تاریخ انتشار: ۲۱ شهر ۱۳۹۴
سقوط يک بالابر به داخل مسجد الحرام;

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ۲۵ نفر از زائران ایرانی که در سانحه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام مجروح شده بودند از بیمارستان مرخص شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ۲۵ نفر از زائران ایرانی که در سانحه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام مجروح شده بودند از بیمارستان مرخص شدند.

به گزارش “گذارخبر” ، سعید اوحدی در گفتگو با صداوسیما افزود: زائران ایرانی معمولا ساعت یک بامداد مُحرم و وارد مسجدالحرام می شوند، به همین علت تعداد مجروحان ایرانی کم و تا این لحظه ۳۰ نفر بوده است.

وی گفت: ۲۵ زائر ایرانی که فقط جراحات سطحی داشته اند با هماهنگی پزشکان سعودی به بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه مکرمه منتقل و پس از معالجه از بیمارستان مرخص شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ۵ نفر از زائران نیز که جراحات سخت تری دارند در بیمارستان های ملک فیصل و نور مکه بستری هستند که امیدواریم تا پایان هفته مرخص شوند.

اوحدی با بیان اینکه در حادثه دیروز فقط یک زائر ایرانی جان خود را از دست داد،گفت: شرایط عمومی زائران ایرانی بسیار خوب است و جای نگرانی نیست.

وی گفت: بر اساس آماری که دولت عربستان تا این لحظه اعلام کرده است بیش از ۱۱۰ نفر در حادثه سقوط جرثقیل کشته شده اند اما به نظر می رسد آمار کشته شدگان بیشتر از این تعداد باشد و ممکن است به ۱۵۰ کشته نیز برسد.

اوحدی افزود: تعداد زخمی ها نیز بیش از ۲۵۰ نفر است و بیشتر کشته و زخمی شدگان از کشورهای هند ، پاکستان و اندونزی هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به وجود تعدادی جسد مجهول الهویه، بنا بر درخواست دولت عربستان ، امروز قرار است نمایندگان پزشکی بعثه های همه کشورها این اجساد را شناسایی کنند.

اوحدی گفت: دیروز بر اثر حادثه سقوط جرثقیل، برق بخش وسیعی از مکه و همچنین سه هتل محل اسکان زائران ایرانی قطع و سپس با همکاری مسئولان عربستانی برق دو هتل وصل شد اما به علت سوختن تابلوی برق یکی از هتل ها، سه کاروان را به اماکن دیگری منتقل کردیم که امیدواریم تا پیش از ظهر امروز این سه کاروان به هتل خود بازگردند.

وی افزود: به جز مجروحان حادثه دیروز، تا این لحظه فقط یک خانم ۶۰ ساله به علت فشار خون در بیمارستان مدینه منوره بستری است درحالی که در مدت مشابه پارسال بیش از ۲۰ بیمار در بیمارستان بستری شده بودند.

همه فکر می کردند بمب منفجر شده است

الجزیره گزارش داد: فاجعه روز جمعه در مسجد الحرام در مکه مقامات عربستان را به بازبینی تدابیر مرتبط با ایمنی پروژه های ساخت و ساز در این شهر مقدس مجبور خواهد کرد.

این در حالی است که شهر مقدس مکه خود را برای میزبانی میلیون ها زائر مناسک سالانه حج آماده می کند.

دوربین های آماتور لحظه سقوط این جرثقیل را ثبت کرده اند. یکی از این فیلم ها که روی اینترنت قرار گرفته است آشفتگی و سراسیمگی لحظات اولیه حادثه را نشان می دهد. این جرثقیل ساخت و ساز بر روی سقف مسجد الحرام در شهر مقدس مکه سقوط کرد که تعداد زیادی را به کشتن داد و تعداد بیشتری را هم زخمی کرد.

یکی از شاهدان که از نزدیک این حادثه را دیده است گفت هیچ کس نمی دانست چه اتفاقی افتاده است. همه فکر می کردند که یک بمب منفجر شده است.

تا چند ساعت پس از وقوع حادثه نیروهای امدادگر و آمبولانس ها در حال رفت و آمد به داخل مسجد الحرام برای کمک به حادثه دیدگان و پاکسازی محل حادثه از خرابی ها بودند.

سلیمان العمرو، مدیر کل دفاع مدنی عربستان گفت :«این حادثه ساعت ۵ و ۲۳ دقیقه بعدازظهر به سبب بارندگی و وزش باد شدید که با سرعت ۸۳ کیلومتر در ساعت می وزید، رخ داد. این باعث شد این جرثقیل سقوط کند که تعدادی کشته و زخمی شدند. سقوط جرثقیل نزدیک باب السلام رخ داد.»

مسجد الحرام محل یک عملیات ساخت و ساز است. جرثقیل های مرتفع سرگرم کار در یک پروژه ساخت و ساز و توسعه چند میلیارد دلاری مسجد هستند. تعداد محض زائرانی که هر سال برای زیارت به مکه می آیند مشکلات لجستیکی و امنیتی زیادی به وجود می آورد که پیشتر به حوادث فاجعه باری مانند کشته شدن تعداد زیادی از زائران در زیر دست و پا انجامیده است. دولت عربستان سعودی برای تامین امنیت زائران تلاش زیادی می کند اما فاجعه روز جمعه مقامات این کشور را مجبور خواهد کرد به بازبینی تدابیر مرتبط با پروژه های ساخت و ساز در مقدس ترین مکان اسلام بپردازند.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس