تاریخ انتشار: ۲۱ اسف ۱۳۹۳

اختلاف نظر دولت و کنگره آمریکا درباره ایران بعد از نامه سناتورهای جمهوری خواه به رهبران جمهوری اسلامی تشدید شده است. ۱۶۰ هزار امضاء برای پیگرد سناتورها به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا بیش از ۱۶۰ هزار نفر روز چهارشنبه با امضای طوماری در پایگاه اینترنتی کاخ سفید، ۴۷ سناتور جمهوری خواه را که […]

اختلاف نظر دولت و کنگره آمریکا درباره ایران بعد از نامه سناتورهای جمهوری خواه به رهبران جمهوری اسلامی تشدید شده است.

جان کری

۱۶۰ هزار امضاء برای پیگرد سناتورها
به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا بیش از ۱۶۰ هزار نفر روز چهارشنبه با امضای طوماری در پایگاه اینترنتی کاخ سفید، ۴۷ سناتور جمهوری خواه را که به مقامات ایران درباره مذاکرات هسته ای نامه نوشته اند ، به خیانت متهم کردند و پیگرد قضایی آنها را خواستار شدند.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا به نقل از خبرگزاری فرانسه، نمایندگان آمریکا با نامه سرگشاده به مقامات ایران که روز دوشنبه منتشر شد، طوفانی سیاسی در آمریکا به راه انداخته اند که هدف از آن هشدار به ایران بود که هرگونه توافق بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران امکان دارد توسط رئیس جمهور آینده آمریکا به ویژه در صورتی که کنگره به آن مجوز نداده باشد، لغو شود.
سیاست کاخ سفید این است که هنگامی که امضا کنندگان طومارهایی که در پایگاه اینترنتی آن ایجاد می شود ، به ۱۰۰ هزار نفر برسد، به آنها پاسخ بدهد. این طومار به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا فرصتی اضافی ارائه می کند تا نامه سناتورهای جمهوری خواه را که وی پیش تر آن را نامناسب خوانده بود، محکوم کند.
بر اساس این طومار، ۴۷ سناتور جمهوری خواه از جمله سه نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ، با نقض قانون لوگان، مرتکب خیانت شده اند. قانون لوگان که تاریخ آن به سال ۱۷۹۹ باز
می گردد ، شهروندان بدون صلاحیت (قانونی) را برای مذاکره با دولت های خارجی منع می کند.
از سال ۱۸۰۳ تاکنون هیچ کس در آمریکا به نقض قانون لوگان متهم نشده است و نمی توان تصور کرد که سناتورهای جمهوری خواه به این اتهام پشت میله های زندان قرار بگیرند.
با وجود این، طومار ماهیت جنجالی نامه سناتورهای جمهوری خواه را آشکار می کند و حتی برخی از نمایندگان جمهوری خواه نیز از آن ابراز تاسف کرده اند.
جف فلیک، یکی از هفت سناتور جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا که این نامه را امضا نکرده است، در سخنانی در رادیو ان پی آر آمریکا گفت مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران در حالت عادی نیز به اندازه کافی دشوار است، من فکر نمی کنم که پیچیده تر کردن مسائل کار مناسبی باشد. 

نامه جمهوریخواهان باعث تضعیف رهبری آمریکا می شود   
اسوشیتدپرس در گزارشی از واشنگتن به قلم کن توماس نوشت : هیلاری کلینتون روز چهارشنبه تلاش کرد نامه جمهوریخواهان سنا را درباره مذاکرات هسته ای با ایران به محکی برای رقابت تبلیغاتی سال ۲۰۱۶ تبدیل کند و گفت هیچکس امید ندارد با تایید یک موافقتنامه در این زمینه به رئیس جمهور آمریکا تبدیل شود.
کلینتون برای دومین بار طی چند روز اخیر به انتقاد از نامه جمهوریخواهان به مقامات ایران پرداخت. نخستین اظهارات وی در این باره در کنفرانسی خبری در سازمان ملل متحد مطرح شد که تحت الشعاع سوال هایی درباره استفاده وی از صفحه ایمیل غیر دولتی در زمان تصدی وی در وزارت خارجه قرار گرفت.
کلینتون در پیامی که در صفحه توییتر وی منتشر شده است اعلام کرد :« نامه جمهوریخواهان به مقامات ایران باعث تضعیف رهبری آمریکا می شود. هیچکس فکر نمی کند اگر چنین موافقتنامه ای را امضا کند رئیس جمهور آمریکا خواهد شد.
در این نامه به مقامات ایران هشدار داده شده است اگر کنگره یک موافقتنامه هسته ای را تایید نکند ، این موافقتنامه ممکن است با پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما ، منقضی شود. این نامه می تواند به یک منبع اختلاف در رقابت تبلیغات ریاست جمهوری آینده باشد. دموکرات ها با انتقاد از این نامه ، آن را نوعی تلاش برای تضعیف دولت اوباما می دانند که در حال مذاکره با ایران به منظور دستیابی به یک موافقتنامه هسته ای با تهران است. از سوی دیگر جمهوریخواهان هشدار داده اند یک موافقتنامه با ایران ممکن است منجر به تبدیل شدن ایران به یک کشور دارای سلاح هسته ای شود.
کلینتون گفت این نامه با رهبری آمریکا هماهنگی ندارد و به ضرر رئیس جمهور آمریکا در بحبوحه مذاکرات با ایران است.

نامه به ایران برای تام کاتن یک شکست نبود  
واشنگتن پست نوشت: نامه جمهوری خواهان به ایران هر نتیجه ای که داشته باشد، برای تام کاتن سناتور جوان پیروزی بزرگی برای شناخته شدنش بود.
پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی در مطلبی به قلم پل والدمن نوشت: اکنون تعداد زیادی از آمریکایی ها از جمله برخی از جمهوری خواهان معتقدند بازی ایران تام کاتن سناتور جمهوری خواه ایده وحشتناکی است. اعتقاد بر این است که چهل و شش سناتور جمهوری خواه دیگرکه نامه کاتن را برای دولت ایران امضا کردند، در اصل تلاش کردند در مذاکرات هسته ای ایران کارشکنی کنند و درباره عواقب و دیگر موضوعات مربوط به آن فکر نکرده بودند. آنها اکنون آرزو دارند، پیش از ارسال این نامه همه جوانب موضوع را بررسی می کردند. این اقدام جمهوری خواها ن نه تنها با انتقاد شدید کاخ سفید و لیبرال ها مواجه شد، بلکه تحلیلگران میانه رو و کارشناسان سیاست خارجی نیز معتقدند این اقدام آنها به تندروها و حتی برخی از محافظه کاران ایران که درباره توافق هسته ای نگران بودند، کمک کرده است. اکنون دموکرات های جنگ طلب راحت تر از گذشته می توانند با باراک اوباما برای حل این موضوع مهم همکاری کنند.
همه معتقدند این اقدام جمهوری خواهان یک شکست کامل است. اما خود تام کاتن می گوید« این نامه تاثیرات بسیاری دارد.»
شاید به این علت که اکنون نام تام کاتن بر لبان بسیاری است و به طور قطع از وی تقاضاهای بیشتری برای مصاحبه تلویزیونی می شود که حتی ممکن است بیشتر از چیزی باشد که وی آرزوی آن را داشته است. علاوه بر این، کاتن نشان داد که یک سناتور که فقط چند ماه روی کار آمده است، می تواند با اندک ابتکارعمل و خلاقیتی به کارهای مهم دست بزند. هر چقدر انتقادها از وی بیشتر باشد، وی از نظر تی پارتی قهرمان تر جلوه خواهد کرد.
باید خاطرنشان کرد که در ایالت آرکانزاس لایحه ای ارائه شده است که بر اساس آن کاتن می تواند در سال ۲۰۲۰ هم برای عضویت در سنا نامزد شود و هم انتخابات ریاست جمهوری.
این روزنامه در ادامه با اشاره به پیشینه کاتن و موضع گیری هایش در موضوعات مختلف نوشت، در رقابت های انتخابات ۲۰۱۴ وی به رای دهندگان گفت دولت اسلامی با گروه های قاچاق مواد مخدر در مکزیک همکاری دارد و به زودی به آرکانزاس حمله خواهد کرد. در واقع وی موضع گیری های جنون امیزی در مسائل مختلف دارد. اکنون به نظر می رسد کاتن آماده است تا به جیم دمینت -سناتور از ایالت کارولینای جنوبی-دیگری تبدیل شود. دمینت در دوره حضورش در کنگره رهبر جناح راست جمهوری خواهان شد و اغلب تلاش می کرد رهبری حزبش را کم رنگ کند و حتی گاهی به طور مستقیم با آن مخالفت می کرد. به عنوان مثال وی از تلاش های تی پارتی برای شکست دادن هم حزبی هایش در رقابت های اولیه انتخاباتی حمایت کرد. زمانی که وی کنگره را ترک کرد، رئیس بنیاد هریتیج شد و خیلی زود آن جا را مکانی برای تندروها کرد.
مایکل بچمن سناتور جمهوری خواه معتقد است حتی اگر کاتن بخواهد از رویه دمینت پیروی کند، آغاز خوبی نداشته است. همیشه فضای مناسبی برای سیاستمداران وجود دارد تا اعتقادات خود را مطرح کنند، اما اگر قصد داشته باشند دیدگاه خود را مطرح کنند باید تاثیرگذاری واقعی نیز داشته باشند. کاتن از طریق نامه به دولت ایران توانست اکثر همکارانش را با مسیر اشتباهی که انتخاب کرده بود، همراه سازد و به عبارت دیگر در این ماموریت پیروز شد هرچند این ماموریت شکست بزرگی برای جمهوری خواهان بود. این احتمال که وی بخواهد این مسیر را ادامه دهد و این که حتی سناتورهای دیگر جمهوری خواه نیز بخواهند این رویه را ادامه دهند، شگفت آور نخواهد بود.

نامه جمهوریخواهان به ایران موثرترین واکنش نبود     
سناتور جمهوریخواه آمریکا جان مک کین یکی از امضا کنندگان نامه بحث برانگیز به مقامات ایران، اذعان کرد این نامه احتمالا شیوه ای برای ابراز سرخوردگی در این باره نبوده است که اوباما با کنگره در مذاکرات هسته ای با تهران همکاری نمی کند.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی خبرگزاری صدا و سیما ، پایگاه اینترنتی هیل نوشت : مک کین به فاکس نیوز گفت:« آنچه این نامه انجام داد این بود که به ایرانی ها اعلام کند هر توافقی بدست آورند ، کنگره آمریکا در آن ایفای نقش می کند.»
مک کین گفت :« شاید نوشتن این نامه بهترین کار نبود اما من فکر می کنم که ایرانیان باید بدانند که کنگره لازم است در بررسی توافقی در این اندازه ، نقش داشته باشد.»
سناتور جمهوریخواه تام کاتن از ایالت آرکانزاس هدایت گروهی متشکل از ۴۷ سناتور جمهوریخواه را به عهده دارد که این نامه را امضاء کردند. در این نامه به مقامات ایران هشدار داده شد هر توافقی که موافقت کنگره را نداشته باشد ممکن است در آینده از بین برود.
تعدادی از دموکراتها و کارشناسان سیاست خارجی ارسال این نامه را تلاشی برای تضعیف رئیس جمهور آمریکا می دانند.
اوباما، بایدن معاون رئیس جمهور و هیلاری کلینتون وزیر سابق امور خارجه آمریکا که تصور می شود از افراد پیشتاز در انتخابات ریاست جمهوری باشد ، از جمله افراد عالی رتبه حزب دموکرات هستند که علنا از این نامه انتقاد کرده اند.
مک کین افزایش جناح گرایی را موجب بوجود آمدن شرایطی دانست که موجب نوشتن این نامه شد.
وی گفت :« اقدامات یک جانبه رئیس جمهور در مورد مهاجرت و عادی سازی رابطه دیپلماتیک با کوبا شواهدی در این باره هستند که رئیس جمهور از همکاری با کنگره خودداری می کند.
این وضع همچنین نشانه ای از فقدان کلی اعتماد بین ما جمهوریخواهان و رئیس جمهور است.»
این قانونگذار آمریکایی افزود :« این وضع ، محیطی مسموم در اینجا بوجود آورده است که گاهی اوقات باعث می شود ما شاید به موثرترین شکل واکنش نشان ندهیم.»

سناتورهای آمریکایی موضع تدافعی به خود گرفته اند 
انتقادها از سناتورهای جمهوری خواه آمریکایی که به ایران نامه فرستاده اند، افزایش یافته است.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از تلاش گروهی از سناتورهای جمهوری خواه این کشور برای جلوگیری از (دستیابی) به توافق هسته ای با ایران انتقاد کرد؛ جان کری گفت این قانونگذاران با فرستادن نامه به تهران، مرتکب اشتباه شده اند. آمریکا و پنج قدرت جهانی سرگرم گفتگو با ایران هستند تا برنامه هسته ای این کشور را مهار کنند.
پتی کالهین، خبرنگار شبکه گزارش داد جمهوری خواهانِ مجلس سنای آمریکا بعد از فرستادن نامه سرگشاده به حاکمان ایران، که بسیاری معتقدند با هدف نابودی مذاکرات بر سر برنامه هسته ای این کشور بوده است، اکنون موضع تدافعی به خود گرفته اند. یک مقام آمریکایی گفت: «این نامه، هدفی غیر از جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی ندارد». با وجود این، تنها با نگاهی ساده به عناوین روزنامه های آمریکا می توان دریافت که فرستادن این نامه، نتیجه معکوس داشته است. دموکرات ها و حتی برخی جمهوری خواهان می گویند این نابجا بود که چهل و هفت نفر از جمهوری خواهان به ایران هشدار دهند که رئیس جمهور آینده آمریکا می تواند توافق (هسته ای) را کنار بگذارد، یا کنگره می تواند تغییراتی در این توافق (احتمالی) ایجاد کند.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت ادعای مطرح شده در این نامه، صحت ندارد. وی افزود: «این درست نیست که کنگره می تواند شروط توافق را هر زمان که بخواهد، تغییر دهد؛ این ادعا کاملاً اشتباه است. آنها حق ندارند توافقی را که بین حاکمان اجرایی دو کشور حاصل شده است، اصلاح کنند».
جان کری روز یکشنبه برای ادامه مذاکرات، سفر خواهد کرد. بسیاری از تحلیلگران نیز معتقدند این نامه بر روند گفتگوها اثر نمی گذارد، اما در صورتی که توافق حاصل نشود، به سود ایران خواهد بود. «آلِکس وطنخواه»، کارشناس مؤسسه خاورمیانه می گوید: «با فرستادن این نامه، کار برای ایرانی ها احتمالاً ساده تر شد که بگویند نه، نه، ما در همه این مدت از مواضع خود کوتاه آمدیم؛ این شما (آمریکایی ها) بودید که اختلافات داخلی داشتید. اکنون که نامه فرستاده شده است، در صورتی که تا فصل تابستان امسال توافقی حاصل نشود، احتمال پابرجا ماندن نظام تحریم ها را به مراتب دشوارتر خواهد کرد. تصور اینکه روسیه و چین بخواهند نه با اوباما که با تندروها در حزب جمهوری خواه همکاری کنند، دشوار است».
اکنون، احتمال همکاری دموکرات ها با جمهوری خواهان نیز کمتر شده است؛ این بدین معنا است که قطع نظر از گفته ها و نوشته های برخی سناتورها، در صورت دستیابی مذاکره کنندگان به توافق، احتمال اینکه توافق ماندگار باشد، بیشتر خواهد بود. 

مشاجره کری و کنگره درباره مذاکرات هسته‌ای ایران 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، جان کری وزیر امور خارجه و کنگره آمریکا روز چهارشنبه درباره قانونی بودن و ارزش دیپلماتیک توافق سیاسی بین المللی درباره پرونده هسته ای ایران بین قدرت های بزرگ و تهران مشاجره کردند.
اختلاف نظر دولت دموکرات و کنگره جمهوری خواه آمریکا درباره ایران از سه روز قبل بعد از نامه سناتورهای جمهوری خواه به رهبران جمهوری اسلامی تشدید شده است.
آنها در این نامه از توافقی که ایرانی های و گروه پنج به اضافه یک ( آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان ) برای رسیدن به آن تا ۳۱ ماه مارس تلاش می کنند، انتقاد کردند.
مذاکره کنندگان به آخرین مراحل گفتگوها رسیده اند. مذاکرات قرار است ۱۵ مارس در لوزان سوییس از سر گرفته شود.
جان کری، بازیگر اصلی این مذاکرات بین المللی در کمیسیون امور خارجی مجلس از نامه « غیر مسئولانه » و « عجیب » نمایندگان جمهوری خواه انتقاد و درباره این اقدام پارلمانی استثنایی ابراز تردید کرد.
قبل از جان کری، باراک اوباما رئیس جمهور، جو بایدن معاون او و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین و نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ این نامه و هدف آن را محکوم کرده بودند.
۴۷ نفر از ۵۴ سناتور جمهوری خواه که به مذاکرات بین المللی درباره پرونده هسته ای ایران به شدت بد بین هستند، در نامه سر گشاده روز دوشنبه خود به « رهبران جمهوری اسلامی ایران » هشدار دادند فقط کنگره اختیار لغو قطعی تحریم های آمریکا را دارد که بر اساس قوانین سال های گذشته تصویب شده است.
آنها همچنین با توافق احتمالی و تفاهم سیاسی بین گروه پنج به اضافه یک و ایران مخالفت کردند.
اما جان کری معتقد است این نامه « احتمال دارد اعتمادی را که دولت های خارجی در هزاران توافقنامه مهم به آمریکا و دیگر کشورها دارند، از بین ببرد .»
جان کری این نامه را که « رویه سیاست خارجی آمریکا در دو قرن گذشته » را نقض می کند، محکوم و تاکید کرد این نامه « به جهان می گوید که اگر می خواهید به آمریکا اعتماد کنید باید با ۵۳۵ عضو کنگره وارد معامله شوید .»
رئیس جمهور آمریکا اغلب در زمینه دیپلماسی ابتکار عمل را در دست دارد اما در یک نظام قانون اساسی که قوا در آن به صورت دقیق تفکیک شده اند این کنگره است چنین تصمیم های به ویژه آنچه که به بیانیه های جنگی، تصویب پیمان ها و تصویب و لغو تحریم ها مربوط می شود در کنگره گرفته می شود.
جان کری اذعان کرد « واضح است که پیمان های رسمی باید با توافق و تایید سنای آمریکا امضا شود. این مطابق قانون اساسی است. اما بسیاری از تفاهم نامه ها و توافق های بین المللی را شامل نمی شود .»
وزیر امور خارجه آمریکا با رد « حق کنگره برای تغییر توافق حاصل شدن بین دو دولت و رهبران دو کشور » اعلام کرد در صورت توافق بین ۱+۵ و ایران « این درست نیست که بگوییم کنگره می تواند عبارات یک توافقنامه را در هر زمانی تغییر دهد. این کاملا نادرست است .»
باب کورکر، سناتور جمهوی خواه در پاسخ به او گفت: « من بسیار متاسفم که شما اظهارات خود را مبنی بر اینکه هر نوع توافقی باید به تصویب و رای کنگره برسد، زیر پا می گذارید. من فکر می کنم همه به شدت متاسفیم .»
و رند پل همکار او گفت: « من نمی توانم از درس قانون اساسی دولتی که بارها اصول آن را نقض کرده است قدردانی کنم .»
سناتورها در نامه خود به ایران اعلام کردند هر چند باراک اوباما می تواند تحریم های آمریکا علیه ایران را به حالت تعلیق در آورد اما جانشین او از ژانویه ۲۰۱۷ احتمال دارد آنها را به سادگی از سر بگیرد چون هر توافقی که به تصویب کنگره نرسد به عنوان یک فرمان اجرایی باقی خواهد ماند.
جان کری با تعجب گفت: « در صورتی که همه کشورهای گروه پنج به اضافه یک اعلام کنند توافق خوب است و باید اجرا شود من دوست دارم ببینم رئیس جمهور آتی چگونه آن را به اسم آمریکا لغو می کند. چنین اتفاقی هرگز روی نخواهد داد .»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس