تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] آمارهای منتشر شده توسط نهادهای اقتصادی چین نشان می دهد که طرح ابتکاری احیای جاده ابریشم نوین این کشور بتدریج آثار تجاری مطلوبی از خود برجای گذاشته و ۲۶ درصد کل تجارت خارجی چین را به خود اختصاص داده است. به گزارش ایسکانیوز، آمارها نشان می دهد که ارزش تبادلات کشورهای حاشیه جاده ابریشم […]

[ad_1]

آمارهای منتشر شده توسط نهادهای اقتصادی چین نشان می دهد که طرح ابتکاری احیای جاده ابریشم نوین این کشور بتدریج آثار تجاری مطلوبی از خود برجای گذاشته و ۲۶ درصد کل تجارت خارجی چین را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسکانیوز، آمارها نشان می دهد که ارزش تبادلات کشورهای حاشیه جاده ابریشم با چین از سال ۲۰۱۳ میلادی که طرح مزبور رسما اعلام شد به ۶۰۰ میلیارد دلار در زمان حاضر رسیده است.
این رقم که حاصل تجارت هشت ماه سال جاری میلادی (۲۰۱۶) میان چین و این کشورهاست در حقیقت ۲۶ درصد از کل تجارت خارجی دومین اقتصاد برتر دنیا را شامل می شود.
تارنمای «یی سی» چین گزارش کرده است که بر اساس آمار ارائه شده در همایشی در شهر «شی آن» در شمال غرب چین، این کشور در هشت ماه اول سال جاری میلادی با استفاده از اعتبارات بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) و صندوق راه ابریشم ۱۰ میلیارد دلار در کشورهای حاشیه این راه سرمایه گذاری کرده است.
پیشتر نیز اعلام شده بود که چینی ها توانسته اند ۵۰ شرکت با کشورهای راه ابریشم ایجاد کنند و از این طریق تبادلات تجاری خود را افزایش دهند.
کمیسیون توسعه و اصلاحات چین در تارنمای خود آورده که در سال گذشته پس از اجرای این طرح ابتکاری از سوی «شی جین پینگ» رئیس جمهوری این کشور تاکنون ۳۰ کشور توافقنامه های همکاری با پکن امضا کرده اند.
در همایش دو روزه «شی آن» بیش از ۳۰۰ نفر از مسئولان، متخصصان و کارشناسان بخش های مختلف فرهنگی، تجاری و اقتصادی کشورهای حاشیه راه ابریشم شرکت کرده اند.
همچنین روزنامه «مردم» ارگان حزب حاکم چین امروز سه شنبه نوشت که میان چین و ۴۹ کشور حاشیه راه ابریشم توافقنامه های علمی و فنی امضا شده است.
آمارها نشان می دهد که چین در سال ۲۰۱۵ میلادی برای توسعه تحقیقات علمی و فنی بیش از ۲۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است.
کشور چین در راستای توسعه هر چه بیشتر طرح احیای راه ابریشم آبی و زمینی هفته گذشته نیز میزبان اولین اکسپوی فرهنگی بین المللی این جاده در شهر «دون خوانگ» با حضور وزیران فرهنگ و کارشناسان این حوزه بود که «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از میهمانان ویژ در این گردهمایی دو روزه حضور داشت.
بر اساس برنامه احیای راه ابریشم که «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در سال ۲۰۱۳ میلادی مطرح کرد ارتباطات آسیا و خاورمیانه با اروپا بیشتر خواهد شد و جاده ابریشم و راه دریایی ابریشم قرن بیست و یکم شکل خواهد گرفت. این طرح علاوه بر کشورهای آسیای مرکزی و اروپا؛ آفریقا را هم شامل می شود.
رهبر چین پیش بینی کرده که در مدت یک دهه از راه اندازی این مسیر، ارزش تجاری آن برای کشورهای قرار گرفته در این مسیر که یکی از آنها ایران است به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار برسد.
۷۰۲/۶۰۲

منبع: ایرنا

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس