هم بهتر می‌سازند تا با عالم مردان. نظریه‌های افراطی‌تر معتقدند این مردان هستند که به طبیعت نگاه مصرفی دارند و آن را از بین می‌برند. نظریه تقسیم‌کار نیز زنان را عامل انتقال فرهنگ و سواد محیط‌زیستی به نسل آینده می‌داند. وی گفت: در این رابطه، مدیریت شهری ما کجای کار قرار گرفته است؟ توانمندسازی و ظرفیت‌سازی برای زنان و آموزش آنها در حوزه محیط‌زیست بسیار اهمیت دارد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس