تاریخ انتشار: ۱۲ مرد ۱۳۹۴
محسنی اژه‌ای در نشست خبری:

سخنگوی قوه قضاییه از برگزاری دادگاه بابک زنجانی خبر داد.

به گزارش گذارنیوز حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در هشتاد و دومین  نشست خبری سخنگوی قوه از برگزاری دادگاه بابک زنجانی در تاریخ ۱۱ مهرماه خبر داد.

۱۱ مهرماه تاریخ برگزاری دادگاه زنجانی

سخنگوی قوه قضاییه با اعلام اینکه اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی در تاریخ ۱۱/۷/۹۴ برگزار خواهد شد٬ گفت: وکلای ایشان و همچنین وکلای شاکی پرونده هر دو در حال مطالعه مستندات هستند. همچنین قاضی پرونده از وکلای دو طرف درخواست کرده با مطالعه دقیق این پرونده مقدمات برای رسیدگی خوب و کامل آن را فراهم آورد.

محسنی‌اژه‌ای  در نشست خبری قوه قضاییه ضمن تشکر از خبرنگاران گفت: باید دقت کنیم مسائل همانگونه که هست٬ آن را منعکس شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم مربوط به شتابزدگی برخی از دوستان در امر خبررسانی است که بعضا مشکلاتی برای مردم ایجاد می‌کنند. خواهشمندیم افراد در خصوص مسائل٬ خیلی سریع اظهار نظر نکنند و پس از بررسی کامل به بیان مطالب بپردازند.

توضیحات برخی اخبار قتل پزشک اردبیلی

وی افزود: موردی که چندی پیش در اردبیل اتفاق افتاد و منجر به قتل یک پزشک متخصص و متعاقبا نگرانی و ناراحتی جامعه پزشکی شد٬ یکی از این نمونه‌هاست و در جریان این اتفاق شاهد بیان برخی اظهارنظرهای سریع بودیم و بعضی مسائل نباید بازگو می‌شد٬ مطرح شد. همچنین در حاشیه اتفاقی که در ممسنی افتاد شاهد مصاحبه یکی از پزشکان مسئول در نظام پزشکی با یک شبکه رادیویی بودیم. ابتدا فکر کردیم خبر این مصاحبه صحت ندارد٬ اما با پیگیری‌هایی که صورت گرفت متوجه شدیم این موضوع صحت داشته است.

وی با اشاره به بخشی از این مصاحبه گفت:  بنا بر بررسی‌های ما شش قسمت از این مصاحبه کوتاه خلاف واقع بوده است و من فکر می‌‌کنم ایشان بر اساس اطلاعاتی که در اختیار داشته‌اند٬ بدون تحقیق کامل اظهارنظر کرده‌اند.

دادگاه مرتضوی و تقاضای جلب وزیر کار

اژه ای با اشاره به دادگاه سعید مرتضوی و در خواست جلب وزیر کار و رئیس سازمان تامین اجتماعی گفت: اگر فرض کنیم متهمی در دادگاه تقاضا کرده٬ کسی احضار شود این‌طور نیست که هرکس را او درخواست کرد٬ قاضی احضار کند. این مسئله کاملا بستگی به نظر قاضی دارد و بستگی به این دارد که مطلبی که متهم بیان می‌کند٬ متوقف به حضور و تحقیق از فرد مورد نظر باشد یا خیر.

وی گفت: در موارد ضروری احضار و دعوت از افرادی که متهم درخواست کرده٬ صورت می‌گیرد٬ اما اینکه الزامی به این کار است یا خیر٬ بسته به نظر قاضی است. آن‌طور که بنده اطلاع دارم معاون حقوقی و مدیر کل مالی وزارت کار در این جلسه حاضر شده بود و مطالب مورد نظر مرتضوی را به دادگاه داده بود٬ اما من در جریان جزئیات دادگاه نیستم. باز هم ضرورت احضار افراد مورد نظر متهم با قاضی است. اگر قاضی تایید کند به همین میزان اطلاعاتی که معاون حقوقی و مدیر کل مالی داده٬ بسنده می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه از مسئولی که بالاتر از قاضی این پرونده بود٬ شنیدم جلسات دادگاه این پرونده به اتمام رسیده است٬ گفت: البته متهم درخواست کرده علاوه بر آخرین دفاعیات خود لایحه کتبی دفاعیه نیز بدهد. آنطور که دادگاه گفته احتمالا در ده روز آینده حکم وی صادر خواهد شد.

فردا دادگاه متهمان حادثه شیراز

اژه ای با اشاره به پرونده تعرض و حمله به مطهری گفت: اولین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده فردا ۱۳ مردادماه تشکیل می‌شود.

عفو ۲۰ متهم جرایم ضد امنیتی

وی افزود: علاوه بر سایر محکومانی که به مناسبت روز عید فطر عفو شدند٬ ۲۰ نفر از محکومان جرائم ضد امنیتی نیز به همین مناسبت مشمول عفو شده‌اند. بر این اساس ۱۶ متهم آزاد شدند و مجازات حبس ۴ نفر از آنها تقلیل پیدا کرد. بنابراین این ۴ نفر هم زودتر از موعد مقرر آزاد می‌شوند.

آتش‌سوزی‌های بندرعباس؛ هتل هرمز غیرعمد / ستاره جنوب عمدی

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه در هشتم و نهم مردادماه دو آتش‌سوزی در بندرعباس رخ داد گفت: یکی از این آتش‌سوزی‌ها در مجتمع ستاره جنوب و دیگری در هتل‌ هرمز براساس تحقیقاتی که تا الان انجام شده مسئولان ذیربط گفته‌اند که بررسی‌ها نشان می‌دهد آتش‌سوزی مجتمع ستاره جنوب عمدی نبوده٬ البته در این زمینه افرادی احضار شده‌اند. نتایج تحقیقات می‌گوید این اتفاق عمدی صورت نگرفته است.

اژه‌ای گفت: تحقیقاتی که در مورد آتش سوزی هتل هرمز صورت گرفته به ما می‌گوید که این آتش سوزی عمدی بوده و منجر به فوت و مصدوم‌شدن برخی از هموطنانمان شده است٬ در این زمینه افرادی شناسایی شدند و در نهایت دو نفر بازداشت شدند و یک نفر که متواری شده بود٬ دستگیر شد.

قرار مجرمیت برای ۷ نفر در پرونده شیگار مارلبرو

وی در مورد پرونده سیگار مارلبرو گفت: در این زمینه برای هفت نفر قرار مجرمیت صادر شد و کیفر خواست صادر شد این پرونده نیز به دادگاه ارسال شده است.

میلیاردر نفتی صداقت ندارد

محسنی اژه ای در مورد اظهارات برخی نمایندگان در مورد خالی بودن حساب میلیاردر نفتی و اینکه چند نفر دیگر همراه او محاکمه خواهند شد٬ گفت: همانطور که قبلا گفته شد٬ او باید مبالغی را که بابت فروش محموله‌های نفتی دریافت کرده بود برمی‌گرداند٬ اما چون به حداقل به نقل از بازرس صداقت لازم در متهم نبوده٬ ما نمی‌دانیم او این مبالغ را چه کار کرده است.

وی گفت: البته خود متهم مدعی است این پول‌ها موجود است و در بانک‌هایی که می‌گوید قرار دارد و به خاطر تحریم‌ها نتوانسته آنها را بازگرداند. برای همین هیاتی از نماینده دادستان، بانک مرکزی،‌ وزارت اطلاعات و وزارت نفت تعیین شد و به این دو بانکی که او مدعی بود رفتند٬ اما پس از بررسی گفتند که وجوهی وجود ندارد.

اژه‌ای گفت: در تمام این مدت از بانک مرکزی خواسته شد تا این پول‌ها را ردیابی کند٬ اما تا الان هنوز مشخص نیست. بخهش عمده‌ای از این مبالغ به کجا رفته است.  قوه قضاییه این مسئله را رها نکرده اما متهم کماکان مدعی است که این پول‌ها موجود است.

بابک زنجانی می‌گوید قصدم خدمت بوده است!

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به نامه اخیر بابک زنجانی به برخی مسئولان گفت: اخیرا وی نامه‌ای نوشته و عنوان کرده اصلا قصد او خلاف نبوده٬ بلکه خدمت کرده است. او در این نامه کارهای خود را شمرده و مدعی شده برای تحریم با این مشکلات مواجه شده است. ما امیدواریم اگر خود متهم یا بستگان او می‌دانند جایی پولی است٬ به قوه قضاییه اعلام کنند٬ چراکه این به نفع خود متهم است. اگر وی از روز اول این پول‌ها را برمی‌گرداند طی پرونده جور دیگری بود.

اژه‌ای گفت: در حال حاضر علاوه بر بابک زنجانی٬ برای دو نفر دیگر نیز کیفرخواست صادر شده٬ البته این پرونده برای افراد دیگری هم مفتوح است٬ اما فعلا برای این سه نفر  تعیین وقت شده است.

ادامه دارد …

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس