تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۴

سفیر سابق فرانسه در ایران معتقد است که اکنون زمان رسیدن به توافق نهایی است و ممکن است مذاکرات تنها چند روز دیگر تمدید شود. به گزارش گذارنیوز  ۴۸ ساعت طلایی تا پایان زمانِ مهلت پایان مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی هسته ای میان ایران و ۱+۵ زمان باقی مانده است؛ همچنان گزینه تمدید […]

سفیر سابق فرانسه در ایران معتقد است که اکنون زمان رسیدن به توافق نهایی است و ممکن است مذاکرات تنها چند روز دیگر تمدید شود.
سفیر فرانسه

به گزارش گذارنیوز  ۴۸ ساعت طلایی تا پایان زمانِ مهلت پایان مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی هسته ای میان ایران و ۱+۵ زمان باقی مانده است؛ همچنان گزینه تمدید مذاکرات روی میز نیست.

کری همچنان با عصا به میان خبرنگاران آمد و شد می کند، هیئت های آژانس در رفت و آمد به تهران برای حل مشکل پی.ام.دی هستند، فابیوس فرانسوی همچنان بر مواضع سخت پاریس پافشاری می کند و وزیر خارجه اتریش خبرنگاران را به ضیافت ناهار دعوت می کند و برای رسیدن به توافق نهایی ابراز امیدواری می کند تا در واپسین ساعات پایان ضرب الاجل، روزنه های امید حل و فصل پرونده مذاکرات هسته ای ایران پررنگ تر شوند.

از شب گذشته وزرای خارجه ایران و آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان در هتل کوبرگ وین گردهم آمدند تا آخرین چانه زنی های هسته ای را به اجرا بگذارند؛ جان کری عصر روز گذشته گفت که تاکنون تا این حد به توافق نزدیک نبوده ایم، سخت تلاش میکنیم و به دنبال ترک میز مذاکرات هم نیستیم.

موگرینی اتحادیه اروپا می گوید اکنون زمان رسیدن به توافق است و فضای مذاکرات مثبت است، عباس عراقچی نیز تاکید می کند که اگر کنگره توافق را رد کند ایران با قدرت به برنامه هسته ای خود باز می گردد.

ایران و غرب تا رسیدن به توافق نهایی ۴۸ ساعت طلایی فاصله دارند؛ ساعاتی که فشار مذاکرات هسته ای بالا خواهد گرفت و چالش ها و موانع بار دیگر خودنمایی می کنند.

سفیر سابق فرانسه در ایران اما معتقد است که اکنون و نه هیچ زمان دیگری، فرصت رسیدن به توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ است.

فرانسوا نیکولو، سفیر سابق فرانسه در ایران در گفت وگو با خبرنگار نامه نیوز، در پاسخ به این سوال که توافق تا پایان ۱۶ تیر حاصل می شود یا نه، گفت: اکنون گفتن اینکه توافق نهایی تا ضرب الاجل هفتم جولای (۱۶ تیر) حاصل می شود یا نه، سخت است و ممکن است چند روز دیگر برای ادامه مذاکرات نیاز باشد. اما من متقاعد شده ام که یا اکنون زمان دستیابی به توافق است یا هیچ وقت.

وی افزود: در شرایط کنونی اگر مذاکره کنندگان نتوانند در چند روز آینده به توافق دست پیدا کنند، گزینه تمدید مذاکرات برای چند هفته و یا چند ماه دیگر کارایی ندارد.

نیکولو درباره ضمانت اجرایی تعهدات غرب به توافق نهایی احتمالی نیز گفت: معتقدم که طرفین مذاکرات منافع قابل توجه و قوی در اجرای دقیق و با وسواس این توافق نامه دارند چرا که هرگونه نقض عهدی به آسانی به شکست کامل مذاکرات و عواقب غیرقابل پیش بینی آن منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظریف بهترین انتخاب برای رهبری مذاکرات هسته ای بود، تاکید کرد:  با توجه به تجربه طولانی مدت و سوابق دیپلماتیک آقای ظریف ، وفاداری وی به جمهوری اسلامی ایران و همچنین دانش و شناخت وی از غرب، آقای ظریف بهترین انتخاب برای رهبری مذاکرات هسته ای بودند.

نیکولو تاکید کرد: ظریف تصمیم درخشان آقای روحانی بود و تیم مذاکرات هسته ای ایران بالاترین حد کیفیت و تخصص را دارند. تیم مذاکرات هسته ای ایران، حقیقتا یک تیم رویایی است.

سفیر سابق فرانسه در ایران همچنین درباره احتمال رد توافق نهایی در کنگره آمریکا، گفت: در صورت ادامه مانع تراشی کنگره و رد احتمالی توافق نهایی هسته ای، اوباما مطمئنا از قدرت وتوی خود استفاده خواهد کرد و من معتقدم که دو سوم آراء لازم برای شکست وتوی رئیس جمهور آمریکا در کنگره وجود نداشته باشد. بنابراین من مطمئنم که اگر توافقی حاصل شود دولت آمریکا آن را اجرا خواهد کرد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس