تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۴
سایت تحلیلی المانیتور مطرح کرد

قانون جدید تصویب شده موجبات خشم متحدان امریکا و شرکای تجاری آن کشور بعنوان یکی از بازیگران کلیدی در اجرای برجام را فراهم خواهد آورد. دولت اوباما باید برای ایجاد مانع در اجرای این لایحه تلاش کند.

سایت تحلیلی “المانیتور” با اشاره به تصویب قانون جدید توسط قانونگذاران امریکایی که انتقادات زیادی را برانگیخته و طبق آن شهروندان ۳۸ کشور جهان از جمله شهروندان کشورهای اروپایی، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی که می توانند بدون نیاز به اخذ روادید به امریکا سفر کنند  از این پس در صورت سفر به ایران باید برای ورود به امریکا روادید اخذ کنند به تاثیر موضوع قرار دادن نام ایران در فهرست کشورهای ممنوعه برای سفر شهروندانش به امریکا بدون اخذ روادید بر اجرای مفاد برجام پرداخته است.

 

به گزارش”گذارخبر” ، سایت المانیتور با اشاره به جزئیات قانون تصویب شده می نویسد:”طبق این قانون که در تاریخ ۸ دسامبر تصویب شده است تمام شهروندانی که از کشورهای ایران، عراق، سوریه و سودان هستند و هر فردی که در طول پنج سال گذشته به این کشورها سفر کرده است برای ورود به خاک آمریکا باید روادید دریافت کنند و شرایط پذیرش آنان دشوارتر خواهد شد”.

 

المانیتور اشاره می کند که اگرچه ممکن است این قانون به طور مستقیم بر روند اجرای برجام تاثیر نگذارد اما تغییرات پیشهادی در برنامه حذف روادید موجبات نارضایتی شرکای تجاری و متجدان امریکا را فراهم خواهد کرد که بازیگران کلیدی در اجرا مفاد برجام خواهند بود.

 

این سایت در ادامه می افزاید:”اگر این طرح از سوی سنا نیز به تصویب برسد و به صورت قانون در بیاید این بدان معناست که در عمل و برای مثال، شهروندان کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، استرالیا و یا ژاپن که اخیرا به ایران سفر کرده اند به صورت خودکار صلاحیت شان برای ورود به خاک امریکا بدون روادید را از دست خواهند داد و برای ورود دوباره به آن کشور باید فرآیند درخواست اخذ روادید را طی کنند”.

 

این سایت در ادامه می افزاید:”طرفداران این لایحه استدلال می کنند که این تصمیم برای افزایش ضریب امنیتی پس از حملات تروریستی اخیر در پاریس و سن برناردینو بوده است با این حال، منتقدان این قانون آن را ناشی از انگیزه های “سیاسی” می دانند و استدلال می کنند که نام ایران بی جهت در فهرست قرار گرفته است چرا که آن کشور خود در حال مبارزه علیه گروه تروریستی داعش است. آنان می گویند که ملیت اکثر افرادی که در سالیان اخیر در عملیات تروریست در کشورهای غربی از جمله امریکا نقش داشته اند اکثرا از کشورهایی چون عربستان سعودی، قطر و پاکستان بوده است در حالی که دولت امریکا اتباع این کشور ها را مشمول قانون جدید نکرده است”.

 

المانیتور اشاره می کند که تصویب این لایحه دو دغدغه را پیش روی تعهدات بین المللی امریکا قرار می دهد نخست درباره سازمان تجارت جهانی و مقررات و قوانین آن و دوم درباره اجرای برجام که میان ایران و شش قدرت جهانی که در ماه جولای گذشته به امضا رسید.

 

المانیتور ادامه می دهد:”در مورد اثرات این قانون بر تعهد نخست، واقعیت آن است که این قانون ناقض روح و متن قوانین و مقررات سازمان تجارت جهانی است چرا که مانعی بر سر راه کسب و کار مردم عادی، پیمانکاران و مدیران اجرایی شرکت های بزرگ اروپایی برای رفتن به برخی از کشورها با تحمیل این ترس بر آن ها است که اگر به ایران و کشورهای دیگر قرار گرفته در فهرست سفر کنید از تجارت با امریکا محروم خواهید شد. این موضوع به خصوص برای شرکت های نفتی اروپایی می تواند خطرناک باشد”.

 

الماینتور در ادامه می نویسد:”نکته دوم درباره اجرای برجام خواهد بود. اعضای کشورهای اروپایی، استرالیا و ژاپن و یا حتی کره ای ها در حال برنامه ریزی برای سفر به ایران برای استفاده از فرصت های تجرای و اقتصادی و سیاسی در آن کشور پس از پایان یافتن تحریم های ضد ایرانی بدنبال امضای برجام هستند. این موضوع سبب خواهد شد تا آنان از همکاری اقتصادی با ایران چشم پوشی کنند. این مسئله بر صنعت گردشگری ایران نیز تاثیر منفی ای خواهد گذاشت و هزاران گردشگری که خواستار بازدید از یکی از باثبات ترین کشورهای خاورمیانه بودند از تصمیم خود دلسرد خواهند شد”.

 

واقعیت آن است که قانون جدید به وجهه بین المللی امریکا نیز لطمه می زند چرا که این گونه به  دیگر کشورها بخصوص متحدان ایالات متحده نشان خواهد داد که امریکا تعهدات قانونی و مسئولیت اخلاقی خود را نقض کرده است”.

 

المانیتور در پایان این گونه نتیجه گیری می کند:”در این راستا، سوال کلیدی مقام های دولت امریکا و اعضای دموکرات کنگره باید این باشد که آیا حمایت از لایحه ای که اجرای یک توافق بین المللی مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل را به خطر می اندازد کوته فکرانه نیست ؟ این موضوع چه “مزایای فوق العاده” احتمالی می تواند برای امریکا در جهان و برای صلح و امنیت بین المللی به همراه داشته باشد؟! در مجموع به نظر می رسد که قانون جدید موجبات خشم متحدان امریکا و شرکای تجاری آن کشور به عنوان یکی از بازیگران کلیدی در اجرای برجام را فراهم آورد. در نتیجه دولت اوباما باید تمام اقدامات لازم را برای به تعلیق درآوردن اجرای این قانون نامناسب انجام دهد”.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس