تاریخ انتشار: ۰۸ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] براساس آمار طی ۱۰ سال اخیر ۱۰ هزار ۶۰۰ نفر در سراسر کشور بر اثرسلاح سرد درکشور کشته شده اند. به گزارش ایسکانیوز و به نقل از خبرآنلاین، شاید تصور کنید دوران قمه و قداره کشی در ایران به پایان رسیده اما آمارهای رسمی این تصور شما را خیلی زود بهم می زند.بررسی آمار های […]

[ad_1]

سلاح سرد

براساس آمار طی ۱۰ سال اخیر ۱۰ هزار ۶۰۰ نفر در سراسر کشور بر اثرسلاح سرد درکشور کشته شده اند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از خبرآنلاین، شاید تصور کنید دوران قمه و قداره کشی در ایران به پایان رسیده اما آمارهای رسمی این تصور شما را خیلی زود بهم می زند.بررسی آمار های رسمی سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد طی ۱۰ سال اخیر بیش از ۱۰ هزار نفر براثر اصابت با سلاح سرد در ایران جان خود را از دست می‌دهند.

قتل ها با سلاح سرد در ایران بیشتر در نزاع های خیابانی و درگیری های شخصی یا بعضا خانوادگی رخ می دهد. آنجا که خون به مغز نمی رسد و خشم، کینه ورزی، تسویه حساب های شخصی و… کار را به جایی می رساند که، قمه، شمشیر و حتی چاقو های خانگی، صحنه جرم را خونین می کند و گاهی ضربات چنان کاری می شود که اخرین ثانیه های زندگی مقتول را رقم می زند.
اما شواهد نشان می دهد هنوز در بخش هایی از شهرهای ایران، افرادی هستند که سلاح سرد یکی از اصلی ترین وسایل شخصی آنان را شامل می شود و با انگیزه های مختلفی همراه خود قمه و چاقو دارند. در واقع قمه دستاویزی برای امنیت آنها در شرارت های احتمالی است.

این گروه بخش مهمی از پرونده های جراحت یا قتل با سلاح سرد را تشکیل می دهند و گروه دیگر کسانی هستند که با انگیزه های شخصی و با توجه به سهل الوصول بودن این سلاح ها دست به سلاح می شوند.
در ایران در سال ۱۳۹۲ قانون مجازات اسلامی درماده ۶۱۷ این قانون آمده بود که هر فردی با چاقو و یا هروسیله دیگر تظاهر به قدرت نمایی کرده و دراین حین برای مردم ایجاد مزاحمت کند، به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود. اما روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اضافه کردند یک تبصره مهم این قانون را کامل تر کردند.

بر این اساس از این پس در تبصره اضافه شده به این ماده قانونی حمل این سلاح ها هم جرم تلقی می شود. در همین رابطه سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از تصویب الحاق دو تبصره به ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی مبنی بر ممنوعیت حمل سلاح سرد در کمیسیون خبر داد.
حسن نوروزی گفت: با الحاق دو تبصره به ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی ممنوعیت حمل سلاح سرد در کمیسیون به تصویب رسید.
نماینده مردم بهارستان و رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در لایحه مذکور حمل سلاح‌های سردی چون قمه، شمشیر، ساطور و چاقوی ضامن دار و سایر سلاح‌های سرد هم جرم محسوب می‌شود و مجرم به حداقل مجازات در این ماده محکوم می‌گردد.

اسلامی با بیان اینکه خریداران و وارداکنندگان سلاح‌های مذکور هم طبق قانون محکوم می‌گردند، یادآور شد: پیش از این قانون درمورد جرم تلقی شدن حمل سلاح سرد وجود نداشت اما با الحاق دو تبصره به ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی، حمل سلاح سرد جرم تلقی خواهد شد.
این در حالی است که براساس آمار طی ۱۰ سال اخیر ۱۰ هزار ۶۰۰ نفر در سراسر کشور بر اثر سلاح سرد در کشور کشته شده اند که شرح آن در نمودار زیر قابل رویت است.

مخالفان طرح چه می گویند؟


اصلاح این قانون پیش از این نیز از سوی برخی کارشناسان حقوقی نیز پیشنهاد شده بود و برخی دیگر نیز از مخالفان این قانون بودند و معتقد اند با این قانون برخی افراد جامعه نسبت به برخی دیگر از افراد ناسازگار خلع سلاح می‌شوند. در همین باره پیش از این بهمن کشاورز اعلام کرده بود:این تغییر، در روزگاری که امنیت در اماکن عمومی و خصوصی به خوبی تامین نمی‌شود، احتمالا تنها به ضرر مردم عادی است که در مقابل تبهکاران که سلاح گرم و سرد از جمله همین اقلام اضافه شده را به هر حال تهیه میکنند، بی دفاع و خلع سلاح شده‌اند. حال موضوع دیگری مطرح شده و آن ممنوعیت یا محدودیت حمل و نگهداری اسلحه سرد به مفهوم چاقو و کارد و قمه و امثال اینهاست.
او در ادامه افزوده بود: به نظر می‌رسد در اینجا با خلط علت ارتکاب جرم با ابزار ارتکاب آن مواجه هستیم. علت ارتکاب جرایم خشن علیه اشخاص، وجود سلاح گرم و سرد نیست. پذیرفتنی است که اگر فردی شخصیت ضداجتماعی داشته یا روان‌پریش باشد و وجود این حالت او را به سوی ارتکاب جرایم علیه اشخاص سوق دهد، در دسترس بودن سلاح‌های گرم و سرد ممکن است آثار اقدامات او را تشدید و خشونت بیشتری را بر اقدامات او بار کند. اما چنین فردی اگر دچار خلجانات ناشی از وجود شخصیت ضداجتماعی یا روانپریشی شود و این تحولات ذهنی او را به سوی ارتکاب جرم بکشاند، برای ارتکاب عمل از کارد آشپزخانه،‌ چاقوی میوه‌خوری، داس و بیل و کلنگ و بالاخره حتی یک قطعه چوب به عنوان چماق می‌تواند استفاده کند و آثار عملش به همان اندازه که چاقوی ضامن‌دار ساخت چین یا زنجان و قمه و خنجر و کارد ممکن است مخرب باشد، مخرب و کشنده خواهد بود.

سلاح سرد کدام سلاح هارا شامل می شود؟
سلاح در یک تقسیم‌بندی کلی به سلاح سرد و گرم تقسیم می‌شود؛‌ سلاح سرد خود به سلاح سرد جنگی و سلاح سرد غیرجنگی تقسیم می‌شود و حمل و نگهداری سلاح سرد جنگی مانند انواع سرنیزه‌های قابل نصب روی تفنگ و انواع کاردهای سنگری متداول در نیروهای مسلح یا مشابه آن‌ها مانند شمشیر و مانند آن هر چند که هیچ استفاده‌ای از آن نشود به موجب مواد ۱و ۲ قانون تشدید مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و قاچاقچیان مسلح مصوب ۲۶/۱۱/۱۳۵۰ و بنا به فهرست انواع اسلحه سرد جنگی و شکاری موضوع تبصره ۲ ماده یک قانون تشدید مجازات، قاچاق اسلحه و مهمات محسوب می‌شود.
چنان‌چه حمل‌کننده و نگهدارنده سلاح‌های سرد جنگی به وسیله آن سلاح مبادرت به تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد علاوه بر مجازات جرم نگهداری و حمل سلاح سرد جنگی، مطابق ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی به مجازات جرم قدرت‌نمایی با چاقو محکوم خواهد شد.
نگه‌داری و حمل سلاح سرد غیرجنگی مانند کارد آشپزخانه و انواع چاقوهای ساده جرم تلقی نمی‌شود و مجازاتی برای آن در نظر گرفته نشده است، مگر این که شخص نگه‌دارنده یا حمل‌کننده سلاح، از آن استفاده مجرمانه کند.

سه ماه تا سه سال حبس برای حمل افشانه و شوکر
حمل افشانه و شوکر از دیگر سلاح‌های سرد، سه ماه تا سه سال حبس دارد. البته برخی قضات همواره تاکید می‌کنند که مشکل ما مجازات حمل و نگهداری افشانه‌های گازی تهوع‌آور، شوکرهای الکتریکی و افشانه‌های اشک‌آور است که به وفور در بازار یافت می‌شود. آنها تاکید می‌کنند که باید یک مصوبه قانونی داشته باشیم تا بتوانیم با کسی که در ویترین مغازهاش از این گونه ابزارآلات دارد، برخورد کنیم.

۲۰۱۰۶

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس