تاریخ انتشار: ۲۵ مرد ۱۳۹۴
نشریه "گلف نیوز" مطرح کرد:

اکنون که تحریم‌های وضع شده علیه ایران لغو شده آن کشور نیازمند یک جهش اقتصادی چشمگیر است در نتیجه برای تحقق این موضوع باید شکاف‌های موجود میان مهارت ها و آموزش نیروی کار جوان خود را پر کند

نشریه “گلف نیوز” با انتشار گزارشی اشاره کرده که پس از شکسته شدن سال‌ها تحریم‌های وضع شده علیه ایران، این کشور که مدت‌ها نیروی کارش از تخصص‌های روز بین‌المللی جدا افتاده بود حالا نیازمند باز کردن درهای خود به سوی کارشناسان خارجی است.

به گزارش گذارنیوز گلف با پیش‌بینی درباره احتمال افزایش سفر کارشناسان حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف به ایران می نویسد: “اکنون که تحریم های وضع شده علیه ایران لغو شده آن کشور نیازمند یک جهش اقتصادی چشمگیر است در نتیجه برای تحقق این موضوع باید شکاف‌های موجود میان مهارت ها و آموزش نیروی کار جوان خود را پر کند. هفته گذشته “حسن روحانی” رییس جمهوری ایران در یک سخنرانی تلویزیونی اظهار داشت که رشد اقتصادی ایران باید به ۸ درصد برسد و ایران باید به بهبود وضعیت اقتصادی و ایجاد شغل مشغول شود.”

گلف نیوز در ادامه اشاره می‌کند که سال ها تحریم ایران به نیروی کار ایران آسیب رسانده چرا که مانع از مواجهه آن با فناوری‌های مدرن و شیوه‌های نوین کسب و کار بین‌المللی شده است. “ناصر سعیدی” اقتصاددان ارشد در مرکز مالی بین المللی دبی در گفت وگوی تلفنی با “گلف نیوز” از لبنان در این باره گفته است که ایران اکنون نیازهای مهارتی و فنی زیادی دارد.

 

سعیدی در این باره افزوده است:”در حوزه‌هایی چون بانکداری، مسائل زیرساختی و جهعانگردی نیازمند کارشناسان خرفه ای خارجی هستیم. سعیدی پیش‌بینی می کند که پس از لغو تحریم‌ها ایران نیازمند سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیارد دلاری در بخش های زیربنایی، بنادر، فرودگاه ها و جاده ها و بخش های گازی و نفتی خواهد بود.” او در ادامه اشاره می کند که برای این منظور ایران نیازمند تخصص و سرمایه خارجی است.

این اقتصاددان ایرانی اشاره می کند که اکنون در حوزه های بانکداری و مالی کارشناسان متخصص اروپایی و امریکایی در ایران وجود ندارند و تنها کارشناسانی از روسیه، هند و یا چین در ایران بوده اند. سعیدی اشاره می‌کند که اگر شرایط مناسب فراهم شود میزانی از ایرانیان متخصص خارج از کشور نیز مایل به بازگشت به ایران خواهند بود.

سعیدی در ادامه اشاره کرده که می داند برخی از بانکداران ایرانی در دبی در حال افتتاح دفاتر خود در ایران هستند. او در بخش دیگری از گفت و گوی خود اشاره کرده که در بخش پتروشیمی ایران نیازمند سرمایه گذاری و استفاده از تخصص های خارجی است.

“رابین میلز” رییس شرکت مشاوره انرژی “منار” نیز با آقای سعیدی موافق است و معتقد است که ایران نیازمند متخصصینی در حوزه علوم فنی و مهندسی است. او در این باره می گوید:”نسل مسن‌تر بازنشسته شده اند و نسل جوان مشتاق فراگیری علوم جدید هستند.”

گلف نیوز در ادامکه اشاره می کند که صنعت هوانوردی نیز یکی از حوزه هایی است که علیرغم ابراز تمایل بوئینگ و ایرباس به حضور در بازار ایران به دلیل فقدان تخصص لازم برای استفاده زا فناوری های مدرن در ایران با چالش مواجه خواهند شد چرا که به دلیل تحریم های وضع شده علیه ایران اکثر قطعاتی که در سال های گذشته مورد استفاده مهندسان  حوزه هوانوردی در ایران قرار می گرفتند مربوط به دوران پیش از انقلاب بودند.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس