تاریخ انتشار: ۱۷ آبا ۱۳۹۴

گیتار متعلق به «جان لنون» که در دهه ۱۹۶۰ دزدیده شد، در یک حراجی در آمریکا به قیمت ۲٫۴ میلیون دلار معادل ۸٫۴ میلیارد تومان به فروش رسید.

به گزارش “گذارخبر” «داران جولین» رئیس حراجی «جولین» در ایالت کالیفرنیا در این‌باره گفت، این گیتار اکوستیک را «جان مک‌کا» یک موزیسین تازه‌کار در سال ۱۹۶۰ خرید و بدون این‌که بداند متعلق به «جان لنون» خواننده صاحب‌نام موسیقی راک و گروه معروف «بیتلز» است، سال‌ها از آن استفاده می‌کرد.

قرار است نیمی از عواید حاصل از فروش این گیتار که در دسامبر ۱۹۶۳ در کنسرت کریسمس از «جان لنون» دزدیده شد، به موسسه خیریه ایجادشده توسط «جان لنون» و «یوکو اونو» – همسرش – اختصاص یابد.

همچنین بر اساس اعلام این حراجی، اصالت این گیتار براساس شماره سریال حک شده بر روی آن تأیید شده است و خریدار این گیتار که برای آن ۲٫۴ میلیون دلار در حراجی «جولین» پرداخت کرد خواسته نامش فاش نشود.

به گزارش گاردین، «جان لنون» این گیتار را در سال ۱۹۶۲ و در یک مغازه عرضه‌کننده ادوات موسیقی در لیورپول (انگلیس) خرید و از آن در بسیاری از آهنگ‌های گروه معروف «بیتلز» استفاده کرد.

«دارن جولین» رئیس حراجی «جولین» اظهار کرد، این گیتار یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاریخ فعالیت «جان لنون» در گروه «بیتلز» است. من می‌دانستم که بیش از یک میلیون دلار به فروش می‌رود، اما فکر نمی‌کردم قیمت آن در نهایت از مرز ۲ میلیون دلار هم بگذرد.

گیتار ۲٫۴ میلیون دلاری «جان لنون» رکورد فروش ۹۶۵ هزار دلاری گیتار الکترونیک متعلق به «باب دیلن» را که در سال ۲۰۱۳ در حراجی کریستی فروخته شد، با اختلاف زیادی شکست.

براساس کتاب گینس، رکورد فروش آلات موسیقی به نام به یک گیتار ثبت شده که در سال ۲۰۰۵ به قیمت ۲٫۷ میلیون دلار در یک حراجی در کشور قطر به فروش رفت. روی این گیتار امضای چهره‌های سرشناسی مانند «کیث ریچاردز»، «اریک کلاپتون» و «پل مک‌کارتنی» وجود دارد.

جان لنون به‌عنوان یکی از اعضای موسس گروه «بیتل‌ها» و یکی از تأثیرگذار‌ترین چهره‌ها در گسترش موسیقی عامه‌پسند در سراسر جهان شناخته می‌شود. لنون همراه «پل مک‌کارتنی» یکی از موفق‌ترین ترانه‌سرایان قرن بیستم به‌شمار می‌روند. زمانی که در سال ۱۹۷۰ گروه «بیتل‌ها» از هم پاشید، او به‌صورت انفرادی حرفه‌اش را ادامه داد.

لنون در موسیقی سبک «راک اند رول» دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی تأثیر بسزایی داشت، به‌طوری که برخی از ترانه‌های خوب «بیتل‌ها» از کارهای او هستند. «دشت‌های توت‌فرنگی برای همیشه» و «من گراز دریایی هستم» از تک‌آهنگ‌های به‌یادماندنی او به‌شمار می‌روند.

«جان لنون» در سال ۱۹۸۰ در حالی که به آپارتمان خود در ساختمان داکوتا در شهر نیویورک بازمی‌گشت، به‌دست یکی از طرفداران سابقش به نام «مارک دیوید چپمن» به ضرب چهار گلوله کشته شد.

گیتار دزدی 8.4 میلیارد تومان فروخته شد

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس