تاریخ انتشار: ۲۵ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] عصر ایران؛ مهرداد خدیر– امروز ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ هفتاد و پنجمین سالروز یکی از مهم ترین و فراموش ناشدنی ترین وقایع تاریخ ایران است. ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ روس ها به تهران نزدیک می شدند و رضا شاه که تا صبح نخوابیده و سراسیمه قدم می زد پذیرفت که فرمول محمد علی فروغی که ظاهرا […]

[ad_1]

عصر ایران؛ مهرداد خدیر– امروز ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ هفتاد و پنجمین سالروز یکی از مهم ترین و فراموش ناشدنی ترین وقایع تاریخ ایران است.

۲۵ شهریور ۱۳۲۰ روس ها به تهران نزدیک می شدند و رضا شاه که تا صبح نخوابیده و سراسیمه قدم می زد پذیرفت که فرمول محمد علی فروغی که ظاهرا به تأیید بریتانیا رسیده بود هم جان او را نجات می دهد وهم دودمان سلطنت پهلوی را بر باد نمی دهد.

فرمول فروغی این بود: رضا شاه ایران را ترک می کند تا روس ها که در راه تهران بودند از برچیدن سلطنت و دستگیری رضاشاه به اتهام بی توجهی به اخراج کارشناسان آلمانی منصرف شوند و به جای انقراض سلطنت پهلوی به جای پدر، پسر ۲۲ ساله و خجول او بر تخت بنشیند. شاه جوان را کسی جدی نمی گرفت و برای دوران گذار گزینه مناسبی به نظر می رسید.

رضا شاه شب از کاخ سعدآباد به کاخ مرمر آمده و همسر و فرزندان را پیشاپیش به اصفهان فرستاده بود . تنها محمدرضا در دربار بود.

هیچ بدرقه ای هم در کار نبود. زمان به زیان رضاخان در گذر بود. می ترسید که روس ها برسند و چنانچه تهدید کرده اند در تهران حمام خون به راه اندازند و پوست او را هم بکَنند.

انگلیسی ها اما به قوای روس پیغام فرستادند «شاه که دارد داوطلبانه می رود. دیگر از کی می خواهید انتقام بگیرید؟!»

در کاخ مرمر تنها محمد علی فروغی نخست وزیر و شکوه الملک حاضر بودند. کاروان شاه را ۵ اتومبیل تشکیل می داد. اولی را خود او سوار شد. سه اتومبیل هم به اثاثیه اختصاص یافت و دو اتومبیل نیز اسکورت می کردند.

  آخرین گفت و گوی رضا شاه با فروغی و قبل از سوار شدن،  قولی بود که دوباره گرفت و یک توصیه که بر آن تأکید داشت.

قولی که گرفت این بود: چنان که قول داده اید محمد رضا، شاه شود. هم چنان نگران بود که انگلیسی ها یا فروغی او را فریب داده باشند و نه تنها محمدرضای جوان بر تخت سلطنت ننشیند که روس ها تهران را اشغال و ولیعهد را دستگیرکنند یا فروغی اعلام جمهوری کند و خود رییس جمهور شود.

فروغی اما دوباره تأکید کرد انگلیس ها هرگز صحنه و تهران را به روس ها نخواهند سپرد و خود او نیز خیانت نخواهد کرد. توصیه رضا شاه هم جالب بود: «به هر قیمت مجلس را نگه دارید و گرنه تهران هرج و مرج می شود».

حالا رضا شاه درمی یافت که پارلمان می تواند چه نقشی داشته باشد. او که سید حسن مدرس و دکتر محمد مصدق را ادامه نمایندگی بازداشته و یکی را به تبعید فرستاده و همان جا جان او را هم ستانده و دیگری را به حبس انداخته و مجلس را با دخالت های گسترده از اعتبار و نفوذ انداخته بود تازه می فهمید که مجلس می تواند چه جایگاه یگانه ای داشته باشد و چیست و قوام مُلک تنها به شاه نیست.

قول را گرفت و آخرین توصیه را هم گفت و رفت. روس ها داشتند می آمدند و رضا شاه داشت می رفت . هنوز از استعفای او کسی خبر نداشت و وقتی رفت فروغی وارد دربار شد و تا محمد رضای جوان را دید تبریک گفت. تازه دیگران دریافتند قصه چیست و به ولیعهد دیروز که ناگاه در وسط معرکه می خواست شاه شود خبر داد فردا – ۲۶ شهریور- در مجلس شورای ملی سوگند یاد می کنید.

از قشونی  که رضاشاه طی ۲۰ سال وزارت جنگ و نخست وزیری و سلطنت تقویت و تجهیز کرده بود هیچ کاری برنیامد و طی سه روز – ۳تا ۶ شهریور- فروپاشید.

دیکتاتورها چنان قلمرو عمومی را تنگ و سرکوب می کنند که روز واقعه کسی نیست به فریادشان برسد.

هر چند رضا شاه روز سوم شهریور تظاهر می کرد از حمله روس ها غافل گیر شده اما اتفاقا پیش بینی کرده بود که اگر نمی کرد در تیرماه دستور نمی داد در شمال و در نفاطی مین گذاری شود تا روس ها نتوانند وارد شوند و مین ها هم کاشته شد اما خیلی زود دریافت این کار تنها آنها را جری تر می کند و مقاومتی هم در داخل درنمی گیرد.

 رضا شاه از تهران به اصفهان رفت تا بعد به کرمان و بندرعباس برود و از آنجا با کشتی او را به هند منتقل کنند و سه بار تحقیر شد.

بار اول هنگامی که او را در اصفهان نگاه داشتند و از او خواستند اموال املاک خود را مصالحه کند و قوام الملک شیرازی و دکتر محمد سجادی به اصفهان رفتند و املاک به نام محمدرضا شد. شاه جوان هم اندک زمانی بعد املاک را به اموال عمومی بازگرداند چون می دانست هم روز واقعه به کار نمی آید و هم او را ادامه دهنده راه پدر در تملک املاک نشان می دهد. ۱۲ سال بعد که از کشور گریخت مال چندانی با خود نتوانست ببرد و معلوم است که در ۱۲ سال اول که هنوز دیکتاتور نشده ود مالی نیندوخت و ثروت اندوزی مربوط به بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ است.

تحقیر دوم هنگامی بود که چمدان های او را گشتند تا مبادا جواهرات سلطنتی را ا خود برده باشد.

تحقیر سوم هم هنگامی بود که دریافت قرار نیست به هند بروند. هم هند مستعمره بریتانا بود و هم آفریقای جنوبی و به جای هند او را به جزیره موریس بردند و نهایت کاری که پادشاه ایران توانست انجام دهد انتقال پدر از موریس بد آب و هوا به ژوهانسبورگ بود.

تا پیش از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ یکی از میدان های اصلی تهران ۲۵ شهریور نام داشت تا یادآور آغاز سلطنت محمد رضا شاه باشد. اما آغازین روز شاهی او را باید ۲۶ شهریور دانست که در مجلس شورای ملی سوگند یاد کرد و این انتقال سیمای ایران را از یک کشور اشغال شده و فاقد حکومت به دولتی تغییر داد که با تدبیر فروغی از بی طرفی هم خارج شد و پل پیروزی لقب گرفت و همانی شد که روزولت خواسته بود. همکاری برای مقابله با هیتلر. وقتی انگلستان و روسیه متحد شده بودند ایران چرا سیاست خود را تغییر ندهد؟

۲۵ شهریور را روز جِستن رضاشاه از دست روس ها دانست ولو همان روز فروغی به شاه تبریک گفته باشد اما شاه برای کم رنگ کردن این خاطره باید بر ۲۶ شهریور تاکید می کرد و نکرد.

با پیروزی انقلاب ۵۷ نام میدان ۲۵ شهریور تهران به «رضایی ها» تغییر کرد که یادآور ۴ برادر عضو مجاهدین خلق بود که در رژیم شاه کشته شده بودند. وقتی این سازمان رو در روی جمهوری اسلامی قرار گرفت و منافقین خوانده شد و حادثه ۷ تیر ۶۰ رقم خورد نام میدان هم به ۷ تیر تغییر یافت و حالا هر چند دیگر میدانی به نام ۲۵ شهریور نیست اما از آن باید یاد کرد چرا که ۷۵ سال قبل را فرایاد می آورد که شاه ایران آشفته و سراسیمه چاره ای جز ترک کشور ندید. هر چند که دیگر همچون گذشته محمد علی فروغی در مظان اتهام نمی نشیند…

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس