تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴

سخنگوی کمیسیون انتخابات عربستان دوشنبه اعلام کرد دست کم ۲۰ زن سعودی در نخستین انتخاباتی که زنان حق نامزد شدن در آن را داشتند به شوراهای شهر راه یافتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ریاض ،‌جدایه القحطانی با ارائه گزارشی در خصوص انتخابات روز شنبه  اعلام کرد:« زنانی که تاکنون انتخاب شده اند دست کم ۲۰ نفر هستند.»

این انتخابات نخستین انتخاباتی است که زنان هم به عنوان نامزد و هم رای دهنده توانستند در آن شرکت کنند.

به گفته وی ،‌شمار انتخاب شدگان احتمالا به ۲۱ نفر بالغ خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون انتخابات عربستان تصریح کرد :«‌آرا یک نامزد زن  و یک  نامزد مرد در یکی از حوزه های انتخابیه برابر شده است و قرار است در سه روز آینده برای انتخاب یکی از این دو قرعه کشی شود.»

انتخابات شنبه که واشنگتن آن را مرحله ای تاریخی توصیف کرد مرحله  مهمی محسوب می شود زیرا عربستان سعودی آخرین کشور جهان است که شهروندان زن آن حق رای دادن  و یا نامزد شدن در انتخابات را نداشتند.

این ۲۰ زن کمتر از یک درصد رای دهندگان را تشکیل می دهند : ۲۱۰۶ کرسی در ۲۸۴ حضور انتخابابیه با هم رقابت می کردند. شوراهای شهر در عربستان اختیارات محدودی دارند و تنها شوراهایی در این کشور هستند که نمایندگان منتخب را شامل می شوند.

بیش از ۹۰۰ زن جزو ۶۴۴۰ نامزد رقابت کننده در این انتخابات

بودند . حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرد  ۱۸ سال و بالاتر برای رای دادن نام نویسی کرده بودند . ۱۱۹ هزار نفر از این افراد را زنان تشکیل می دادند.

مشارکت زنان در برخی از مناطق کشور به ۸۰ درصد رسید که بسیار بالاتر از سطح مشارکت در سطح ملی است که بنابراعلام دولت ۴۷ و چهار دهم درصد است .زنان در  عربستان  با محدودیت های بسیاری مواجه هستند و حتی نمی توانند رانندگی کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس