تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] وزیر نیرو دو رقم از بدهی‌های وزارت‌خانه تحت صدارت خود را اعلام کرد؛ یکی بدهی ۳۲ هزار میلیارد تومان وزارت نیرو تنها در بخش برق و دیگری بدهی کمتر از ۱۲ هزار میلیارد تومانی این وزارت‌خانه به پیمانکاران که البته وی مشخص نکرده این رقم دومی مجزای از رقمی اولی است یا بخشی […]

[ad_1]


وزیر نیرو دو رقم از بدهی‌های وزارت‌خانه تحت صدارت خود را اعلام کرد؛ یکی بدهی ۳۲ هزار میلیارد تومان وزارت نیرو تنها در بخش برق و دیگری بدهی کمتر از ۱۲ هزار میلیارد تومانی این وزارت‌خانه به پیمانکاران که البته وی مشخص نکرده این رقم دومی مجزای از رقمی اولی است یا بخشی از آن.

چیت چیان

به گزارش اقتصادنیوز، حمید چیت‌چیان با حضور در یک برنامه تلویزیونی دو رقم از بدهی‌های وزارت‌خانه تحت صدارت خود را اعلام کرد؛ یکی بدهی ۳۲ هزار میلیارد تومان وزارت نیرو تنها در بخش برق و دیگری بدهی کمتر از ۱۲ هزار میلیارد تومانی این وزارت‌خانه به پیمانکاران که البته وی مشخص نکرده این رقم دومی مجزای از رقمی اولی است یا بخشی از آن.

در ادامه ۱۰ آمار قابل توجه وزیر نیرو در بخش‌های آب و برق را می‌توانید بخوانید:

۱٫سالانه ۱٫۵ درصد به میزان مصرف آب شرب و در ۱۰ سال گذشته سالانه به طور میانگین شش درصد به میزان مصرف برق افزوده شده است.

۲٫امسال  ۳٫۵ هزار  میلیارد تومان در اختیار وزارت جهاد و کشاورزی برای بهینه سازی مصرف آب قرار داده شده است.در بودجه عمومی دولت دو هزار میلیارد تومان برای افزایش بهره‌وری مصرف آب و تبدیل روش های سنتی به روش های نوین اختصاص یافته است و هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از صندوق توسعه ملی به این موضوع اختصاص یافت.

۳٫زارت نیرو در بخش برق ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهکار است.بخشی از این بدهی به دلیل واگذار شدن تعداد قابل توجهی از نیروگاه‌ها در دولت گذشته به نهادهای گوناگون است، در صورتی که این نیروگاه‌ها سرمایه وزارت نیرو بودند.۱۲ میلیارد تومان بدهی دولت مربوط به نیروگاه های واگذار شده است.

۴٫امسال بر اساس قانون هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان امکان انتشار اسناد خزانه اسلامی دارد که تاکنون دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را به وزارت نیرو داده اند که این وزارتخانه بخشی از بدهی های خود را پرداخته است. ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز اوراق تصفیه خزانه پیش بینی شده است که حدود سه هزار میلیارد تومان را وزارت نیرو می تواند استفاده کند.

۵٫دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نیز سال گذشته دولت ا زمنابع درآمدهای بخش برق برداشت و به پرداخت یارانه ها اختصاص داد که دولت پذیرفت امسال این مبلغ را از وزارت نیرو دریافت نکند.

۶٫بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران کمتر از ۱۲ هزار میلیارد تومان است .

۷٫در سال ۹۴ هزینه تولید، انتقال و توزیع برای هر کیلووات برق ۱۰۰ تومان برای وزارت نیرو بود در حالی که این وزارتخانه برق را به ازای هر کیلووات ۶۰ تومان فروخت و از این مبلغ نیز ۱۰۲ ریال برای هدفمندی یارانه ها برداشته شد. ۵۰ تومان به ازای هر کیلووات برق دست وزارت نیرو را در سال گذشته گرفت.

۸٫تا کنون ۳۵ هزار مگاوات برای بخش خصوصی مجوز تولید صادر کرده‌ایم، اما بخش خصوصی ۱۱ هزار مگاوات آن را اجرا کرده است.

۹٫در هفته دولت ۲۲ مگاوات و تا پایان سال ۱۰۰ مگاوات برق نیروگاه‌های خورشیدی به شبکه برق رسانی کشور وارد می شود.

۱۰٫برای تولید پنج هزار مگاوات برق خورشیدی در برنامه ششم برنامه ریزی شده است و به طور میانگین سالی یک هزار مگاوات برق خورشیدی وارد مدار خواهد شد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس