تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۴
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:

مارک تونِر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: نکته دوم این است که گزارش جدید آژانس با اصولی که آمریکا از مدت ها پیش بر لزوم رعایت آنها تاکید کرده است سازگار است.

به گزارش “گذارخبر” «مارک تونر» سخنگوی وزات امور خارجه آمریکا که در کنفرانس خبری شرکت کرده بود، گفت: بعد از بررسی گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موضوع ابعاد احتمالی فعالیت های هسته ای ایران در گذشته به شورای حکام گروه پنج بعلاوه یک هم قطعنامه ای را در خصوص این موضوع و این بخش از فعالیت های هسته ای ایران صادر خواهد کرد و این قطعنامه با نگاه مبتنی بر بستن این پرونده تنظیم خواهدشد.

در ادامه این کنفرانس خبری، یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرسید: گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام تحویل داده شد من امیدوارم با وجود آن که هنوز دو هفته تا زمان انتشار رسمی این گزارش توسط دبیر کل آژانس زمان باقی مانده است شما بتوانید به برخی از سئوالات درباره این گزارش پاسخ دهید.

خبرنگار افزود: خلاصه این گزارش نشان می دهد که آژانس بین المللی انرژی اتمی، بخشی از فعالیت های مرتبط با توسعه تجهیزات انفجار هسته ای که قبل از سال دو هزار در ایران انجام شده است بعنوان تلاش هماهنگ شده توصیف و ارزیابی کرده است و بخشی از این فعالیت ها هم بعد از سال دو هزار و سه انجام شده اند. آژانس همچنین تخمین زده است که این فعالیت ها فراتر از مراحل اولیه و سطح عملی و دستیابی به توانایی های فنی مربوطه فراتر نرفته اند. آژانس هیچ سند متعبری مبنی بر تلاش ایران برای توسعه تجهیزات ویژه انفجارهای هسته ای بعد از سال دو هزار و نه در اختیار ندارد.

سئوالی که مطرح است این است که آیا دولت آمریکا این ارزیابی را می پذیرد؟ آیا به باور دولت آمریکا این گزارش می تواند ایران را ملزم کند که نگرانی های موجود را درباره ابعاد گذشته فعالیت های هسته ای خود مورد توجه قرار دهد و این نگرانی ها را رفع کند؟

مارک تونِر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پاسخ داد: بله سئوالات زیادی وجود دارند اما اجازه دهید بگویم آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز گزارش خود را درباره ابعاد نظامی احتمالی در فعالیت های هسته ای ایران به شورای حکام ارائه کرد که ما آن را «پی ام دی» یا «ابعاد نظامی فعالیت های هسته ای ایران در گذشته» می نامیم. ما هم این گزارش را دریافت کرده ایم و در حال طی روند لازم برای ارائه آن به کنگره هستیم. ما درک می کنیم که قرار است شورای حکام در آینده نزدیک این گزارش را منتشر کند. برای مردم مهم است که برخی از نتایج این گزارش و علت اهمیت آن را بدانند. من امیدوارم در برخی از بخش های اصلی این گزارش به سئوالات شما جواب داده شود.

او ادامه داد: در یکی از بخش های این گزارش گفته شده است که آژانس تایید می کند ایران به درخواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب نقشه راه، برای روشن سازی مسائل گذشته و حال حاضر برنامه هسته ای خود پاسخ داده است. بر اساس توافقی که میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد ایران باید به سئوالات و تقاضاهای آژانس پاسخ دهد. بنابراین نقشه راه برای آن که ایران قاطعیت خود برای برداشتن گام های ضروری در روند شفاف سازی ابعاد گذشته فعالیت های هسته ای خود در برابر آژانس نشان دهد ضروری است. آژانس هم اعلام کرده است ایران گام های ضروری را در این خصوص برداشته است.

مارک تونِر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: نکته دوم این است که گزارش جدید آژانس با اصولی که آمریکا از مدت ها پیش بر لزوم رعایت آنها تاکید کرده است سازگار است. ما روز گذشته هم در این خصوص صحبت کردیم. ما برای اولین بار در سال دو هزار و هفت این مساله را در ارزیابی آژانس اطلاعات ملی به صراحت اعلام کردیم. ما در آن زمان اعلام کردیم ایران در بخش هسته ای فعالیت هایی را انجام داده است که تا سال دو هزار و سه ادامه داشته اند و بعد از آن این فعالیت ها متوقف شده اند. علت توقف این فعالیت ها هم کاملا به علت ارزیابی های قبلی ما و نگرانی های جدی جامعه بین المللی درباره ابعاد نظامی احتمالی در فعالیت های هسته ای ایران بود. ما در این روند تحریم های گسترده ملی و بین المللی را ضد ایران اعمال کردیم و آنها را وادار به حضور بر سر میز مذاکره کردیم که در نهایت به توافق در خصوص طرح جامع اقدام مشترک منجر شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود: به روشنی باید بگویم زمانی که طرح جامع اقدام مشترک اجرایی شد، ما مطمئن خواهیم شد که این نوع فعالیت ها که در گذشته در چارچوب برنامه هسته ای ایران انجام شده اند، دیگر تکرار نخواهند شد. ما بعد از این به شفافیت و دسترسی مورد نظر درباره فعالیت های هسته ای ایران دست خواهیم یافت. این موضوعی است که با آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره آن گفتگو کرده ایم. ما از این توانایی برخوردار خواهیم بود که وارد تاسیسات هسته ای ایران شویم و ببینیم در این تاسیسات چه اقداماتی می شود. در صورتی که مشاهده کنیم که فعالیت های گذشته بار دیگر در مراکز هسته ای ایران تکرار می شوند، قادر خواهیم بود به سرعت از این فعالیت های جلوگیری کنیم.

یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرسید: آیا موضوع فعالیت های گذشته ایران در چارچوب برنامه هسته ای حل شده است؟

تونر سخنگوی وزات امور خارجه آمریکا گفت: ما نمی توانیم به تنهایی این مساله را تایید یا بیان کنیم. به همین علت مایل هستم اندکی بیشتر درباره روند جاری در این خصوص صحبت کنم. ما بعنوان گروه پنج بعلاوه یک، یک گزارش یا احتمالا یک بیانیه صادر خواهیم کرد که محتوای آن بر اساس نگاه به بستن این مساله یا پرونده تدوین خواهد شد. تا زمانی که این گزارش یا بیانیه صادر شود، البته نمی توان آن را بیانیه نامید بلکه قطعنامه ای خواهد بود و این قطعنامه زمانی صادر خواهد شد که شواری حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر در پانزدهم دسامبر جلسه ای تشکیل دهد، بار دیگر باید بگویم این قطعنامه را با نگاه مبتنی بر بستن پرونده فعالیت های گذشته در برنامه هسته ای ایران تنظیم خواهد شد و بعد از آن ما خواهیم توانست که توجه خود را بر اجرای طرح جامع اقدام مشترک متمرکز کنیم.

یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرسید: اما شما معتقد هستید که این گزارش به شما آن چه را که برای تنظیم این قطعنامه نیاز دارید خواهد داد و شما را قادر خواهد کرد که پرونده فعالیت های گذشته در برنامه هسته ای ایران را ببندید؟

مارک تونِر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: بله این گونه است.

خبرنگار پرسید: مسئولان ایران می گویند این گزارش اثبات می کند که برنامه هسته ای این کشور کاملا مسالمت آمیز بوده است و این گزارش تاییدی بر مواضع آنها است و جامعه جهانی به علت این موضوع وقت خود را تلف کرده و ایران را به علت برنامه ای که در اصل نداشته است مجازات کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: من در این باره تنها می گویم ما مواضع کاملا روشنی در قبال فعالیت های هسته ای ایران در گذشته داشته ایم. ما معتقد هستیم این گزارش مواضع گذشته ما را در این خصوص تایید می کند و از ارزیابی های گذشته ما در این خصوص حمایت می کند.

خبرنگار پرسید: آیا این بدان معنا است که ایران برنامه تسلیحات هسته ای داشته است؟ آیا این درست است؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: نه منظور من این نیست.

خبرنگار پرسید: این بدان معنا است که به نظر شما گزارش جدید با موضع قبلی آمریکا مبنی بر این که ایران برنامه تسلیحات هسته ای داشته است سازگار است؟

تونر گفت: بله این چنین است.

خبرنگار گفت: آیا این بدان معنا است که شما با دیدگاه مسئولان ایرانی که می گویند این گزارش تایید می کند که جامعه جهانی درباره برنامه هسته ای این کشور دیدگاه نادرستی داشته است، مخالف هستید؟

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پاسخ داد: من تمایل دارم گزارش را تعبیر نکنم و در واکنش به اظهار نظر مقامات ایرانی هم اظهار نظر نکنم.

خبرنگار گفت: آیا شما معتقدید آژانس بین المللی انرژی اتمی به همه آن چه که برای نتیجه گیری درباره فعالیت های هسته ای ایران در گذشته نیاز داشته دسترسی داشته است؟

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این ارزیابی است که باید توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شود اما معتقدیم که این موضوع محقق شده است.

خبرنگار از سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرسید: گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران تا چه حد با گزارشی که در سال دو هزار و هفت توسط آژانس اطلاعات ملی آمریکا در این خصوص منتشر شد، متفاوت است؟ در آن گزارش گفته شده بود ایران همه فعالیت های هسته ای نظامی خود را در سال دو هزار و سه متوقف کرده است؟

مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: باید گزارش جدید را در روند زمانی کنونی بررسی کرد و گزارش قبلی، ارزیابی آژانس اطلاعات ملی ما بود. گزارش سال دو هزار و هفت با مشارکت آژانس اطلاعات ملی ما و با مشارکت شرکای بین المللی ما بر اساس نگرانی های موجود آن زمان تدوین شده بود، باعث شد که آژانس این موضوع یعنی ابعاد گذشته فعالیت های هسته ای ایران را بررسی کند. بعد از آن در نوامبر سال دو هزار و یازده آژانس بین المللی انرژی اتمی نگرانی خود را درباره فعالیت های هسته ای ایران اعلام کرد. این مسائل همگی باعث شدند که موضوع فعالیت های هسته ای ایران در گذشته مورد بررسی قرار بگیرند. ایران باید به سئوالات در این خصوص پاسخ دهد یا امکان دسترسی به مواد را برای روشن شدن پاسخ سئوالات در خصوص ابعاد احتمالی نظامی در فعالیت های هسته ای خود فراهم کند.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس