تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴

روزنامه تایمز اسرائیل با انتشار گزارشی اشاره کرده که توافق هسته‌ای جامع اخیر سبب به‌رسمیت شناخته شدن ایران هسته‌ای خواهد شد و به کشور اجازه می‌دهد تا به تحقیقات هسته‌ای خود ادامه دهد.   به گزارش خرداد،”دیوید هوروویتز” سردبیر این روزنامه دلایلی را برشمرده تا نشان دهد که توافق اخیر یک پیروزی برای […] به […]

روزنامه تایمز اسرائیل با انتشار گزارشی اشاره کرده که توافق هسته‌ای جامع اخیر سبب به‌رسمیت شناخته شدن ایران هسته‌ای خواهد شد و به کشور اجازه می‌دهد تا به تحقیقات هسته‌ای خود ادامه دهد.   به گزارش خرداد،”دیوید هوروویتز” سردبیر این روزنامه دلایلی را برشمرده تا نشان دهد که توافق اخیر یک پیروزی برای […]

ظریف

به گزارش  گذارنیوز،”دیوید هوروویتز” سردبیر این روزنامه دلایلی را برشمرده تا نشان دهد که توافق اخیر یک پیروزی برای ایران و نتیجه‌ای “فاجعه بار” برای غرب بوده است:

 

۱-طبق توافق جاری ایران الزامی به روشن کردن ابعاد پیشین برنامه هسته‌ای خود که شائبه نظامی بودن ماهیت آن وجود داشت ندارد. در نتیجه آن چه در این توافق از آن با افتخار به عنوان پایبندی ایران به پروتکل الحاقی یاد می‌شود حل مسائل جاری است و به اقدامات ایران در گذشته ارتباطی ندارد.

 

۲- آیا طبق توافق جاری دولت ایران باید تمام فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم از جمله هزاران سانتریفیوژی که در تاسیسات غنی‌سازی نطنز می‌چرخند را باید متوقف کند؟ خیر. توافق به طور خاص تاسیسات غنی‌سازی ایران را برسمیت شناخته است.

 

۳-آیا دولت ایران ملزم به توقف فعالیت راکتور آب سنگین اراک و یا تاسیسات تولید پلوتونیوم خواهد بود؟ خیر. ایران مجبور به توقف کار این تاسیسات نخواهد بود.

 

۴-آیا ایران ملزم به بستن تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم فردو خواهد بود؟ خیر.

 

۵-آیا ایران طبق توافق باید برنامه توسعه موشکی خود را متوقف کند؟ خیر.

 

۶- آیا ایران طبق مفاد توافق باید فعالیت‌های تحقیقات و توسعه خود برای سریع‌تر کردن سانتریفیوژهایش را متوقف کند؟ خیر. در توافق تصریح شده که فعالیت‌های آر اند دی ایران تحت محدودیت‌های خاصی برسمیت شناخته شده‌اند. در توافق اشاره شده که ایران آزمایش نسل سانتریفیوژهای آی آر – ۸ را خواهد داشت و پس از هشت سال و نیم تحرمی‌های وضع شده بر بخش تسلیحاتی ایران لغو خواهند شد.

 

۷-آیا ایران ملزم خواهد بود که بازرسی در هر زمان از هر مکان را درباره تاسیسات خود که احتمالا ماهیت نظامی دارند بپذیرد ؟ خیر. در توافق اشاره شده که این مسائل را می‌توان با گفت و گو و مشاوره حل کرد.

 

۸-آیا تمهیداتی برای واکنش به تخلفات مختلف ایران از مفاد توافق بیان شده است؟ خیر.

 

۹-آیا از این موضوع چیزی به میان آمده که ایران باید کمک‌رسانی به گروه‌هایی در منطقه از جمله حزب الله لبنان را متوقف کند ؟ خیر.

 

۱۰-آیا در این توافق گفته شده که ایرانیان نباید شعار مرگ بر امریکا و مرگ بر اسرائیل سر دهند؟ خیر.

 

۱۱-آیا در توافق اخیر درباره اهرم تحریم علیه ایران و حفظ آن برای بازگرداندن آن کشور پای میز مذاکرات سخنی به میان آمده است؟ خیر.

 

۱۲- آیا در توافق تمهیداتی برای جلوگیری از تقویت بنیه نظامی ایران پس از آزاد شدن پول‌های بلوکه شده و رفع تحریم‌ها اندیشیده شده است؟ خیر.

 

۱۳-آیا با تواق اخیر از بعد ایدئولوزیک دولت ایران کاسته خواهد شد؟ خیر.

 

تحلیلگر تایمز اسرائیل در پایان اشاره می‌کند که در نتیجه این استدلال‌ها جای تعجب ندارد که ایران و متحدانش این توافق را جشن بگیرند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس