تاریخ انتشار: ۲۶ بهم ۱۳۹۵

[ad_1] وب سایت ایتنا: حرارت نور خورشید در اتاق، به لطف موادی که توسط دانشمندان شناخته شده است و می‌تواند انرژی را به طور همزمان از منابع مختلف بگیرد، به زودی می‌تواند گجت‌های قابل حمل و پوشیدنی مثل گوشی‌ های هوشمند را شارژ کند. پژوهشگران دانشگاه اولو فنلاند، به وجود ماده‌ای پی برده‌ اند که […]

[ad_1]

وب سایت ایتنا: حرارت نور خورشید در اتاق، به لطف موادی که توسط دانشمندان شناخته شده است و می‌تواند انرژی را به طور همزمان از منابع مختلف بگیرد، به زودی می‌تواند گجت‌های قابل حمل و پوشیدنی مثل گوشی‌ های هوشمند را شارژ کند. پژوهشگران دانشگاه اولو فنلاند، به وجود ماده‌ای پی برده‌ اند که ساختار پروسکایت دارد و این قابلیت را دارد که انرژی را با اشکال مختلف آن، دریافت کند.

 به زودی می توانید گوشی هایتان را با نور خورشید شارژ کنید

انرژی‌های بسیار زیادی، ما را احاطه کرده‌اند که به طور معمول، هدر می‌روند اما این ساختار پروسکایت ، از اتلاف این انرژی‌های مختلف و مفید جلوگیری می‌کند.

پروسکایت‌ ها، گروهی از مواد معدنی هستند که بسیاری از آنها می‌ توانند یک یا دو نوع از انرژی را به طور همزمان در خود داشته باشند اما فرآیند جذب این دو انرژی، به طور همزمان اتفاق نمی‌ افتد. ممکن است یکی از اعضای گروه پروسکایت، برای سلول‌ های خورشیدی مفید باشد و یک عضو دیگر برای جذب انرژی ناشی از تغییرات دما و فشار، کارکرد داشته باشد.

یانگ بای و همکارانش، روی نوع خاصی از پروسکایت به نام کی.بی.ان.ان.او مطالعه می‌ کردند. این پروسکایت می‌ تواند بسیاری از اشکال انرژی را در خود جذب کند. پروسکایت مورد بحث، نظیر همه پروسکایت‌ ها یک مادۀ فروالکتریک است که مثل سوزن قطب‌ نما در یک آهنربا، با دوقطبی‌ های الکتریکی ریز پر شده است.

وقتی مواد فروالکتریک مثل کی.بی.ان.ان.او در معرض تغییرات دما قرار می‌ گیرند، دوقطبی‌ های آنها به هم می‌ ریزد و همین به هم‌ ریختگی، یک جریان الکتریکی را القا می‌ کند.

بارهای الکتریکی بر اساس جهت‌ گیری دوقطبی‌ ها، انباشته می‌ شود. تغییر شکل ماده، باعث می‌ شود که نواحی خاصی از ماده مذکور، بارهای الکتریکی را جذب یا دفع کنند و مجدداً جریانی را تولید کنند.

پژوهشگران قبلی، روی خواص فروالکتریک کلی و فتوولتائیک کی.بی.ان.ان.او مطالعه کرده بودند ولی این پژوهش را در دماهای چند صد درجه زیر صفر انجام داده بودند و روی خواص مربوط به دما یا فشار، تمرکزی نداشتند.

باید اظهار داشت که مطالعات جدید، برای اولین بار، تمام خواص مربوط به مادۀ مورد بحث را در دماهای بالاتر از دمای اتاق بررسی کرده است. این تحقیقات نشان می‌دهد که کی.بی.ان.ان.او، در تولید برق از گرما و فشار مفید است.

[ad_2]

منبع:برترینها

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس