تاریخ انتشار: ۰۳ خرد ۱۳۹۴

انتقاد ها نسبت به دولت برای عدم اطلاع رسانی در مورد قطع سهمیه بنزین شدت یافت. به گزارش گذارنیوز در حالیکه دو سه روزی است که از خرداد می گذرد اما همچنان سهمیه بنزین خودروهای شخصی واریز نشده است و قرار نیست داده شود. در همین زمینه اگر هر بک بنزین را ۵۰ لیتری درنظر […]

انتقاد ها نسبت به دولت برای عدم اطلاع رسانی در مورد قطع سهمیه بنزین شدت یافت.

بنزین

به گزارش گذارنیوز در حالیکه دو سه روزی است که از خرداد می گذرد اما همچنان سهمیه بنزین خودروهای شخصی واریز نشده است و قرار نیست داده شود.
در همین زمینه اگر هر بک بنزین را ۵۰ لیتری درنظر بگیریم،  قیمت این ۵۰ لیتر بنرین اگر آزاد محاسبه شود، ۵۰ هزار تومان می شود و اگر لیتری ۷۰۰ تومان محاسبه شود، ۳۵ هزار تومان می شود، این فاصله ۱۵ هزار تومانی نیز اندکی قابل تحمل است.
حال در مورد تعیین تکلیف شدن آخرین وضعیت سهمیه بنزین و همچنین قیمت آن بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت  گفت: تنها ۲ تا ۳ شب منتظر بمانید تا از وضعیت سهمیه و نرخ جدید بنزین خودروهای سواری آگاهی یابید.
وی درباره گران شدن قیمت بنزین و حذف قیمت بنزین ۷۰۰ تومانی، گفت: در این زمینه همه گزینه ها روی میز است.
در همین رابطه داوود عربعلی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه سهمیه بنزین خودروهای شخصی برای خردادماه سال جاری فعلا در مرحله تصمیم‌گیری قرار دارد، اظهار داشت: هیچ مشکل فنی در سامانه هوشمند سوخت وجود ندارد و دلیل عدم واریز سهمیه بنزین خودروهای شخصی صرفا به دلیل «تصمیم‌گیری‌های دولتی» است.
هیات دولت در جلسه هفته قبل خود کلیات تغییر در قیمت حامل‌های انرژی را تصویب و نهادهای کارشناسی را مسوول تدوین سناریوی مربوطه کرد. این پیشنهاد از سوی نهادهای مسوول ارائه شده که مهم‌ترین بند آن از یکسان‌سازی بنزین و حذف سهمیه آن خبر می‌دهد. براساس این آمار در رویکرد جدید دولت، قیمت بنزین (اعم از سهمیه و آزاد) معادل هزار تومان در هر لیتر تعیین خواهد شد. علاوه بر این، قیمت گازوئیل سهمیه‌ای با ۵۰ تومان افزایش در هر لیتر به ۳۰۰ تومان خواهد رسید.
براساس گزارش‌ها حدود ۷۰ درصد از میزان کل مصرف از بنزین سهمیه‌ای و ۳۰ درصد از بنزین آزاد صورت می‌گیرد. بنابراین با محاسبه یک میانگین وزنی می‌توان قیمت کنونی بنزین داخلی را حدود ۸۰۰ تومان در نظر گرفت. بنابراین در صورت تصویب قیمت جدید، ۲۵ درصد به قیمت این سوخت پر تقاضا افزوده خواهد شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که شیب افزایش قیمت در این مرحله، نسبت به تعدیل قیمت در ابتدای سال گذشته کمتر بوده است. بر این اساس، در اردیبهشت سال ۹۳، قیمت هر لیتر بنزین معمولی سهمیه‌ای با ۷۵ درصدافزایش نسبت به قیمت قبل معادل ۷۰۰ تومان و قیمت هر لیتر بنزین معمولی آزاد با ۴۳ درصد افزایش معادل هزار تومان ثبت شد. در مرحله قبل به‌طور میانگین، ۶۵ درصد به قیمت بنزین افزوده شده بود، حال آنکه این افزایش در گام سوم در صورت تصویب معادل ۲۵ درصد خواهد شد.
بررسی تغییرات قیمت‌های جدید حامل‌های انرژی از سیاست‌های جدید دولت پرده‌برداری می‌کند. بر این اساس، رشد ۲۵ درصدی قیمت بنزین نشان می‌دهد سیاست‌گذار اقتصادی با افزایش ملایم درصدد است تا قیمت این سوخت را به ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج‌فارس نزدیک کند.

عباس کاظمی،‌ معاون وزیر نفت در گفت‌وگو با(ایسنا)، با اعلام این خبر افزود: در جلسه برگزار شده در مورد تعیین تکلیف قیمت بنزین تصمیم گرفته شد که بنزین با نرخ ۱۰۰۰ تومان تک‌نرخی شود.

او با بیان اینکه دارندگان سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی که در ماه‌های پیشین واریز شده می‌توانند سهمیه خود را تا شهریورماه مصرف کنند، گفت: طبق تصمیم گرفته شده از پایان شهریور به بعد سهمیه‌های بنزین ۷۰۰ تومانی فاقد اعتبار خواهد بود.

معاون وزیر نفت با بیان این که قیمت بنزین سوپر ۱۲۰۰ تومان تعیین شده است، قیمت هر لیتر گازوییل را ۳۰۰ تومان اعلام کرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس