تاریخ انتشار: ۰۹ فرو ۱۳۹۵

در این سال پرونده هسته‌ای ایران پس از سال‌ها فرازونشیب با تصویب و اجرای برجام، بسته شد. دولت تدبیر و اعتماد با در پیش گرفتن گفتمان اعتدال، توانست درهای خانه ملت در هفتم اسفند به روی حامیان این گفتمان بگشاید.

به گزارش”گذارنیوز” به نقل از صدای ایران  هر دو این رخدادها با مخالفانی روبرو بود که السابقون دولت گذشته قلمداد شده و عنوان «دلواپس» را در فضای سیاسی و رسانه‌ای یدک می‌کشند.

از این رو در انتخاب چهره‌های خبرساز سال گذشته باید این دو اتفاق مهم سیاسی را در نظر داشت چراکه سیاستمداران و بازیگران سیاسی کشور در جریان برجام و انتخابات هفتم اسفندماه حواشی بسیاری را رقم زدند. البته دیپلماسی ایران در مقابله با تروریسم هم روزهای موفقی را در سال گذشته پشت سرگذاشت که مدیون زحمات چهره‌های خبرساز دیگری بود که در ادامه با این چهره‌ها آشنا می‌شوید.

آیت‌الله یزدی؛ رئیس ناکام در انتخابات خبرگان

آخرین خبر در سال ۹۴ از آیت الله‌ محمد یزدی این بود که پس از رأی‌نیاوردن در انتخابات خبرگان در آخرین اجلاسیه مجلس خبرگان گفت: «خوشبختانه برای دوره پنجم خبرگان من رأی نیاوردم و در آینده درخدمتتان نیستم و از این اتفاق خوشحالم و خوشحالم که این بار از دوش من برداشته شد». دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که از دوره دوم مجلس خبرگان در آن حضور داشت ودر سال پایانی در رقابت با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ریاست این مجلس رسیده بود، به این ترتیب با عضویت در این مجلس خداحافظی کرد. البته حذف وی از ترکیب مجلس خبرگان آتی با تحلیل‌های رسانه‌ای مختلفی روبرو شد.

پایان نقش خبرگانی آیت الله مصباح

سال ۹۴ برای آیت‌الله محمدتقی مصباح سال خوشایندی نبود. رهبر معنوی جبهه پایداری که در انتخابات ۹۲ طعم شکست را چشیده و نامزد موردنظرش رأی نیاورده بود، در اسفند ۹۴ طعم شکستی دوباره را مزه کرد و از جمع خبرگان رهبری کنار گذاشته شد. استاد مصباح که کتابِ «آموزش فلسفه»اش از آثار قابل توجه علمی در حوزه است، رئیس مؤسسه امام خمینی (ره) است و شاگردان بسیاری دارد که برخی از آن‌ها از چهره‌های فرهنگی، سیاسی معاصر هستند. اما حتی نامزدهای مورد حمایت او هم در انتخابات مجلس دهم نتوانستند در دو حوزه مهم تهران و قم، وارد خانه ملت شوند.

رکورد زنی آیت الله در انتخابات خبرگان

آیت الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی ازجمله چهره‌های انقلاب است که هر سال می‌توان درباره او نوشت. چراکه او همیشه خبرساز است. هاشمی‌رفسنجانی ۸۱ ساله که زمانی سنش را عاملی برای تایید نشدن صلاحیتش برای انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرده بودند امسال نه‌تنها توانست برای مجلس خبرنگان رهبری کاندید شود بلکه توانست با کسب بیشترین آرا از سوی مردم تهران و به‌ عنوان سرلیست خبرگان مردم به پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برود. اگرچه این حضور بی‌حاشیه هم نبود. چراکه از پیش از انتخابات هفتم اسفندماه برخی رسانه‌های منتقد داخلی، او را نامزد مورد حمایت انگلیس معرفی می کردند. البته طبق معمول آیت‌الله به این حواشی توجهی نکرد و حتی پس از انتخابات در پیام تشکر خویش به مردم ایران گفت: «رقابت‌های انتخاباتی باید تبدیل به رفاقت‌ها و درجهت ساختن ایران و تحکیم پایه‌های نظام باشد». او حالا یکی از گزینه‌های جدی برای ریاست پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری است.

آیت الله جنتی؛ ناظر و بازیگر انتخابات

سال ۹۴، سال خوبی برای آیت‌الله احمد جنتی نبود. ابتدای سال با فوت همسرش آغاز شد. عکس‌های گریان آیت‌الله در مراسم تشییع پیکر همسرش بیانگر علاقه ایشان به همراه زندگی‌اش بود. او روزهای آخر سال را نیز با استرس به پایان رساند. نتیجه انتخابات خبرگان در تهران باب میل او نبود. او توانست به عنوان منتخب شانزدهم مردم تهران و آخرین نفر به مجلس خبرگان راه یابد. اظهارات او در جریان برگزاری انتخابات نیز حاشیه‌ساز بود. زمانی که ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی آغاز شده بود، از تعدد نامزدها ابراز تاسف کرد. او در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت که برخی افراد که حتی سواد از رو خواندن یک صفحه متن عربی را هم ندارند در این انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند که کار آنها جز ایجاد زحمت چیزی نیست. او برخی ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس را نیز قمارباز و مشروب خوار معرفی کرد! آیت الله جنتی در آخرین اجلاسیه چهارمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، از فشار زیادی که بر شورای نگهبان برای بررسی بیش از ۶ هزار نامزد انتخابات در مدتی محدود اعمال شده بود، سخن گفت و خواستار اصلاح قانون انتخابات شد.

آخرین برگ از زندگی آیت الله واعظ طبسی

از آغاز انقلاب تا زمان مرگ، آیت‌الله واعظ طبسی به خاطر حکمی که از سوی امام (ره) داشت تولیت آستان قدس رضوی و نمایندگی ولی فقیه در خراسان را بر عهده داشت. وى علاوه بر خدمت در بارگاه مقدس رضوى در نهادهایی همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبرى، عضویت و ریاست حوزه علمیه خراسان مسوولیت داشت. نقش و وزن قابل توجه ایشان در خراسان رضوی تعادلی را در فضای سیاسی این استان ایجاد کرده بود. آیت‌الله واعظ طبسی که در ۴ دوره مجلس خبرگان رهبری حضور داشت، برای پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری ثبت‌نام نکرد و علت آن را وجود فضلا، علما و دانشمندانی جوان و خوشفکر در این دور از انتخابات عنوان کرد. او عصر ۷ اسفند و پس از آنکه در پای صندوق رای حاضر و رای خود را به صندوق انداخته بود، دچار حمله تنفسی و در بیمارستان امام رضا(ع) بستری شد و در ۱۴ اسفند دعوت حق را لبیک گفت.

حجت الاسلام علم‌الهدی در سمت جدید

حجت الاسلام سیداحمد علم‌الهدی که به خاطر برخی موضع‌اش‌همچون « ائمه جمعه هر شهر امام‌زاده زنده آن شهر است»، «کسی که در انتخابات شرکت نکند، مسلمان نیست» و حمایت از حمله کنندگان به سفارت عربستان توجه افکار عمومی را به خود جلب می‌کرد، همزمان با درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی و نماینده ولی فقیه در استان خراسان، به عنوان گزینه‌ای برای جانشینی ایشان مطرح شد. البته بسیاری گزینه‌های دیگر هم مطرح شده بودند و حتی برخی رسانه‌ها از «شورایی‌شدن» تولیت  خبر می‌دادند. اما در آخر، امام جمعه مشهد درتاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ باحکم مقام معظم رهبری به عنوان نماینده ولی فقیه درخراسان رضوی انتخاب شد. او در مراسم معارفه خود در سمت جدید گفت: «آرزوی دیرینه من برای همجواری با امام هشتم(ع) در سال‌های آخر عمرم محقق شد. لذا از عنایت مقام معظم رهبری برای انتصاب به عنوان نمایندگی ولایت فقیه تشکر می‌کنم».

حجت الاسلام رئیسی در تولیت آستان قدس رضوی

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور است و  قبل از آن، معاون اول قوه‌قضاییه، رئیس سازمان بازرسى کل کشور و دادستان انقلاب اسلامى تهران بود و تولیت آستان مقدس امامزاده صالح تجریش تهران را نیز بر عهده داشت. او در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم از سوی آیت‌الله هاشمی شاهرودی مامور شد به همراه آیت‌الله دری نجف‌آبادی و مصطفی پورمحمدی ادعای حجت الاسلام مهدی کروبی در مورد تجاوز جنسی به بازداشت‌شدگان کهریزک را بررسی کند که در نهایت در گزارش خود با رد این ادعا خواست با تهمت‌زنندگان برخورد قاطع صورت گیرد.  وی در روز ۱۷ اسفند با حکم مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد تا جای آیت‌الله واعظ طبسی را پر کند.

وقتی نوه بنیانگذار انقلاب از ورود به انتخابات منع شد

سیدحسن خمینی، نوه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، یکی از سال‌های پرخبر خود را پشت سر گذاشت. صلاحیت او برای شرکت در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری احراز نشد. همه داوطلبان پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری باید در آزمون علمی شورای نگهبان شرکت می‌کردند مگر نامزدهایی که از اعضای فعلی مجلس خبرگان بوده یا در گذشته در آزمون خبرگانی که از طرف شورای نگهبان برگزار شده شرکت کرده بودند. سید حسن خمینی یکی از غایبان این آزمون بود. او در زمان برگزاری آزمون مشغول تدریس بود و دفترش اعلام کرد که هیچ دعوتی از سید حسن خمینی برای شرکت در امتحان نشده است. نامزدی او در این انتخابات، عدم شرکتش در آزمون و واکنش‌های پس از آن که برخی ردپای هاشمی رفسنجانی را در آن جستجو می کردند از خبرسازترین رخدادهای سال گذشته بود.

نجات‌الله ابراهیمیان؛ سخنگوی مستعفی

در کشور ما که استعفا کمتر معنی دارد، سال ۱۳۹۴ با یک استعفای پرمعنا همراه بود. دی‌ماه امسال و همزمان با روز اعلام نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات هفتم اسفندماه، نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان استعفا داد. این استعفا با گمانه‌زنی‌های بسیاری همراه بود اما گمانه‌زنی‌ها چندان به طول نیانجامید و خود ابراهیمیان که ابتدا قرار نبود دلایل این استعفا را شرح دهد در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد پرده از برخی مسائل داخلی شورای نگهبان برداشت. جملاتی مانند «متاسفانه مساله بررسی صلاحیت‌ها برای من خاطره خوبی نیست»، «اختلاف سلیقه با دبیر شورای نگهبان دارم»، «آیت‌الله جنتی به حقوقدانان شورا، روی خوش نشان نداد»، «در بحث آزمون شاید خیلی متفاوت با کاندیداها برخورد شد، در همین خبرگان کسانی بودند که بدون آزمون وارد انتخابات شدند اما سید حسن خمینی مستثنا شد و شورا تاکید داشت که به دلیل عدم شرکت در آزمون صلاحیت علمی ایشان تایید نشده است. این تبعیضات چگونه توجیه‌پذیراست؟»، از فرازهای مهم گفت‌وگوی او بود.

سردار سلیمانی؛ کابوس داعشی‌ها

نام سردار قاسم سلیمانی را بیشتر در جنگ با داعش در دو جبهه عراق و سوریه شنیدیم، هر چند کارنامه سردار به این دو جبهه خلاصه نمی‌شود. سازمان‌دهی نیروهای شیعی که در کنار ارتش بی‌انگیزه‌ عراق (به‌ویژه بعد از سقوط تکریت) وارد نبردهای نامنظم با داعش شدند، چنان اثرات شگرفی بر جای گذاشت که نه تنها وزن نیروهای مبارز شیعی را تا حد نیروهای پیشمرگ کرد بالا برد بلکه توان و انگیزه ارتش را نیز دوچندان کرد. سهم حاج قاسم و همرزمان ایرانی‌اش در این روند چنان بزرگ بود و چنان اثری بر عقب‌راندن داعش داشت که بازار شایعات درباره شهادت یا زخمی‌شدن سردار را داغ کرد و واکنش‌های بسیاری برانگیخت.سال ۹۴ برای سردار، سال تلاش‌های توان‌فرسا در جبهه دفاع از حریم اهل بیت (ع) در عراق و سوریه و مبارزه علیه نیروهای تکفیری داعش بود.

سردار شهید؛ حسین همدانی

سردار شهید حسین همدانی از سرداران برجسته مدافع حرم در سوریه و فرماندهان اثرگذار بر نیروهای مبارز سوری، در ۱۶ مهر در نزدیکی حلب به شهادت رسیدند. سردار از سال ۱۳۹۰ در سوریه حضور داشت و نقش مهمی را در سازمان‌دهی مردمی علیه داعش و جبهه‌النصره بازی کرد. یکی از همرزمانش سردار ابووهب می‌گوید: «این شهید صرف نظر از امنیت در حرم حضرت زینب (س)، سازماندهی، برنامه‌ریزی برای ارتش سوریه وتشکیل بسیج مردمی در سوریه را عهده دار بود و نیروهای ۱۶ استان سوریه را به تفکیک سازماندهی کرد. سردار شاه رگ حیاتی دشمن در نوار حماس را که از طریق آن صهیونیسم و جبهه النصره تامین مالی و تجهیزاتی می‌شدند از بین برد». تکفیری‌ها و جبهه‌النصره یک بار محل سکونت وی را که به همراه خانواده در سوریه به سر می‌برد، به گلوله بستند.

مولاوردی؛ بانوی حقوقدان کابینه

شهیندخت مولاوردی چهارمین حقوقدان کابینه دولت تدبیر و امید است. تلاش و حمایت‌های او به عنوان معاون زنان و امور خانواده رییس جمهور برای احقاق حقوق زنان و دختران ایرانی برای برخی خوشایند نبود. از همان زمان که برای حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقات والیبال تلاش کرد، برخی رسانه‌ها برای او شمشیر را از رو بستند. در دی ماه سال گذشته نیز هفته نامه یالثارات ارگان خبری انصار حزب‌الله در مطلبی از سیاست‌های معاونت زنان انتقاد و از لفظی رکیک برای مولاوردی استفاده کرد. پاسخ مولاوردی به این نشریه و هتاکی مجدد این نشریه نسبت به معاون رییس جمهور، هیات نظارت بر مطبوعات را مجبور ساخت علیرغم تذکرات قبلی، این نشریه را لغو مجوز کند.

زاکانی؛ رئیس همیشه مخالف کمیسیون برجام!

نماینده مجلسی که در دوران احمدی‌نژاد به معروفیت رسید، در سال ۹۴ بیش از همه با هیاهویی که بر گرد مسأله برجام ایجاد کرد، شناخته می‌شود. دبیرکل جمعیت رهپویان که ریاست‌اش بر کمیسیون ویزه بررسی برجام را باید با چهره‌ در حال  نیشخندش به ظریف به یاد آورد، از کسانی بود که به همان اندازه که برای حمایت از احمدی‌نژاد انرژی سیاسی صرف کرد؛ در مخالفت پوشیده و آشکار با دولت روحانی نیز از هیچ تلاشی دریغ ننمود. او در کمیسیون بررسی برجام چنان عرصه را بر تلاش‌های تیم‌ مذاکره‌کننده تنگ کرد که صدای همه در آمد. ایرادات این کمیسیون و بعد اتهام به قرارداد نفتی عقدشده در دولت روحانی چنان پرسروصدا بود که همه را به تعجب وا داشت. در پایان سال ۹۴، دبیرکل جمعیت رهپویان و مدیر نشریه «پنجره» در انتخابات مجلس دهم از سوی مردم تهران رای لازم را به دست نیاورد و از مجلس دهم کنار گذاشته شد.

خداحافظی مرد لابی‌های مجلس

محمدرضا باهنر با ۷ دوره سابقه نمایندگی مجلس که به او عنوان «شیخ الوکلایی» را داده بود، از حضور در رقابت‎‌های دهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی خودداری کرد. او که گفته بود ترجیح می دهد در اوج از سیاست خداحافظی کند، به جای آنکه بازیگر این دور از رقابت‌ها باشدف کوشید تا بازیگردانی کند. او به عنوان دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، نقش خلف صالح خود حبیب الله عسگراولادی را در همگرایی اصولگرایان ایفا کرد اما همچون او در این کار ناکام ماند، چرا که باز هم شاهد لیست های موازی در این دور از انتخابات بودیم. بدتر آنکه علی رغم پیش بینی او درباره پیروزی اصولگرایان، این طیف سیاسی در تهران شکست سنگینی خورد و حتی یکی از نامزدهای این لیست هم نتوانست به مجلس دهم راه یابد! اینجا بود که معنی «خداحافظی در اوج»، برای تحلیل گران تصمیمات مرد لابی های مجلس، عیان شد.

بهرام بیرانوند و حریف طلبی در مقابل ظریف

یکی از پربازتاب‌ترین اتفاقات سال گذشته دست دادن تصادفی محمد جواد ظریف با باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، در جریان شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود. این اتفاق باعث اعتراض شدید برخی از اعضای جبهه پایداری مانند بهرام بیرانوند در مجلس شد. او در اولین جلسه کاری مجلس پس از این اتفاق با داد و بیداد در صحن علنی مجلس گفته بود «ظریف با اجازه چه کسی با اوبامادست داده است؟ دقیقا زمانی که هزاران حاجی در منا در آغوش مرگ افتادند آقای ظریف هم در آغوش اوباما و وزیرخارجه آمریکا افتاد! آقای ظریف غلط زیادی کرده اگر به عنوان وزیر خارجه چنین کاری کرده و دلش خواسته با رئیس‌جمهورآمریکادست بدهد!» اگرچه رئیس آن جلسه از مجلس -حجت الاسلام حسن ابوترابی‌فرد- میکروفن او را قطع کرد و از او خواست که شأن وزیر امور خارجه را نگاه دارد، اما بیرانوند با صدای بلند به اعتراض‌های خود ادامه داد و گفت: «آمریکا قصد ریشه‌کنی ملت ایران را دارد، به اندازه یک جوجه خروس غیرت داشته باشید! ملت غیور ایران این رفتارها را نمی پسندند». این سخنان پای او را به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان باز کرد. بیرانوند در این دور از انتخابات، رای لازم را کسب نکرد و از ورود به مجلس دهم بازماند.

تهدیدهای روح الله حسینیان

بی‌شک مهمترین رویداد سال ۱۳۹۴، تصویب و اجرای برجام بود. اما خود برجام هم بی‌حاشیه نماند. یکی از حواشی مهم این اتفاق تهدید علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران توسط روح‌الله حسینیان، نماینده عضو جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی بود. حسینیان که به صحبت‌ها و نطق‌های تند در مجلس و بیرون از آن معروف است این بار به شهادت دیگر نمایندگان صالحی را تهدید کرده بود که او را در قلب راکتور آب سنگین اراک با سیمان دفن می کند. غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و عضوکمیسیون ویژه بررسی برجام، درصفحه اش دراینستاگرام درباره این اتفاق نوشت: «شیخ روح الله حسینیان دکتر صالحی را تهدیدکرد « تو رو بتن می گیریم». تهدیدی که صالحی را عصبانی کرد. از حسینیان پرسیدم چرا این حرف را زدی ؟ گفت میخواستم عصبانیش کنم که موفق شدم.» اگرچه حسینیان خود درباره این اتفاق نظر دیگری دارد و گفته که حرفش جدی نبوده است.  همان روز  حسینیان به علت حمله قلبی در بیمارستان بستری شد و علی‌اکبر صالحی از اولین افرادی بود که بر بالین او حاضر شد.

نادر قاضی‌پور در تیررس شکایت نمایندگان زن مجلس

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حواشی بسیاری در برداشت اما هیچ‌کدام از آنها به پای حواشی ایجادشده درنتیجه انتشار فیلمی از یکی از سخنرانی‌های انتخاباتی «نادر قاضی‌پور» نمی‌رسد. در این سخنرانی نماینده مردم ارومیه در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از الفاظی درباره زنان و فضای مردانه مجلس استفاده می کند که هیچ رسانه ای قادر به انتشار متن کامل سخنانش نبود. اتهاماتی که او در این سخنرانی عنوان کرد هم منجر به شکایت قدرت الله علیخانی نماینده قزوین در مجالس ششم و هفتم شد و هم جمعی از نمایندگان زن مجلس از او  به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و قوه قضاییه شکایت کرده و منتظر بررسی این شکایات در سال جدید هستند. برخی نیز پیشنهاد رد اعتبارنامه وی در مجلس دهم را عنوان کرده اند.

مهدی هاشمی در چهار دیواری اوین

نام بزرگترین پسر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از حواشی انتخابات سال ۸۸ بر سر زبانها افتاد. کسی که رسانه‌های جناح اصول‌گرا، او را یکی از تهییج‌کنندگان اختلافات پس از انتخابات می‌نامیدند. او پس از پشت سر گذاشتن چندین محاکمه، از سوی دادگاه در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ به جرم‌ اختلاس، ارتشاء و مباحث امنیتی به ۱۰ سال زندان محکوم شد. وی در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ برای اجرای حکم روانه زندان اوین شد. اما خبرسازی درباره او حتی در چهار دیواری اوین نیز پایان نیافت و برخی گفته‌هایش در ملاقات با اعضای خانواده و مرخصی‌هایش همچنان از سوی رسانه‎ها دنبال می شود.

متهم نفتی در معرض اعدام

در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی سال ۱۳۹۴ سال مهمی محسوب می‌شود. در این سال دادگاه بابک زنجانی یا همان متهم نفتی برگزار و درنهایت برای او حکم اعدام صادر شد. حکمی که اگرچه قطعی نشده اما به باور بسیاری چوبه دار، مقصد نهایی زنجانی است. شاید سال پیش رو برای زنجانی نقطه پایان باشد، اما شاید نتوان امسال را نه سال نقطه پایان بر مفاسد اقتصادی و نه سال نقطه پایان برای بازگشت پول‌های حاصل از فروش نفت توسط زنجانی به کشور دانست. چه آنکه به گفته امیرعباس سلطانی، از اعضای کمیته رسیدگی به پرونده بابک زنجانی در مجلس گفته است که ۱۲ نفر از اعضای دولت قبل شریک جرم زنجانی هستند درصورتی‌که آنها همچنان از حاشیه امن برخوردار هستند. همچنین هنوز از ۲ میلیارد یورو پول نفتی که زنجانی باید به کشور برگرداند خبری نیست و محاکمه او هم کمکی به این قضیه نکرد چراکه بخش بزرگی از دفاعیات او صرف اتهام‌زنی به دیگران ازجمله بیژن زنگنه، وزیر نفت شد. حالا اموال او به مزایده گذاشته شده و خودش منتظر رای قطعی دادگاه است باید دید سال ۱۳۹۵ سرنوشت زنجانی را مانند شهرام جزایری رقم می‌زند یا مه‌آفرید امیرخسروی.

باز هم محمود احمدی‌نژاد

گویا قرار نیست حواشی و خبرسازی‌های محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق کشورمان تمام شود. برای احمدی‌نژاد که چندی است کمتر اظهارنظر می‌کند، سال ۱۳۹۴ سال سرنوشت‌سازی بود. او قبل از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، چندین بار اعلام کرد که نقشی در این انتخابات نخواهد داشت اما بیش از نیمی از اعضای کابینه‌اش در این انتخابات نامزد شدند. او که یکبار به طنز درباره نامزدهای مجلس گفته بود، «نامزدها هم در دوران نامزدی و هم پس از آن با هم مهربان باشند»، در جمع طرفدارانش شکست اصولگرایان در این انتخابات را پیش بینی کرده و در سخنانی که بعدا تکذیب شد، گفته بود: چهره‌های درجه سه اصلاح‌طلبان، اصولگرایان را در انتخابات شکست خواهند داد. آخرین سخنرانی وی در سال ۹۴ درجمع مردم ورامین و بدون کسب مجوز از وزارت کشور بود که ضمن انتقاد به توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی گفته بود: «خاک بر سر آن سیاستمدار که فقط از راه دور دستور می‌دهد و انگار نه انگار که مردمی نیز وجوددارند».

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس